Tarık Biberovic: Adım Adım İlerlemek İstiyorum

0
0

Fenerbahçe Beko‘nun uzun vadede çok şeyler beklediği 2001 doğumlu genç oyuncusu Tarık Biberovic merak edilen birçok konuda sorularımızı cevapladı.

Fenerbahçe taraftarı, kalbinde çok farklı bir yeri olan Bogdan Bogdanovic’in gidişinden sonra Biberovic’ten uzun vadeli olarak benzer bir etki göstermesini bekliyor. Tarık, bu beklentileri önümüzdeki yıllarda saha içinde karşılayabilecek mi, bunu hep beraber göreceğiz.

Ama genç oyuncunun samimiyeti, içtenliği ve karakteri insanlar üzerinde olabildiğince pozitif bir etki bırakıyor. Tarık’la bir araya geldiğimizde, buna en yakından şahit olma fırsatını da yakaladık.

Lafı fazla uzatmadan Biberovic’le yaptığımız röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz:

Basketbola başlama hikayesini anlatan Biberovic, ”2007 yılında (babamın spor okulu açmasıyla) 6 yaşında başladım basketbola. Basketbola orada aşık oldum. İlk temel eğitimimi de böyle aldım aslında. 14 yaşıma geldiğimde, basketbolumu daha ileri taşımam gerektiğini düşündüm ve benim açımdan en iyi şansın da Spars olduğuna karar verdik.” diye konuştu.

Spars kariyeriyle ilgili Tarık, ”3 yıl boyunca Spars forması giydim. Hatta ilk kez A takım maçına orada çıktım. Basketbolu gerçek anlamda orada öğrendim. Oraya çok şey borçluyum.” dedi.

Fenerbahçe süreciyle alakalı Biberovic, ”İkinci senemin sonunda yaz kampı için Fenerbahçe’ye katıldım. İlk olarak orada Fenerbahçe’yle görüşmelere başladık ve üçüncü sezonum boyunca görüşmelere devam ettik. O senenin sonunda zaten Fenerbahçe’ye transfer oldum.” cevabını verdi.

Burada Olmak Beni Daha Çok Motive Ediyor

Avrupa’nın en önemli koçuna ve markasına gelmeninin kendisinde baskı yaratıp yaratmadığıyla ilgili ise genç oyuncu, ”Benim için negatif bir baskı olmadı. Aslında tam tersi bu beni pozitif etkiliyor. Çünkü daha fazla çalışmama sebep oluyor ve bu da beni daha çok motive ediyor.” dedi.

Tarık Biberovic, ”Dışarıdan nasıl göründüğümü bazen tam olarak bilmiyorum, biraz soğuk gelebilirim, çünkü çok fazla konsantre oluyorum. Ama o an içimde fırtınalar kopuyor. Arkadaşlarımla olan ilişkilerimde aslında çok sıcak kanlı ve girişkenim. Duygularımı paylaşan biriyim.” diyerek kendi karakteriyle ilgili de ipuçları verdi.

Euroleague ve BGL gibi çok farklı seviyeleri test eden Biberovic, bununla ilgili olarak da, ”Aslında adaptasyon olarak çok zor olmuyor. Elbette arada büyük bir seviye farkı var. Ama ben sadece kendi artılarıma odaklanmaya çalışıyorum.” dedi.

Benim İçin Önemli Olan Oynamak

Fiziksel olarak çok yönlü bir basketbol oynamaya elverişli olan Biberovic, en çok hangi pozisyonda rahat ettiğiyle alakalı, ”İki numara. Üretken poziyonda oynamayı çok seviyorum. İkili oyunlar, dipten top çıkarmalar, bu tip şeyler üretkenlik istiyor. Bende savaşmayı ve üretmeyi çok seviyorum. Bu pozisyon da bana bu imkanı veriyor.” cevabını verdi.

Değişen basketbol düzeniyle birlikte, zaman zaman Fenerbahçe’nin de tercih ettiği kısa beş sistemiyle alakalı Tarık, ”Bizim de, uzunların sakatlıklarından dolayı kısa beşle oynadığımız dönemler oldu. Benim için önemli olan ise sadece oynamak. Hangi sistemde, hangi rolü alacağım çok önemli değil. Sonuçta oynadığım şey basketbol.” ifadelerini kullandı.

Adım Adım İlerlemek İstiyorum

Kendi gördüğü en büyük eksikle ilgili 2001 doğumlu oyuncu, ”Çok fazla şey var. Fiziğimi daha fazla kullanmalıyım. Şutumu geliştirmek istiyorum. Aslında tüm bunları iyi yapmaya başlasam bile, daha iyisini yapmam ve sürekli gelişim halinde kalmam gerekiyor.” dedi.

Merak edilen milli takım konusunda, ”Açıkçası bu konu hakkında net bir şey söyleyemem. Küçük çaplı bir görüşmemiz oldu. Bu sene yetişemeyeceği belirtiliyor ama belki de yetişebilir. Henüz resmi bir şey yok. Konuyla ilgili detaylı bir açıklama ilerleyen haftalarda mutlaka yapılacaktır diye tahmin ediyorum.” cevabını verdi.

İdolünün Kobe Bryant olduğunu söyleyen Biberovic, NBA hedefiyle ilgili ise, ”İnşallah. Ama adım adım ilerlemek istiyorum.” diye konuştu.

Fenerbahçe Taraftarını Tarif Etmek İmkansız

Fenerbahçe taraftarıyla alakalı genç oyuncu, ”Kötü ve zor bir başlangıç yapmamıza rağmen bizi sürekli desteklediler. Helal olsun demekten başka bir şey diyemiyorum. Onlara gerçekten büyük saygı duyuyorum. Şartlar ne olursa olsun, her maç geliyorlar ve orada bizi bekliyorlar. Samimi olarak söylüyorum, onları tarif edecek kelime bulamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Zeljko Obradovic’le çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatan Biberovic, ”Her şeyden önce çok iyi bir insan. Nasıl bir koç olduğunu anlatmama gerek yok. Zaten bunu herkes biliyor. İdmanlarda her zaman en üst seviyede performans bekliyor. Her idman onun için çok önemli. Her an sizden en yüksek verimi almak istiyor. Bu bazen bir oyuncu için kolay olmayabilir ama böyle bir koçla çalışıyorsanız eğer bunu yapmak zorundasınız.” dedi.

Luigi Datome Çok Farklı Bir Karakter

Türkiye’de beğendiği oyuncularla ilgili de konuşan Biberovic, ”Geçen sezon Larkin’in nasıl oynadığını biliyoruz. Bir tık daha üstüne koydu. Onun için söylenecek fazla bir şey yok. Micic de öyle. Hangi seviyeden geldiğini düşünürsek, her sezon üzerine bir şeyler koyuyor. Bizim takıma gelince, Euroleague’in en iyi oyuncusu Nando çok iyi durumda. Sloukas içinde bu geçerli. Vesely çok üst seviye bir oyuncu. Datome’yi çok beğeniyorum.” cevabını verdi.

Datome’yle ilgili ayrı bir parantez açan Tarık, ”Gigi’nin neredeyse her konuda bilgisi var. Adeta bir sihirbaz gibi. Dört dörtlük bir karakter. Farklı bir kültüre sahip ve farklı bir hayat felfesesi var.” diye konuştu.

Tarık Biberovic, kendisinin de artık tam kitap okuma çağlarında olduğunu vurgularken, ”Aslında benim de tam kitap okuma dönemlerim geldi. Şu an çok fazla okuduğumu söyleyemem. Bir ya da iki tane kitap okuyorum. Ama bu dönemde okuyacağım kitapların bana çok şey katacağını düşünüyorum.” dedi.

Ev Sahibi Olmadığımız Sezon Şampiyon Olduk

Anadolu Efes’le son yıllarda yaşadıklarını rekabetle ilgili Tarık Biberovic, ”Aynı şehirde basketbol oynayan iki takımız, İstanbul derbisi sonuçta. Son maçımızda onlar bizi yenmişti. Bu şu an bizi daha da motive ediyor. Onlara karşı bir sonraki maçımızı bekliyoruz. Bu tip şeyler olaya ekstra motivasyon katar.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin bundan sonraki sezon hedefleriyle olarak ise Biberovic, ”Daha önce playoff’lara bir kez ev sahibi avantajı olmadan girmiştik. O da şampiyon olduğumuz sezon beşici sıradandı. Maç maç bakmamız gerekiyor. Böyle bakarsak bir noktada oralara geleceğiz. Sadece sağlıklı kalmamız gerekiyor. Son 8’e kaldığınız zaman zaten bütün takımların hemen hemen seviyesi aynıdır. Küçük detaylar sonucu belirler. Elbette herkes kendine göre bir rakip ister ama sonuçta oradaki her takım belli bir seviyenin üzerinde olacak.” diyerek sözlerini noktaladı.

Röportaj: Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz