Uşak Sportif Play-Off Aşkına

0
53

Muratbey Uşak Sportif, İstanbul BBSK'yı yenip, deplasmandaki 5. galibiyetine imza attı. Play-off mücadelesi Uşak ekibi, bu yolda büyük bir adım attı.

Spor Toto Basketbol Süper Ligi 26. hafta karşılaşmasında Muratbey Uşak Sportif deplasmanda İstanbul BBSK’yı 95-88 mağlup etmeyi başardı. Muratbey Uşak Sportif, bu sezon deplasmandaki 5. galibiyetine imza attı. 26. maçında 14. galibiyetini alan Ozan Bulkaz’ın öğrencileri play-off mücadelesinde çok önemli bir galibiyeti hanesine yazdırdı.

Ligin alt sıralarından kurtulan İstanbul BBSK ise şubat ayından beri ilk kez üst üste 2 maç kaybetti. Turuncu-Mavililer, geçtiğimiz hafta da Fenerbahçe’ye 73-55’lik skorla boyun eğmişti.

Yüksek tempoda başlayan maç, karşılıklı sayılarla ve daha düşük savunma konsantrasyonu ile mücadele devam etti. Sete set oyunda takımını daha üstün kılmaya çalışan İstanbul BBSK Coach’u Ertuğrul Erdoğan takımının hızlı hücumda yediği sayılara engel olamadı. Giordan Lee Watson‘ın etkili olduğu çeyreği Muratbey Uşak Sportif 30-21 önde kapadı.

Damir Markota fark yarattı

İkinci çeyrek daha efektif bir oyun ortaya koyan ev sahibi farkı giderek kapattı. Damir Markota ise 17 sayı 3 ribaund ile devleşti. Bulduğu kritik sayılarla takımını oyuna döndüren Markota, Uşak savunmasına zor anlar yaşattı. Kenardan oyuna dahil olan Turuncu-Mavililer’de Ben McCauley 7 sayı ve Jaka Klobucar 6 sayı atarak yardımcı oldu. Son bölümü faul atışlarıyla geçen ikinci periyot 46-46 eşitlikle tamamlandı. Muratbey Uşak Sportif’te ise Giordan Lee Watson 14 sayı, Paul Harris 11 sayı ile ilk yarıyı tamamladı.

Basit top kayıpları ile Muratbey’e gün doğdu

İlk yarının ilk beş dakikası İstanbul BBSK, farkı korumayı başardı. Ben McCauley çeyrekte sonlara gelinirken 17 sayıya ulaştı ve takımını sırtladı. Misafir ekipte ise Andre Harris ise savunmadaki direnci ve attığı 11 sayı ile çeyreği çok iyi tamamladı. Sonlara doğru basit top kayıplarını arttıran ev sahibi, rakibine geri dönüşü için şans tanıdı. Üçüncü çeyreğin bitimine son 1:10 kala Ozan Bulkaz’ın öğrencileri farkı bire indirdi: 68-67.  Ertuğrul Erdoğan, molayı aldı. Moladan iyi dönen taraf ise Muratbey Uşak Sportif oldu. Misafir ekip final periyoduna 73-70 önde girdi.

Son çeyrek büyük bir çekişmeye sahne oldu. Hücumda dış şutlarda istediğini bulamayan İstanbul BBSK, penetre ederek skor üretmeye başladı. Savunma seviyesini iyice yükselten misafir ekip skorda tekrar eşitliği sağladı: 78-78.

Paul Harris coştu, sinirler gerildi

Paul Harris’in serbest atıştan bulduğu isabetler sonrası ard arda attığı 2 üçlük ile tek başına 8 sayılık bir hücum performansı yarattı. Uşak hücumdayken yaşanılan bir pozisyon sonrası Ben McCauley sportmenlik dışı faul aldı. Sinirler iyice gerildi ve yaşanılan tartışmalar sonrası Khem Birch de bir teknik faul aldı. Karşılıklı atışlar sonrası skor bitime 2 dakika kala 89-86‘a geldi. Son iki dakika daha akıllı oynatan Uşak avantajı yakaladı. Skora tutunamayan İstanbul BBSK sahadan 95-88 mağlup ayrıldı. Muratbey Uşak Sportif ise play-off yolunda önemli bir galibiyet elde etti.

İstanbul BBSK‘da Damir Markota 25, Ben McCauley 22 sayı ile mücadele etti.

Muratbey Uşak Sportif‘te ise Paul Harris 25, Andre Harris 22 sayı ile mücadele etti.