Hidayet Türkoğlu’ndan Turgay Demirel’e Sert Sözler

0
0

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu bugün Anadolu Ajansı Spor Masası‘nın konuğu oldu.

AA Spor Haberleri Yayın Yönetmenliği yönetici ve editörlerinin sorularını yanıtlayan Türkoğlu, gündemdeki konu başlıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkoğlu, özellikle TBF eski Başkanı ve mevcut FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel’le ilgili çok sert ifadeler kullandı.

İşte Türkoğlu’nun sözlerinden bazı satır başları:

– Herhangi bir cümlede Hidayet Türkoğlu’nun Sırp ya da Belçikalı adayı desteklediğine yönelik bir cümle bulunsun, yarın görevimden istifa edeceğim.

– Buradan sizlere sormak istiyorum. Bu şahıs beş sene içerisinde Türk basketboluna, Türkiye’ye ne katmıştır? Bundan sonraki beş sene içerisinde yönetim kuruluna bile bir Türk arkadaşımızı almamış birisi ya da herhangi bir alt komitede bile bir Türk arkadaşımızı göreve getirmemiş bir arkadaşımızın Türk basketboluna neler katacağını düşünüyorsunuz?

– Bir federasyon düşünün, sponsor gelirinin üçte birini bir şirkete komisyon olarak veriyor. Bununla da yetinmeyip o şirketi getiren bir başka şirkete de başka bir komisyon ücreti veriyor. O şirkete de bu zamana kadar geçmiş federasyon yaklaşık 7 milyon TL’nin üzerinde bir komisyon vermiş.

– Biz federasyon olarak sponsorluk gelirinin %90’ını kulüplere aktarıyoruz. Göreve geldiğimizde kulüpler sadece %50’sini kazanıyordu. Aradaki fark da kulüplere değil şirketlere gidiyordu. Mali kriter sistemini devreye sokmak için çok büyük mücadeleler verdik.

– Daha öncesinde her şeyi dışarıdan servis alarak ve bunu farklı komisyonlar ödeyerek yapan bir federasyon vardı. Biz hepsini kendi bünyemize aldık.

– Tamamen hiçbir şekilde Türk basketbolunun geleceğiyle ilgili bizimle hiç istişare etmemiş, Türk basketbolunu yoksaymış bir insanı benim desteklememi nasıl bekliyorlar? Adaylık sürecinde de sonra da hiçbir görüşme olmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz