Zeljko Obradovic’e Saldıranlar Amacına Ulaşırsa…

3
0

Fenerbahçe Beko‘nun özellikle işin Euroleague kısmındaki başlangıcı doğal olarak birçok insan üzerinde karamsar bir havanın hakim olmasına neden oldu.

Ancak Fenerbahçe’nin içinde bulduğu süreç aslında bizim genel anlamda bir basketbol, hatta spor kültürümüz olmadığını da yüzümüze tokat biri vurdu. Kimse kusura bakmasın ama bir çoğumuz da bu ikiyüzlülük ve riyakarlık var.

Kimse eleştirilemez değildir. Bu noktada bir sıkıntı yok. Zeljko Obradovic dahil olmak üzere herkes eleştirilebilir. Ama bunu yaparken, özellikle bir kesimin uzun yıllardır içinde biriktirdiği kini kusması tam anlamıyla zavallıktır. Bugünlerin gelmesini bekleyen ne kadar çok insan! varmış meğer. Üstelik daha ortada kaybedilmiş hiçbir şey yokken, sezonun bundan sonrasının nasıl şekilleneceği belli değilken, fırsatını bulduk hadi vurabildiğimiz kadar vuralım mantığıyla inanılmaz bir saldırı var.

Talimatla Yorum Yapan Tetikçiler

İşin tuhaf yanı, basketbolla uzaktan yakından alakası olmayan futbol yorumcularının TV ekranlarından Zeljko Obradovic’e bilinçli ve talimatlı bir şekilde saldırmaları. Özellikle bütçe vurgusu yaparak, kulübün basketbol şubesine ayırdığı paranın düşürülmesi için algı yönetimi yapıyorlar, ki işin bu noktasında talimat aldıkları çok açık.

Kime ve neye hizmet ettikleri elbet bir gün ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.

Ülker Arena’da Bir Basketbol Kültürü Var

Başında dediğim gibi kimse eleştirilemez değildir. Obradovic’in, varsa hatalarını ortaya koyalım ve eleştirelim. Biat kültürüne ben de karşıyım. Ancak bu eleştirileri yaparken de birilerinin çarkına su taşımayalım.

Spor ve basketbol kültüründen uzak olduğumuzu söyledim ama bir grubun hakkını da vereyim.

Fenerbahçe taraftarı, Cuma akşamı aslında ders verdi. Ülker Arena’da bir basketbol kültürünün oluştuğunu net bir şekilde gördük. Bunu genele yaymamız gerekiyor. Sadece belli bir grubun bu kültürü yaşaması ve yaşatması yetmez. Çok bilindik bir söz vardır ya, namusluların da en az namussuzlar kadar sesinin çıkması gerekiyor diye, işte tam da o noktadayız. Bir şeyleri değiştireceksek eğer, fırsat bu fırsattır.

Bu Sadece Fenerbahçe’nin Sorunu Değil

Aslında yaşanan bu süreç, sadece Fenerbahçe’nin geleceği açısından değil, her takımın hatta her sporcunun kaderini etkileyecek bir kültür tetiklemesi olacaktır.

Özellikle kariyerinin henüz başındaki genç koçlar ve basketbolcular, biraz sakince düşünsünler. Bu ülkeye son 5 yılda üst üste Final Four yaşatmış, üstüne 1 numaralı kupayı getirmiş ve sürekli zirvede yürümüş bir koça ve takıma 5 maçta bunlar yapılıyorsa, kendilerine neler yapılmaz.

Bugünlerde hortlayan bu kara zihniyet amacına ulaşırsa, bundan sonra kimse ne risk alır ne de basketbola o yatırımları yapar. Marka değeri gün geçtikçe daha da düşer ve Türk basketbolu dibe vurur. Dibe vurmuş bir pazarın da alıcısı olmaz. İçinde bulunduğunuz pazarın ve bu oyunun kirlenmesine izin vermeyin.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

3 YORUMLAR

  1. Bize bu kadar başarı yaşatan obrayı bir anda yok etmeye çalışmak ancak yamyam kültürünün yapacağı iştir. Sadece bu işin içinde bir iş var onu çözemedim. Takım sanki Nando de coloyu kabul etmedi pasif direniş yapıyorlar gibi bir his var içimde

  2. Kimse Obrodovic in bilgisini tartisamaz. Bu seneye kadar çok üst düzey oyuncular alındı ve bunlar NBY e gitti. O tip sporcu bulmak çok zor brlkide msliyetli. Barcelona ve CSK Moskova nin yaptiklari transferler ortada. FB.ninkilet ise bunların biraz daha altında ancak tk.oyununu oynayabilirler de başarı gelir çünkü savunma iyi hücumda sayı az geçen seneker 80 fen aşağı sayı yoktu bu sene ,70 bile zor .O zamanda galibiyet gelmiyor. Sadece Slukas la Vessiliyle N.D cool
    İle maç kazanilmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz