Takım Basketbolu

0
1368
İspanya - Türkiye
İspanya - Türkiye

”Havayı yakalarsak kazanırız’‘ spikerinden, yorumcusuna kulağımda kalan özet bu. Oysa ki, kabul edilir basketbol ekollerinin hiçbir zaman böyle yaklaşımları olmadı. Sadece en küçük yaştan başlayarak doğru ellerde doğru çalıştılar ve takım oldular.

En doğruyu da maçın sonunda coach Ufuk Sarıca söyledi; ”Altyapıdan başlayarak, basketbol oynamasını bilen bir ekol yaratmalıyız…

Şunu kabul edin.. Artık Dünya Kupası finali oynayan Hidolar, Ömerler, Keremler yok bu takımda. 2-3 oyuncu dışında ileriye dönük yatırım yapılacak bir grubumuz da yok. Yaş ortalaması 27.

Letonya’nın ilk hücumu Porzingis 3 sayı atış çizgisinin gerisinde.. 2.21’lik dev, 2 Ağustos doğumlu..Yani Aslan burcu..Bu burcun en belirgin özelliği, yüksek öz güveni. Yıldızlara bakmadan istatistiklerine de baksanız olur. Oralardan sürekli atıyor. Ufuk Sarıca Semih’e Oralarda şutuna el göster, havaya sokma” demediyse ben de hiç birşey bilmiyorum..Ama Semih 3 metre aşağıda.

Ekol derken bunu kastediyorum. Yani savunma kültürü, hücum kültürü... Bütün egolardan arınmış ‘‘Takım Basketbolu”...

Bunları yazarken aslında eklemlerimi tırmalayan başka bir şey var.. Bunu araştıracağım…
Hangi Avrupa Şampiyonası’nda ev sahibi takımın coach’una teknik faul çalındı diye…

Aklıma bir bit yeniği geliyor ama dur bakalım. Birinin silüeti geliyor hayal mayal gözümün önüne.. Suratına yer etmiş bir deve kini.. Fazla proteinden feri kaçmış düşman gözler.. Yediğimiz her sayıda ”oley’‘ çeken arsız damarlar..

Ben Başak burcuyum.. Olur olmaz kurarım işte böyle..  Yazı bitmeye yakın güzel bir his oturdu kalbime.. Sanki İspanya’yı ….

          Cem ÇAĞAL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz