Türk Basketbolunda Oyuncular Birliği Sorunu

0
0

Türk basketbolunda belki de son dönemlerde oyuncular arasında yapılması gereken bir birliğe hiç bu kadar ihtiyaç duyulmamıştı.

Türkiye toplumunun bozulmuş kimyasının eseridir aslında ‘birlikte’ hareket edememe durumu. Yakın tarihimiz bunun örnekleriyle doludur. Kurulan birçok sendika amacından saparak, karşı olması gerektiği ‘güce’ yanaşmış ve koruması gereken kesimi değil de, onları sömürgeleştiren ‘zümre’ye hizmet etmiştir.

Türk basketbolunda geçmiş dönemde oyuncular birliği konusu gündeme gelmişti, bir adım atılmaya da çalışılmıştı, olmadı.

Son dönemlerde aslında böyle bir birliğin varlığına en çok ihtiyaç duyulan bir evreyi yaşıyoruz. Basketbolumuzla alakalı, doğrudan oyuncuların haklarını ilgilendiren birçok konu var, ancak tek ses olarak ortaya çıkan bir düşünce yapısı yok. Kulüpler birbir kapanırken, ortada mağdur olan birçok oyuncu haklarını savunma konusunda zayıf kalıyor. Tok, açından halinden anlamaz sözü de devreye girince, genel olarak bir tepki verilemiyor. Kişisel demeçler ise birkaç gün sonra zaten unutulup gidiyor. Hal böyle olunca, hakları gasp edilenler mağdur olduklarıyla, mağdur olmayanlar ise mağdur olacakları gün gelene kadar onları anlayamamakla kalıyor.

Yabancı kuralı, devşirme olayı, ödeme sorunu gibi birçok konuda, biz ‘tek ses’ olunulduğunu ve bu bağlamda güçlü bir tepki verildiğini göremedik maalesef. Oysa bu oyunun olmazsa olmazları arasında yer alan oyuncuların, doğru ya da yanlış, bize ters ya da değil, ortak fikrini öğrenmek isterdik. Onların, kaderlerini sadece başkalarının yazmasına değil, kendilerinin de bu kaderde söz hakkı olmasını beklerdik.

Bu sessizlik, bu tepkisizlik ve bu içe kapanmacı anlayış nedeniyle bazen gerçekten büyük haksızlığa uğralasar da, gerekli desteği alamıyorlar. Bu gidişle de almaları zor. Biraz empati yapabilirlerse eğer, hatta önce ‘abileri’ biraz cesur olabilirlerse, birçok konuda olumlu aşama kaydedebilirler. Çünkü gerçekten mağdur olan, üzülen ve çaresiz kalan oyuncuları görüyoruz. Onların düştüğü bu duruma, biz şimdilik ancak bu kadar kulak verebilir ve yazabiliriz.

Çok klasik olacak ama birlikten kuvvet doğar diye boşuna dememişler. Ancak önce hiçbir çıkar gözetmeden, kendini değil, geneli düşünerek hareket etmek lazım. Gerisi mutlaka gelecektir.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz