Özhan Çıvgın’ın Pınar Karşıyaka’sı Zor Dönemde Nefes Aldı

0
0

Ülkemizi FIBA Avrupa Kupası‘nda da temsil eden Özhan Çıvgın yönetimindeki Pınar Karşıyaka dün oynanan Gaziantep Basketbol maçıyla birlikte biraz olsun nefes aldı.

Çekişmeli geçen maçta Gaziantep Basketbol’u 82-81’lik skorla mağlup eden Karşıyaka, son maçlardaki kötü gidişatına dur dedi ve az da olsa moral buldu.

Sakatlıklar Can Sıkıyor

Sezon başından beri yaşanan sakatlıklar Özhan Çıvgın’ın elini zayıflatırken, kadrodaki eksikler rotasyonun oturmasını da engelliyor ve bu da saha içi sonuçlarına yansıyor. Sezon başından beri Erdi Gülaslan, Tayfun Erülkü, Sek Henry, Deividas Gailius ve Berk Uğurlu gibi isimler farklı ve çoğunda aynı zamanlar içinde sakatlıklar yaşadı.

Erving Walker ve Tayfun Erülkü ikilisi son maçlarda daralan rotasyon nedeniyle sakat sakat oynamaya devam ederken, zorlu dönemde bu sakatlıklar oyuncuların performansını da doğrudan etkiler hale geldi.

Berk Uğurlu’nun Yokluğu Etkiledi

Özellikle oyun kurucu pozisyonunda oynayan Berk Uğurlu’nun yokluğu takımı önemli ölçüde etkiledi. Rotasyonda kilit bir rolü olan Berk, 4 Aralık’ta oynanan Fenerbahçe maçında sakatlanmıştı. Berk’in olmadığı dönemde Karşıyaka hem savunmada onun enerjisini, hem de hücumda pas dağıtımını büyük ölçüde aradı.

Genç oyuncu, bu sezon ligde 9 maçta 9.2 sayı-3.9 asist-2.6 ribaunt ortalama yakalamıştı.

İlkan Karaman Ve Assem Marei İkilisi Sınırlarını Zorluyor

Karşıyaka’da sezon başından beri en az maç kaçıran ve istikarlı olarak sahada yer alan uzun ikilisi İlkan Karaman ve Assem Marei de (son maçlarda sakatlıklar nedeniyle omuzlarına binen yükle beraber) zorlanmaya başladılar. Hem hücumda hem savunmada ligin en aktif uzun ikilileri arasında yer alan İlkan ve Marei, sarf ettikleri yüksek efor nedeniyle fiziksel olarak zaman zaman düşüşler yaşadı. Bu ikiliyi aynı seviyede yedekleyecek bir uzunun olmaması da, ikiliden birinin sahada olmadığı dakikalarda takımın %50 düşmesine neden oluyor.

İlkan bu sezon ligde 12 maçta 10.7 sayı-5.2 ribaunt-1.1 asist ortalaması yakalarken, Marei ise 11 maçta 18.1 sayı-11.0 ribaunt-1.9 asist ortalaması yakaladı.

Özhan Çıvgın Farklı Çözümler Üretmeye Çalışıyor

Yaşanan sakatlıklar koç Özhan Çıvgın’ın planlarını etkilerken, hemen hemen her maç farklı rotasyonlar uygulamak zorunda kalıyor.

Sezon başında kadroda düşünülen Antonio Campbell transferi suya düşünce, yerine Kameron Chatman alınmış ancak ondan da beklenen verim gelmemişti. Çıvgın’ın oyuncuyu kazanmak için verdiği süreler de pek fayda etmedi ve bu konuda büyük çıkmaza girildi. Berk Uğurlu, İlkan Karaman, Tayfun Erülkü, Erdi Gülaslan, Egemen Güven ve Berke Aygündüz gibi isimlere önemli süreler veren genç koç, BSL’deki yerli oyuncu havuzunu en verimli kullanan ve gençlere de en çok güvenen isimlerin başında geliyor.

Kulüplerin yaşadığı ekonomik krizden nasibini alan Karşıyaka’da, istenen transferler zora girerken, bu sıkıntılı süreçte Çıvgın ve ekibi Avrupa’da gruplardan çıktı ve ligde de 5 galibiyet, 7 mağlubiyetle playoff potasında kalmayı başardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz