Yusuf Erboy: Herkes Fedakarlık Yapmak Zorunda

0
0

Türk basketbolunun önemli kademelerinde görev yapan Yusuf Erboy‘la yaşanan süreci ve gündeme dair konuları konuştuk.

Türk basketboluna hem oyuncu hem de idari kısımda hizmet veren Yusuf Erboy, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen liglerle alakalı sorularımızı yanıtladı.

Yusuf Erboy’la yaptığımız gündem değerlendirmesinden öne çıkanları sizler için derledik:

Erboy sözlerine, ”İlk olarak NBA erteleme kararı aldı. Euroleague’de oynanan 1-2 maç oldu bu süreçte. Ardından onlar da böyle bir karar aldı. Açıkası Real Madrid’den bir oyuncu da testin pozitif çıkması bu kararı hızlandırdı. İspanya’dan belli bir baskı oldu diye düşünüyorum. Sonra zaten bazı takımlarda da benzer test sonuçları gelmeye başladı. Sonuçta hepsi birbirleriyle maç yaptılar. Fenerbahçe’de çıkmasının sebeplerinden biri de Valencia maçıydı bence.” diyerek başladı.

Erteleme Kararını Geç Aldık

Türkiye’de erteleme kararının geç alınması ve verilen tepkilerle ilgili sorduğumuz soruya Yusuf Erboy, ”Biz 19’unda erteleme kararı aldık. Ondan önce seyircisiz de olsa takımlar liglerde maçlar yaptı. Bu süreçte aynı kararı almamız gerekiyordu. Mücbir sebep nedeniyle bu kararı almaya hakları vardı. Her federasyonu böyle bir hakkı var. Türkiye’deki süreç görünen o ki biraz daha farklı işliyor. Federasyon bence bu kararı almakta geç kaldı. Elbette maçlar seyircisiz oynanırken çabaları olmuştur. Hiçbir şey yapmadan oturduklarını söyleyemeyiz. Bu da onlara haksızlık olur. Sonuçta çoğu eski basketbolcu. Onlar da empati yapmışlardır ve diğer ligler gibi erteleme düşünmüşlerdir. Harekete geçmekte biraz geç kaldık. Biraz daha baskı kurup, biraz daha erkene alınabilirdi. Süreç şunu gösteriyor ki, bundan sonra bu lig oynanmayacak.” cevabını verdi.

Erboy, sözlerine şöyle devam etti:

”Seyiricisiz oynamak hiçbir şekilde çözüm değil. Aynı topu elliyorsunuz. Oyuncular, hakemler, malzemeciler… İsim veriyorum ama yanlış anlaşılmasın. Fenerbahçe, Afyon’a gitti. Sonuçta aynı topla oynuyorlar ve bu toplar aynı torbaya konuluyor. İki takım hazırsa, olmazsa olmaz top var bu oyunda ve bir de hakemler. Bunların hepsine, ellerine değiyor. Tokalaşmayı falan kaldırdık ama bu görsel çözümden ibaret bir şey sadece. Sonuçta seyircisiz de oynansa bu işi yapan insanlar oraya gidiyor.”

”Mesela alt liglerde de maçlar devam etti. Salonların dezenfekte edildiğini duyduk. Bunlar çözüm değil. Salonun parkesinden değil, insan da olan bir şeyden bu yayılıyor.”

Bu Sistemde Bazı Şeyler İmkansız

Basketbolda oyunlar birliği konusu zaman zaman gündeme geliyor. Bizim de bu konuyla alakalı haberlerimiz ve yazılarımız mevcut. Birçok kişi, basketbolcular içinde yeterli birliğin sağlanamadığı konusunda hemfikir. Ancak başka bir eleştiri ise yabancı oyuncuların bazı konularda daha cesur davranması ve yerlilerin ise sessiz kaldığı mevzusu.

Bu konuyu sorduğumuzda ise Erboy’dan şu cevapları aldık:

”Türkiye’de futbolcular derneği de var, sence bir işe yarıyor mu? Bence yaramıyor. Ülkede sistem bunun üzerine kurulu. Sivil toplum örgütleri gibi yapılar, hepsi görüntüde kalıyor. Sistem içinde kayboluyorlar. Sağlık kuruluşlarını ve bireysel çaba harcayan isimleri bir kenara koyuyorum. Onlar biraz daha farklı. Türkiye’nin amiral gemisi futbol. Baştan sona ayrı bir yapı. Ama kendi kendine olan bir yapı bile bu kararı alamadı. Bunu sadece siyasete bağlamak da imkansız. Bu bir şekilde ekonomiyle alakalı.”

”Yıllar önce oyuncular birliği gibi bir oluşum yapılmak istendi ama olmadı. Açıkçası bizim belli nedenlerden dolayı bir araya gelmemiz imkansız. Birincisi sistemden baskı yiyoruz. Zamanında ben de yedim. Sonuçta geleceğinle ilgili aileni, çoluğunu çocuğunu da düşünüyorsun. Sendikalaşmadığın sürece bu tip şeyleri atlatmak çok zor. NBA’de ve Euroleague’de var bu bir oluşum. Hemen grev kararı alabiliyorlar. İspanya’da bunun örneklerini yaşadık. Onlar da bu tip bir özgürlük alanı var. Biz de şu an böyle bir durum yok. Biz genelde bürokrasiye takıldığımız için insanlar da bazı şeylere itiraz edecek cesaret de olmuyor.”

”Rahmetli arkadaşım Taner Korucu, çok kötü bir hastalığa yakalandı ve maalesef kaybettik. Bir şey yapabildik mi, yapamadık. Kimsenin beğenmediği federasyon bir şeyler yapmıştı o dönemde. Keşke bu tip durumlarda gereğini yapacak bir oluşumumuz olabilseydi. ”

”Biri çıkıp, ‘Oyuncular Birliği kurulsun.’ diyor, kurulsun. Ama ertesi gün dağılır. Çünkü mevcut düzenimiz içinde, kurumlar birbiriyle çeliştiği sürece, bu böyle olacak. Bizim bu milli eğitim sistemi içersinde oyuncu yetiştirmemiz çok zor. Litvanya örneğine bakalım. Orada öğrenciye bakıyorlar, neye yeteneği varsa oraya yönlenidiriyorlar. Slovenya, Sırbistan gibi ülkelerde de böyle. Onun için 6-7 milyonluk ülkelerden şampiyon çıkabiliyor. Amerika’daki sistemi bize yerleştirmek zaten imkansız. Orada çok önceden başlıyorlar, üniversitede okul seçimleri yapıyorlar. Biz de üniversiteye geldiğinde ya basketbolcu olmuşsundur ya da olmamışsındır. Birkaç tane istisna vardır o kadar. Bizim bu sistemde yıldız çıkarmamız çok zor. Yıldızlar eskiden çıkıyordu ama onlar da Avrupa’ya gitmeyi tercih etmedi. Oyuncuların içinde de belli konulara tepki gösterebilecek birinin çıkması kolay değil. Kulübünden, TBF’den alacağı tepkiden çekindiği için sessiz kalabiliyor.”

”Yabancı oyuncu hayatını bundan kazanıyor. Bizimkiler de bundan kazanıyor ama yabancılarn kafası daha rahat. Sonuçta gidip başka ülkede oynama ihtimali de var. Biz de kaç tane oyuncunun başka bir ülkede oynama şansı var? Malcolm Thomas ismini verdiğin için söylüyorum, o gider en kötü Khimki’de oynar, başka bir yabancı takımda oynar. Bobby Dixon’ın vatandaşlık hakkı da var. Burada da çıkar bir takımda en kötü abi figürü olarak oynar. Futbolda oyuncuların kurduğu birlikten bir şey çıkıyor mu, bence çıkmıyor. Futbolda bile başarılamayan bir şeyin basketbolda olması çok zor bu ülkede.”

Oyuncular da Fedakarlık Yapmak Zorunda

Liglerin bundan sonraki kaderi ve kulüplerin maddi önlemleriyle alakalı da konuşan Yusuf Erboy, bu konuda sorduğumuz soruları da şöyle cevapladı:

”Yazın bu ligin oynanma şansı yok. Sonuçta bu virüs süreci ne zaman bitecek belli değil. Bitse bile bunun yan etkileri olacak. Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan olimpiyatlar bile 1 yıl ertelendi. Ben çok gerçekçi bulmuyorum bu fikri. Şu aşamada lig liderinin şampiyon, son 2’nin küme düşme durumunu da çok adil bulmuyorum. Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko, Pınar Karşıyaka ve Tofaş var. Geri kalan takımların sıralaması, kimin Avrupa’ya gidip gitmeyeceği, bunların da hesapları var. Eski tecrübelerime de dayanarak, böyle bir kararın çıkması zor. Çıksa bile bunun kabullenilmesi kolay değil. Bana göre olması gereken bu sezonu oynanmamış saymaktır. Aynı takımlarla 2020-21 sezonunu oynarsın. Ama burada da tabii sıkıntılar var. Örneğin BSL’de maddi nedenlerden dolayı zorluk yaşayan bazı kulüpler var. Eğer bu takımlar ayakta kalamazsa, lige 14 takımla devam edilebilir. Bir sonraki sezon ise bu sayı artabilir. 16 ya da 18 takımlı bir lige geçiş yapılır. Elbette sadece BSL’yi değil, bütün ligleri oynanmamış kabul etmek zorundasın.”

”Euroleague açısından bir tehlike yok. A lisansı olan iki takımız var. Futbolda orası daha sıkıntılı. Futbolda lideri şampiyon ilan etseler, Şampiyonlar Ligi’nden gelecek gelir nedeniyle diğerleri mutlaka buna itiraz ederler. Bu tabii futbolun sorunu. Basketbolda Euroleague takımları için böyle bir şey söz konusu değil.”

”Bu süreçte oyunculara da düşen çok önemli görevler var. Yerli ya da yabancı ayırt etmiyorum. Barcelona’da bu olmaya başlıyor. Futbolda oluyor ve basketbola sıçramama ihtimali yok. Bundan sonraki alacaklarından belli bir kesintiye gidiyorlar. Bizdeki sporcuların da bu fedakarlıkları yapmaları lazım. Bundan sonraki maaşları için indirime gidebilirler. Başka türlü bu gemiyi yürütmek imkansız. Fenerbahçe örneğini verelim en basitinden. Başkan Ali Koç’un kişisel fedakarlıkları ve sponsorluklarıyla gidiyor. Futbolda bile sponsorluk konusunda bu tür zorluklar yaşanırken, basketbolda da yaşanması beklenen bir şey aslında. Euroleague şampiyonluğu yaşamış bir takım bile bu zorluğu yaşıyor.”

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz