Savaşmak Yetmedi

0
686
türkiye ispanya

Salon ve seyirci muhteşemdi, savaştık ama olmadı. Bu noktada artık durup geriye doğru bakmanın zamanı geldi. Hep tecrübe eksikliğine sığındık. Son yıllarda neleri eksik yaptık ya da ne yapmadık da basketbolumuz Avrupa arenasında gerilerde kaldı.

Sahadaki oynayan oyuncularımız en az sorumlu olanlar. Basketbolu yöneten eski, yeni hepimizin sorumluğu daha fazla. Daha turnuva bitmedi, önümüzde İspanya maçı var; kazanırsak harika olacak ama bu sorunlarımızı halının altına süpürmemeliyiz.

Parkedeki çocuklarımızın emeğine, verdikleri mücadeleye inanın onlardan çok üzüldüm.

Rusya, ardından Sırbistan maçı ve bu karşılaşmada 67-65’lik durumdan sonraki problemlerimizin hepsi aynıydı. ”Tecrübemiz yok, oyun kurucumuz eksik’‘ dendi; bir sürü bahane bulduk ama kimse sorunun nerede olduğundan söz edemiyor.

Bu ülke insanında yetenek de var, oyuncu da var, antrenör de var. Yani kısaca basketbol adına her şey var. Eskiden ”Salon yok, tesis az” derdik, şimdi Avrupa’nın en iyi tesisleri bizde.

Beyler, federasyonumuzun yöneticileri, basketbolda fikri olanlar, eski tecrübeli ağabeylerimiz, kısaca herkes, bir araya gelsin ve artık konuşsun. Toplantılar yapılsın, fikirler sorulsun. Basketbolumuzun altın yıllarında sahaya yüreğini koyan efsane oyuncularımız iş başında. Hepimiz sonuna kadar arkanızdayız. Federasyonumuz diğer branşlara her zaman örnek olmuştur, radikal bir karar almak gerekiyorsa artık bunu yapalım…

Basketbolumuzun kanayan yarası neyse buna neşter atalım…

En üzüldüğüm konu, yıldızlar ve gençlerde Avrupa Şampiyonu olan jenerasyonlarımız var ama A takıma gelince tecrübemiz yok…

Sorun nerede hepimiz biliyoruz. Kafamızı kuma artık gömmeyelim. Letonya maçı ile ilgili olarak teknik anlamda bir şeyler yazmak çok kolay; iki rakam, birkaç istatislik veri, inanın yazılır ama bizler, sizler taşın altına elimizi koymanın zamanı geldi ve hatta geçiyor bile.

Ülkemizdeki yabancı sorununu artık görelim…

Bu ülke çok verimli, insanımız işlendiği zaman 20 yaşında NBA’ye oyuncu gönderecek kadar kapasiteli bir ülke. Bu çocukların hepsini yetiştirenler Türk antrenör ve kondisyonerler.

Şimdi İspanya ile oynayacağız; canı gönülden bu cocuklarla kalbimiz birlikte atacak. Sonuç ne olursa olsun; bu çocuklar görevlerini fazlasıyla yerine getirdiler..

Kısaca sonuç, savaşmak kazanmaya yetmiyor…

Mete BABAOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz