Zeljko Obradovic’in Fenerbahçe’sine Dair…

0
0

Zeljko Obradovic yönetimindeki Fenerbahçe Beko‘nun bu sezon beklentilerin altında kaldığını ifade ederek başlayalım.

Bu kez çok uzun olmayacak, kısa ve öz bir yazı olacak.

Kazanırken nasıl övülüyorsan, kaybederken de eleştirilmen normaldir. Bunlar da sporun doğasında vardır. Ancak doğanın dengesiyle oynadığınız zaman felaketleri de beraberinde getirirsiniz. Bilinçli bir şekilde o dengeyle oynamak isteyenler var.

Sonsuza kadar Final Four yapamazsın. Sonsuza kadar bir takımı yenemezsin. Sonsunuza kadar şampiyon olamazsın. Bazen kaybedersin, bazen havlu atarsın, bazen de yapmak istediklerini bir türlü yapamazsın. Fenerbahçe’nin şu anda yaşadığı döngü de tam olarak bu.

Son 5 yıldır Avrupa’nın zirvesinde yer almışsın, bu sana aslında tek sezonluk bir düşüşte kredi kazandıracakken, başarıyı alışkanlık haline getirmen, ibreyi bir anda terse çevirebiliyor. Üstelik henüz kağıt üzerinde biten bir şey de yokken. Velev ki, kağıt üzerinde de bitsin. Uzun yıllardır elde ettiğin bütün kazanımları ve oluşturduğun kültürü bir yıl içinde çöpe mi atacaksın? Yoksa Lenin’in de dediği gibi, bu yenilgi yıllarını iyi bir okula çevirip, bunlardan ders alarak daha güçlü mü çıkacaksın? Fenerbahçe, şu an bunun sınavını vermek üzere…

Taraftarın psikolojisini anlayabiliyorum. Onlara da pek bir şey demiyorum, her zaman kazanmak isterler ve gerisiyle ilgilenmezler.

Ancak işin profesyonel boyutundaki insanların bu tip durumlarda daha sağduyulu ve daha akıllıca hareket etmesi gerekiyor. Taraftarların öfkelenmeye hakları vardır, profesonellerin ise yoktur. Taraftarlar, gemileri bir anda yakabilir. Profesoneller ise gemiyi limana nasıl yaklaştırmanın hesabında olmalıdır.

Şunu da unutmamak gerekiyor, bunu daha önce yazmıştım, tekrar etmekte fayda var;

İyi günlerde herkes çıkar, oldukça renkli ve janjanlı yazılar yazar. Kötü günlerde ise arkanızda durduklarını söyleyeler, önünüze geçip kaçmaya başlar.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz