Yerli ve Milli Olanlara Geçmiş Olsun

0
0

Geçtiğimiz günlerde devşirme oyuncu konusuyla ilgili bir şeyler yazmıştık oradan devam edelim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Shane Larkin’le ilgili açıklamasından sonra, devşirme olayına karşı olanlar varsa da artık çıkıp aksi bir görüş beyan edemeyeceğine göre, şimdiden bizim yerlilere geçmiş olsun.

Baştan bir not düşelim, peşin peşin. Burada mevzumuz Shane Larkin ya da herhangi bir yabancının devşirilmesine karşı olmak değil asla. Kulüplere dayatılmaya çalışan kuralların aksine başarı adı altında milli takımda bazı şeylerin cevaz görülmesidir.

Kulüp bazında yabancı oyuncu sınırlamasını genişletmek için çalışmalar devam ederken, milli takım bazında hangi oyuncuyu nasıl devşirsek derdine düştük. Aslında tam olarak aksi olmalıydı değil mi? Yarışmacı kulüplerin özellikle Avrupa arenasında önü açılmalı ve yerli oyuncularla ilgili yapılacak farklı projelerle gelişimleri, doğal olarakta milli takıma faydalı bir süreç işletilmeliydi.

Şimdi sen kulüplere, ”Yerli oyunculara sorumluluk ver.” derken, milli takımda ise yabancı bir oyuncuya sorumluluk verip, işi kurtarma derdindesin. Ergin Ataman haklı olarak çıkıp, ”Bana son çeyreklerde yerli oyuncu oynatma zorunluluğu getirmek istiyorsun ama benim yabancımı devşirip, ona sorumluluk veriyorsun.” derse buna ne cevap verecekler mesela?

Yerli oyuncular da alınmasınlar, gücenmesinler ama hiç beklemedikleri yerden basketi yediler. Kendilerine destek olması gereken yerlerin hızlı hücumları karşısında şaşkına döndüler. Bu işler böyledir. Herkes arkanızda gözükür ama olması gerektiği anlarda kimseyi arkanızda bulamazsınız. Sırbistan örneği verdiğim zaman herkes biraz bozuluyor ama bu süreç orada yaşansaydı eğer medyasından oyuncusuna kadar ortalık ayağa kalkardı. En azından tartışılırdı, aksi görüşler dinlenirdi. Oldu bittiye getirilmezdi.

Benim derdim devşirme oyuncu olup olmaması değil. Çelişki içinde bu işlerin yürültülmesi. Hem Türk oyuncuların önünü açmak için çabalıyoruz derken, hem de milli takım bazında onların pozisyonuna yabancı birini devşirmek ciddi anlamda ironik bir durum.

Ya bu yabancı oyuncu kuralını tamamen serbest bırakın ve herkes rahatlasın, özellikle kulüpler ya da milli takıma oyuncu devşirip insanları çelişki içinde bırakmayın.

Neyse uzun lafın kısası Mustafa Sandal’dan gelsin;

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz