Sırplar’dan Euroleague’e Sert Sözler

0
0

Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic ve Sırbistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Boza Maljkovic önemli açıklamalarda bulundu.

Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic ve Sırbistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Boza Maljkovic, Sırbistan’da ABA Ligi, Euroleague, para ve bütçeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Sırp başkanlar, Euroleague’in yerel ligleri değersizleştirdiği ve paranın gücüne dayandığını ileri sürdüler.

Euroleague ve Eurocup’ın Tutsakları Olmamalıyız

Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic, taraftarların internet sitesine açıklamalarda bulundu. Ana hedeflerinin ABA Ligi olduğunu belirten Covic, “Ana hedefimiz ABA Ligi. Ama dürüst olmak gerekirse, EuroLeague’de olacak takımın seçimi ile ilgili nihai sonucun ne olacağından emin değilim, çünkü özel davetiye (wild card) statüsüne düşürüldük. ABA Ligi’nde ilk sırada olsak bile, bu durum değişmeyecek. Jordi Bertomeu’nun önerisi ve EuroLeague ile EuroCup’ın daha da geliştirilmesi konusunun ne anlama geldiğine bakılırsa, ABA Ligi’nin kesinlikle anlamını yitirmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Sırbistan’ın bu tür bir ABA Ligi’ne ihtiyacı yok, çünkü Sırbistan güçlü bir lig yaratabilecek tek ülke. Tabii ki, EuroLeague ve EuroCup’ın tutsakları olmamalıyız. Sırp kulüpleri ABA Ligi’nin gelişmesi için çok emek verdi. ABA Ligi EuroLeague ve EuroCup ile bağlantılı olursa anlamlı olur. Değilse, ligi neden oynayalım?” dedi.

Kızılyıldız’ın A Lisansı Alma Şansı

Kızılyıldız’ın A lisansı alma şansı olduğunu düşünmediğini belirten Nebojsa Covic, “Bu şans, Belgrad’da düzenlenen EuroLeague Dörtlü Finali’nden önce çok büyüktü. Şimdi bu şansı görmüyorum, ancak Sırbistan’da oturup oturup konuşmamız ve Belgrad’ın EuroLeague haritasında bir şehir olması için savaşmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekiyor. Belgrad çok ilginç ve önemli bir basketbol şehri, ancak ülkede EuroLeague’de oynayabilecek tek şehir değil. Belki taraftarların tiyatro seyircisi seviyesine indirildiği Ljubljana veya Zagreb’de oynamak daha ilginçtir ve hepimiz bu arenalarda merdivenleri görüyoruz. Partizan ve Kızıl Yıldız’ın sahip olduğu şey hiçbir kulüpte yok.” açıklamasında bulundu.

Euroleague’in Kapalı Lig Olması

Euroleague’in yerel liglerle giderek daha az ilgilenmeye başladığını belirten Sırp Başkan, “Herkes mümkün olan en iyi takımlarını oluşturmaya çalışıyor. EuroLeague, 16 takımın lisanslı olacağı ve iki kulübün de EuroCup’tan geleceği bir şekle doğru gidiyor. Giderek daha belirgin olan şey, EuroLeague Ticari Varlıkları’nın (ECA) yerel liglerle daha az ilgilendiğidir. Fakat şimdi, eğer bütçeler yükseliyorsa, EuroLeague bütçesi de daha yüksek olmalı. Çünkü kulüpler kazanmaya başlamalı. Şu anda herhangi bir gelir elde edemiyoruz. Futbol Şampiyonlar Ligi’nde bir galibiyet 2,7 milyon avro, biz bir galibiyet için 37 bin avro alıyoruz. Futbolda, Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi’nde başarılı olmaları halinde kulüpler çok fazla masrafı karşılayabiliyor. Basketbolda öyle değil. EuroLeague’de NBA sistemini kurmaya çalıştıkları açık, ama bunun mümkün olduğundan emin değilim. Çünkü şu anda EuroLeague bütçesi 65 milyon dolar civarında ve IMG ile 95 milyon dolar olmalı. Ancak tüm resme baktığınızda, tüm kulüp bütçelerini hesaplamalısınız. Bu yüzden rekabeti karlı hale getirmeliyiz. Benim düşünceme göre, bu konsept iyi değil, ama bununla savaşmak için azınlığız. Ya da belki de ben yaşlıyım ve önceki konseptleri beğeniyorum.” şeklinde konuştu.

Euroleague’deki Galibiyet Hedefleri

Euroleague’de hedefledikleri galibiyet sayılarından bahseden Covic, “Hesapladığımızda, 12-15 galibiyet üzerine konuştuk. Kazandığımızda 37 bin avro alacağımızı biliyorsak, işte EuroLeague’den alacağımız miktar bu. Ayrıca, EuroLeague’den TV hakları için 200 bin avro geliyor. Tabii ki sadece para kazanmak için EuroLeague’de oynamak istemiyoruz, Belgrad’da istikrarı sağlamak istiyoruz. Cuma, pazar, salı perşembe ve tekrar pazar günleri maç yapıyoruz. Bu sezon 4023 kombine sattık. Ve sadece EuroLeague için de 1800 kombine sattık. Yani bu sezon için satılan biletlerden elde ettiğimiz gelir 1 milyon 102 bin 799 avro. Kulüpte bulunduğumdan bu yana bir sezon için ortalama bütçemiz 6,5 milyon avro.” dedi.

Euroleague’de Sermaye Gücü Kazanıyor

Sırbistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Boza Maljkovic ise Sırbistan’daki ulusal televizyonu RTS’nin OKO kanalına konuk oldu. EuroLeague’de paranın kazandığını belirten Maljkovic, “Kızılyıldız, 8, Partizan ise 7-8 yabancı oyuncuyla oynuyor. Ve sonunda ne olacak? Bu takımlardan bazılarının ligde şampiyonluk kazanmasını çok isterim ama ondan sonra ne olacak? EuroLeague’de oynamayacaklar! Peki neden ligde oynasınlar? Sorun EuroLeague’in düşünme şekli. Belgrad’da EuroLeague CEO’su Jordi Bertomeu ile konuştum, öğle yemeğindeydik ve ona bu bölgeden EuroLeague’de bir takım olmamasının mümkün olmadığını söyledim. Fakat açıkçası, sermaye gücü kazanıyor. Saint Petersburg’dan kimin kazandığını hepimiz biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yeni Rekabet Modelleri Hakkında Düşünmemiz Gerekiyor

Avrupa basketbolunda yeni modeller hakkında düşünülmesi gerektiğini belirten Boza Maljkoviz, “ABA Ligi’nin bir şampiyonunun EuroLeague’de en az birkaç yıl daha oynayacağını sanmıyorum. Ben öyle inanıyorum. Yeni rekabet modelleri hakkında düşünmemiz gerekiyor. Biri ilgilenirse, yeni bir format için projemi hemen hazırlayabilirim. Eğer kimse ilgilenmiyorsa, böyle devam edeceğiz. Oynayacağız, birçok Amerikalı oyuncu olacak ve bunun basketbolumuz için bir faydası olmayacak. Her şey parayla ilgili. Şu anda yaratılan bu EuroLeague, sadece paraya dayanıyor, kimse basketbolun gelişimi hakkında düşünmüyor. Liverpool’un Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu için 300 milyon avro aldığını biliyorsak, ekleyecek bir şey yok. Basketbolda, Barcelona ve Real Madrid zararda.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz