Saygı: Zeljko Obradovic Bunu En Fazla Hak Eden Adam!

0
0

Fenerbahçe Beko final serisinin ilk maçında Anadolu Efes‘i 73-56’lık skorla geçerek hem seride 1-0 öne geçti hem de ev sahibi avantajını eline aldı.

Aslında iki gün önce yazdığım yazıda Obradovic’in elinin altında her zaman sakladığı bir jokeri olduğunu vurgulamıştım. Ki Obradovic’i az biraz bilenler için bu sürpriz olmayacak bir durumdu. Zira koçun en önemli özelliği hiç beklenmedik anlarda, beklenmedik isimlere sorumluluk ya da farklı bir rol vererek rakibin planını altüst etmektir. Dün de benzer bir senaryo oldu.

Bu kadar eksiğe rağmen (ki bunlar kilit yıldızlar) böyle bir basketbol oynamak ve oynatmak tek kelimeyle saygı duyulacak bir iş. Fenerbahçeli oyuncuları sahada gösterdikleri karakterden, Obradovic’i ise bu kadar eksikle hazırladığı plandan dolayı ayrıca alkışlamak gerekiyor.

Obradovic’in, Anadolu Efes’in özellikle dışarıdan her an sayı bulabilecek kısalarını, yaptırdığı baskılı savunmayla bunaltması ve onları zaman zaman içeriyi kullanmaya zorlaması, Bryant Dunston üzerinden oynatarak tuzağa düşürmesi dahiceydi. Uzun savunmasında Nikola Kalinic’in bu denli aktif ve yıpratıcı olmasına, hiç geri adım atmamasına, boyalı alandaki pas trafiğini engellemesine Anadolu Efes hiçbir şekilde çözüm üretemedi.

Ne içeriden ne de dışarıdan istediği fırsatları bulamayan Efes, üçüncü çeyrekte sadece 4 ve maç boyunca da 56 sayıda kaldı. Efes gibi hücum potansiyeli yüksek bir takımı, bir çeyrekte 4 sayıda tutmak tek kelimeyle savunma zaferidir. Fenerbahçe, hücumda olmasa da işin savunma kısmında hemen hemen her oyuncusundan maximum verim aldı. Ali Muhammed’in hücumda sorumluluk alması, Melih Mahmutoğlu’nun da ona aynı şekilde destek vermesi de maçın erken kopmasında önemli faktördü.

Yerli Oyuncular Pas Tutunca Bocalama Başlıyor

Euroleague’de yerlileri kullanmayan ve sadece yabancılarla oynayan Anadolu Efes’i en çok zorlayacak konunun bu olduğunu belirtmiştik.

Metecan Birsen, Buğrahan Tuncer ve Sertaç Şanlı gibi önemli isimler aldıkları sürelerde ritim bulmakta zorlanıyorlar. Oyuna bir türlü giremiyorlar ve bu da Efes’in özellikle bu seride, o kadar eksiği olmasına rağmen Fenerbahçe karşısında bocalamasına neden oluyor.

Zeljko Obradovic bu seride ne kadar takım oyununa ihtiyaç duyuyorsa, Ergin Ataman da bir o kadar bireysel performanslara ihtiyaç duyuyor.

Anadolu Efes İkinci Maçı Kaybederse Süpürgeler Çıkar

Serinin ikinci maçında mutlak kazanması gereken bir Anadolu Efes olacak. İlk maçın vereceği motivasyonla daha hırslı olacaklardır. Fenerbahçe ilk 2 maçlar baz alındığında istediğini zaten aldı. Bu elbette ikinci maçı kaybetmek için çıkacakları anlamına gelmiyor ama daha rahat olacaklardır.

Zira bu seri Ülker Arena’ya 2-0’la giderse, Fenerbahçe’nin Efes’i süpürerek şampiyon olma ihtimali çok yüksek olacak. Ben bu saatten sonra seri sonucu değişse de, şampiyonun değişmeyeceğini ve Fenerbahçe’nin kupayı kaldıracağını düşünüyorum.

Tribünler Konusunda Şapkamızı Önümüze Koyacaksak Tartışalım

Türkiye’deki tribün kültürü üzerine gerçekten samimi bir tartışma olacaksa bunu yapalım. Tribündeki insanlar uzaydan gelmiyor. Bu işin içindeki birçok kişi de bir zamanlar o tribünlerde oldu, olmayanı çok azdır.

Tribünlerden edilen küfürleri kimsenin tasvip edeceğini sanmıyorum. Kimse kimsenin anasına, bacısına, çocuğuna edilen küfürlerden zevk almaz, alana normal gözle bakmamak lazım zaten.

Ancak sadece tribündeki insanlar mı küfür ediyor? Saha içindekileri ne yapacağız? Saha içini de geçtim, trafikte, yolda, metrobüs kuyruklarında küfür edenler yok mu? Sütten çıkmış ak kaşık mıyız yani hepimiz? Okul basıp öğretmen, hastane basıp doktor dövmeye kalkan manyakların olduğu bir iklimde yaşıyoruz.

Kaldı ki bu gözler saha içinden tribünlere küfür eden oyuncuları da, koçları da, yöneticileri de gördü. Tribünlere gelene kadar aynaya bakması gereken çok profesyonel insan var!

Sezen’in dediği gibi;
Masum değiliz hiçbirimiz..

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz