Siyasetin Gölgesi; Bir Kulübün Kaderi Seçime Bağlı Olur Mu?

1
0

Basketbol Süper Ligi artık marka değerini her geçen gün cepten yiyen bir yola girmiş durumda.

Siyasetin gölgesi genişledikçe, o gölgede serinlemenin keyfi de işin içine girince, basketboldaki tüm değerler yavaş yavaş erimeye başladı. Henüz tam erimedi ancak o noktada olduğumuzu biliyoruz. Ne kadar konuşabiliyoruz ya da tartışıyoruz orası muamma. İyiyi övdüğünde yandaş, kötüyü gösterdiğinde candaş olurum korkusuna insanlar iyiden iyiye otosansür uygulamaya başladı yazılarında. Ne etliye dokunan var ne sütlüye.

Aslında bu dalgalanma önce futbolda başladı ve sonra basketbola yansıdı. Futboldaki dalgalanmayı (doğru olmasa da) bir şekilde kabullendik. Orada daha keskin (taraftarlar bazında da) ayrımlar yaşanıyordu. Ancak basketbol öyle değildi, farklıydı ve bir misyonu vardı.

Basketbol artık sadece birilerinin attığı ya da atamadığı sayıların sınırında değil, o sınırı aştı ve bu nedenle denge de şaştı.

Bir Kulübün Kaderi Seçime Bağlı Olur Mu?

İstanbul BBSK’nın durumunu konuşan pek yok. Konuşmaya kalkanlar ise gayet karnından konuşuyor. Herkesin bildiği gerçek, bu kulübün kaderi İstanbul seçimlerine bağlıydı. Seçimi Binali Yıldırım kazansaydı şu an muhtemelen tüm transferler tamamlanmış olacaktı. Ekrem İmamoğlu kazandığı için yaprak kımıldamıyor.

Kulislerde dolaşan dedikoduları yazalım, belki biri artık çıkar da bunların ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış anlatma zahmetinde bulunur.

İddia 1:
Ekrem İmamoğlu, mevcut yönetimi tasfiye etmek istiyor. Yönetim ise buna direniyor. Kendi içlerinde özerk olduklarını ve bu nedenle kulübü bırakmayacaklarını belirtiyor.

İddia 2:
Ekrem İmamoğlu’nun böyle bir yaptırımı yok. İstanbul BBSK tamamen ekonomik nedenlerden dolayı, kendi transfer hatalarının sonucu bu sıkıntıyı yaşıyor ve belediyeden ek bütçe alamayacağı içinde beklemek zorunda kalıyor.

Hangisi doğru hangisi yanlış bilemiyoruz. Zira belirttiğimiz gibi zahmet edip konu hakkında açıklama yapan herhangi bir yönetici yok. Ki bu takım fikstür çekimine kadar girdi. Eğer ligden çekilme kararı alırlarsa (bu ihtimal devam etme ihtimalleri kadar) geçen sezonki gibi eksik takımlı skandal bir lig başlangıcı olacak. Keza aynı sorun Afyon Belediye SK içinde geçerli. İki takımın da çekilme riski varken, TBF’den de konuyla ilgili somut adımların atılmaması ve işin boşlukta kalması insanları endişelendiriyor.

Kurumlara Güven Kalmadı

Şampiyonluğu son maçta kaçıran Fenerbahçe’nin de, şampiyon olan Anadolu Efes’in de seri devam ederken ve bittiğinde tepkileri dinmedi. Ne Fenerbahçe taraftarı memnun ne de Anadolu Efes taraftarı. Kaybedenin isyanına alışığız denirdi eskiden artık kazanan da isyan ediyor.

Çünkü kurumlara güven kalmadı. Herkes işin içinde iş arıyor. Böyle olmasa bile insanlar artık her kararın arkasında birilerinin ya da birinin olduğunu düşünüyor. Bu noktaya nasıl gelindiği sorgulanmalı. Yazanı, böyle düşünenleri ve bu konu hakkında endişelenenleri ‘düşman’ olarak görerek bir yere varılmaz.

Birçok kulüp isyan halinde. Kapalı kapılar ardında, kayıtdışı bütün konuşmalarda şikayetlerini dile getiriyorlar. Özellikle ekonomik anlamda yaşadıkları sıkıntılardan dem vuruyorlar. Ancak bunu sesli ifade etmeye gelince, ”Aman başımız yanmasın…” diyorlar. Halının altında yer kalmadı gerçi, bunu zaten birbir kapanan ya da kapanma aşamasında olan kulüplerle birlikte canlı olarak görüyoruz.

Bu Kadar Korkak Olmaya Gerek Yok

Bazı şeyleri konuşmaya çekinerek, tartışmadan uzaklaşarak, sadece saha içiyle uğraşalım safsatasıyla hareket ederek iyilik yapılmıyor, aksine en büyük kötülük yapılıyor basketbolumuza.

Deniz bitiyor, kum gözüktü zaten. Avrupa’nın en iyi ligi diye lanse edilen BSL’de 2 takımın durumu hala daha belli değil. TBL’ye takım bulunamıyor, orası iyiden iyiye karışmış durumda. Gün gelecek lige adım atmaya cesaret edecek takım bulunamayacak.

Siz, marka değerini cepten yiyen bir ligde Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in her yıl istikrarlı bir şekilde bu denli yatırım yapacağını mı sanıyorsunuz? Gerçeklerin tokat gibi yüzünüze vurulması için özellikle bu iki takımın, ”Beyler bize müsade…” demesini bekliyorsanız, o günler de yakındır.

Zira İspanya gibi ekonomik anlamda bizden kat be kat daha iyi olan bir ligde bile takımlar artık sadece Euroleague’de devam etmeyi düşünür hale geldi…

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

1 YORUM

  1. İstanbul da iki seçim oldu,sekiz ay oldu daha oyuncular kalan maaşlarını alamadı keza Sakarya Afyon aynı durumda idareciler türlü türlü bahane uydurup oyuncuları kandırıp koltuklarını bırakmıyorlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz