Yıldızlar ve Yakamoz: Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko Serisi Üzerine…

1
0

Sezon başından beri herkesin beklediği Anadolu EfesFenerbahçe Beko serisi için artık geri sayıma başladık.

Süpriz yaşanmadı, beklediğimiz gibi Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko finale kalan iki takım oldu. Bu sezon birçok kez karşı karşıya gelen iki takım artık birbirini ezberlemiş durumda. Bu tip durumlarda serilerin kaderini ezber bozan adamlar belirler.

Fenerbahçe’de Gözler Yıldızlarda Değil Yakamozda Olmalı

Final Four öncesinde Fenerbahçe’de birçok şanssızlık üst üste geldi. Bazı yıldız oyuncuların sakatlığı takımın Final Four performansını da doğrudan etkiledi. Açıkçası bir kısım Fenerbahçe taraftarında halen devam eden bir karamsarlık var. Ancak yıldızlar sizi aydınlatmıyorsa o zaman biraz yakamoza bakın…

Zeljko Obradovic bu tip zor zamanlarda şapkadan çıkardığı tavşanlarla bilinen bir koç. Böylesine bir seride işleri tam tersine çevirecek bir deha varsa o da Obradovic’in kafasında parıldıyordur.

Zeljko Obradovic döneminde Fenerbahçe’den birçok yıldız geldi geçti. Zaman zaman bu yıldızları (sakatlıklar nedeniyle) kullanamadığı dönemler de oldu. Zeljko’nun hiçbir zaman baskın bir yıldız karakteri üzerine kurguladığı bir planı olmadı. Özellikle bu tip serilerde her maç farklı bir senaryo, farklı bir kahraman çıkardı. Zaten bugün gelinen noktada onu ‘benzersiz’ kılan özelliği de bu.

Elbette bu playoff sürecinde koçun eli hiç olmadığı kadar daraldı. Bunu kabul etmek lazım. Takımın başında belki başka biri olsa seriyi daha farklı yorumlayabilirdik. Ancak Zeljko’nun bu tip final masalarında elinin altında sakladığı bir jokeri hep vardır.

Baskı Bu Kez Anadolu Efes’in Üzerinde Olacak

Fenerbahçe’de yaşanan üst üste sakatlıklar, Anadolu Efes’in inanılmaz formu ve basketbolseverlerdeki genel kanı onları favori konumuna sokmuş durumda.

Kazanma baskısı yıllar sonra ilk kez Anadolu Efes’in üzerinde olacak ve bununla başa çıkabilmek de sanıldığı kadar kolay bir durum değil. Oyuncu grubunun buna nasıl reaksiyon göstereceğini hep birlikte göreceğiz. Üstelik Final Four’un aksine ligimizdeki yabancı kuralı da Efes’i olumsuz etkileyecek unsurların başında geliyor.

Ergin Ataman bu tip ateşli atmosferlerde oynamayı seven bir koç. Kendini buna göre hazırlar ve şartları lehine çevirmekte başarılı olur. Efes’in en büyük avantajı da bu seriyi Ataman’la oynamak olacak. Ancak koçla ilgili de en büyük soru işareti Ülker Arena’da göstereceği reaksiyon. Zira son yıllarda Ataman’ın Fenerbahçe deplasmanında istediğini alamadığını görüyoruz. Sarı-lacivertli taraftarların bu noktada etkisi çok büyük.

İki taraf arasındaki ‘psikolojik savaş’ belki de serinin gidişatında önemli faktörlerden biri olacak.

Ülker Arena’ya 1-1’le Gelinirse Fenerbahçe Şampiyon Olur

Kişisel düşüncem genelin aksine bu seride Fenerbahçe’nin 6 maç sonunda şampiyon olacağı yönünde. Anadolu Efes’in olası şampiyonluk senaryosunda ise 7. maçı göreceğimizi düşünüyorum.

Fenerbahçe eğer Sinan Erdem’de oynanacak ilk 2 maç sonunda 1-1’le dönüş yaparsa, bu seride hiç kaybetmeyeceklerini düşündüğüm Ülker Arena’da 3-1’i yakalar. Bu da zaten sarı-lacivertliler için şampiyonluk yolunda çok büyük bir adım olur.

Seri içinde gerilim mutlaka olacaktır. Bizler iyi niyet temennisi göstersek de, yaşanması muhtemel tansiyonların önüne geçemeyiz. Ancak umarım bu gerilimler, zaman zaman çıkacak tansiyonlar maçların ve serinin önüne geçmez. Obradovic’in de dediği gibi, ülke basketbolunun en iyi iki takımının mücadelesi olacak ve bunun tadını çıkarmak herkesin hakkı.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

1 YORUM

  1. Merhaba , oyuncu performanslari teknik heyetin yorumlarından ziyade .Türk hakemlerini unutmamak lazım .İnce ince maclarin içindeki hareketleri hatırı sayılır hatalar yapmaları çok büyük olası . Efes’in sahasındaki 2 macdada göreceğiz .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz