Uluslararası Lobimiz Eksik (!)

0
1797

Bizim için belki gerçekleşmesi zor olan bir rüyaydı, bitti. ‘Çıkmadık candan ümit kesilmez” dedik ama olmadı. Evimizde oynadığımız bir şampiyonada ilk kez final göremedik.

Aslında Eurobasket 2017 ‘de biz turu İspanya’ya yenilerek değil, grup maçlarında Rusya, Sırbistan ve Letonya’ya yenilerek kaybettiğimizi söylemek gerekir. Dolayısıyla biz çeyrek finali, Top 16’da değil gruplarda kaybettik.

89.8 ortalamalı İspanya’yı turnuvanın başında beri süregelen savunma sertliği ile 73’lerde tutmamız bizim için çözüm olmadı. Yine grup maçlarında yaşadığımız ‘üretkenlik’ problemi sebebiyle daha önce olduğu gibi son bir hamleyı yapamadık. Önemli yıldızları olan İspanya’nın da bizi yenerken iyi bir basketbol ortaya koyduğunu asla söyleyemeyiz. Tecrübeli oyuncuların maç kazandırmaya yetecek seviyedeki becerisi ve bireysel performans üstünlüğü kazanmalarını sağladı.

Oyunda kaldık ama…

Bu maçta bizim için pozitif olabilecek en önemli etken oyunun içinde kalmamız olabilirdi. 13’de 3 üç sayı isabetle oynayan bir İspanya karşımızda bulunca da bu mümkün oldu. Bütün hücum üretkenliği zaaflarına rağmen Furkan Korkmaz ‘a topu teslim edip 3.çeyrekte de ayakta kaldık. Ancak yanına skor üretecek birini daha koyamadık.

Çember altını aşamayınca yine dış atışlara hapsolduk. Üstelik ilk 3 periyottaki 11’de 2 ‘lik kötü yüzdemize rağmen. Son çeyrekte kullandığımız top adedi 17. Ve bu atışların 9’u 3 sayı çizgisinin gerisinden. O an’a kadar bize ihanet eden dış atışlarımız istikrarını sürdürüyor ve de bu 9 atışımızın 8’ini karavana oluyor.

Neden Kaybettik?

24 takım içerisinde asist kategorisinde 23’ncü olmamız, sayı ortalaması olarak da 10.sırada olmamız turnuvayı neden kaybettiğimizi gösteriyor.

İşte ne kadar istekli olursak olalım, seyirciyi arkamıza alalım, ne kadar sert savunma yaparsak yapalım, ne kadar tam saha baskılı zone press ile rakibi sıkıştırırsak sıkıştıralım hepsi bir yere kadar; Atamayınca kaybediyorsun.

Hakemler…hakemler…

Ancak FIBA Avrupa’nın başında bir Türk, Turgay Demirel varken, üstelik Avrupa Şampiyonası organizasyonunda, hakemlerin aleyhimize farklı bir tutum içinde olduklarını da özellikle kaybettiğimiz maçlarda gördük. İspanya maçına biri Brezilya’dan diğeri Japonya’dan olmak üzere iki hakem! Rusya maçında da Kanadalı hakem! Yanlış anlaşılmasın, “Bu hakemler olmasaydı İspanya’yı yenerdik” diyemeyiz hiç birimiz. Teknik fauller size de garip gelmedi mi?

Teknik fauller normal mi?

İspanya maçında iki kez, Rusya ve Letonya maçlarında ise 1’er kez olmak üzere toplam 4 teknik faul almamız sık görülecek bir şey değil. Üstelik evsahibi takım aleyhine böyle kolay teknik faul düdükleri çıkması sebebini de farklı noktalarda sorgulamamız gerekir. (Bu arada eurobasket 2017’de evsahibi olan İsrail, Romanya ve Finlandiya takımlarına maçlarında tek bir teknik faul çalınmamış) Hatta bu belki maçlarımızda farklı kıtalardan hakem atamalarına kadar da uzanabilir. FIBA Avrupa Başkanı’nı Türkiye’den çıkarmışken halen “uluslararası lobimiz eksik” diye mi ağlayacağız?

4 yenilgi olmamalıydı

Turnuvayı 4 yenilgi ile bitirmemeliydik. Hele ki yenebildiğimiz rakipler Belçika ve İngiltere olmamalıydı. Ancak savunma öncelikli bu kadro yapısı ile daha fazla ilerlememiz de mümkün olmadı. Bu sebeple bu takım İspanya’ya nasıl yenildi demek yerine grup maçlarını daha iyi iyi oynayamayıp, planlayamadığımız için hayıflanmalıyız.

Levent Yücelman
levent.yucelman@basketball.com.tr

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz