Sonuna Kadar…

0
307
Foto: Fehmi ÖZGÜLER

Bu çocuklar bizi, hepimizi, bizim insanımızın ruhunu temsil ediyor. Sonuna kadar derken, turnuvanın son topuna kadar oynayacak bu çocuklar. Bu maçı değerlendirirken üzerinde durulması gereken teknik analizleri konuşalım ama fazla uzatmadan hemen oynayacağımız Belçika ve Letonya maçlarını düşünelim. Zira bu iki maçı mutlaka kazanmamız gerekiyor. Aksini bile düşünmek istemiyoruz. Kazanırsak grubumuzu ilk 3 sırada bitireceğiz. Dördüncü tamamlamak ise bizi çok zor bir kulvara sokacak. Bunun ne anlama geldiğinin bilincindeyiz.

Maça Sertaç ve Melih’le başlamamak bir riskti; o riski staffımız aldığına göre bir hesapları vardı mutlaka. Mücadelenin başında skorda 7-8 sayı geride kaldık; bu ivme Sırbistan lehine maç geneline yayıldı diyebiliriz.

Dört kısa ile maçın genelini oynayacağımızı artık tüm takımlar biliyor. Sırbistan iki uzunla ile sonuca gitmek için hazırlık yapmış. Milan Macvan tecrübesiyle bizi çok yıprattı, öyle ki maçın en kritik ve sonlarında 4 faul almasına rağmen coach kenara almadı ve oyunda tuttu.

Bu eşleşme önümüzdeki maçlarda rakip takımlara yine örnek olacaktır.

Karşılaşma istediğimiz tempoda başlayamaması bize 12 dakikada 8 top kaybına mal oldu. Dengesiz hücumların tamamında rakip takım hızlı oyunla potamıza çabuk geldi.

Üçüncü periyot ortasında bu pozisyonlardan yediğimiz sayı 15′i bulmuştu..Büyük Britanya‘ya içeriden bulduğumuz sayıların yanına dışardan ürettiğimiz sayılara baskımızı da ekleyince rahat kazanmıştık. Bunun böyle Sırbistan‘a karşı işlemeyeceğini biliyorduk. Nitekim öyle oldu. Melih’in dış şutlarda bulduğu sayılara Cedi, Furkan ve Kenan eklenince takımımız önce dengeyi kurdu sonra öne geçti. İvme bize geçince telaşlanıyoruz. Rusya maçı gibi belki basit hatalar yapmadık ama hücumu iyi organize de edemedik. Kenan’ın bu bölümde dördüncü faulunu alması bu kritik çeyrekte bizi kötü etkiledi.

Skor yine de 70-68 aleyhimize iken Sırbistan’ın hücumda tepeden oynadığı ikili oyunlarla buldukları 2 tane 3 sayılık atış maçı kaybetmemize neden oldu. Bu konudaki savunma stratejimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.

Milli Takımımız bu mücadelesiyle tüm güzellikleri hak ediyor, bu güzelliklerin taçlanması için önce Belçika sonra Letonya diyorum.

Mete BABAOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz