Orhun Ene: Bu Sezon Lig Daha Farklı

0
0

Türkiye Spor Yazarları Derneği Bursa Şubesi‘nin davetlisi olarak Tofaş‘tan genel menajer Tolga Öngören ve koç Orhun Ene gibi isimler Bursa basınıyla bir araya geldi.

Geçen sezonla yeni sezonun değerlendirmesini paylaşan Orhun Ene, birçok oyuncuları kaybettiklerine işaret ederek, “Bazı oyuncularımızı takım içerisinde tutmak için gayret sarf ettik ancak hem oyuncuların daha üst organizasyonlarda oynama istekleri, hem maliyetlerinin bütçede yaratacağı sıkıntılar bir araya geldiği zaman ayrılıklar oldu. Bizim diğer kulüplerden farkımız hesabımızı çok iyi yapan bir kulüp olmamız. Hem başarıyı, hem de bütçesel anlamda disiplini sürdürebilmek istiyoruz. Bunları bir arada yapmaya kalktığınız zaman bazen 3-4 oyuncuyu kaybettiğiniz dönemler oluyor. Bu sezon yeni bir takım kuruldu ve yeni bir kimya yaratıldı.” dedi.

Bu sezona bakıldığında en büyük farklardan birinin genç oyuncuların daha fazla sorumluluk alması ve onların milli takım düzeyinde basketbollarını geliştirmesi olduğunu kaydeden Ene, “Bununla beraber bir kaç tane önümüzdeki dönemlerde bizimle olabilecek kalitede yabancı oyuncularla bir araya geldik. Hala eksiklerimiz, sıkıntılarımız var. Geçen sezonun sonunda yakalamış olduğumuz basketbol seviyesini şu an yakalayamadık. Bu sezon lig daha farklı ama çalışan, bu anlamda hatalarından ders alan ve kendini geliştiren bir ekibiz. Biraz verdiğimiz çabanın şu an sonuç olarak çok bir dönüşü olmasa da ileriye dönük Berkan Durmaz gibi, Yiğit Arslan gibi, Muhsin Yaşar gibi oyuncuları bir seviye daha yukarıya çıkardığımız zaman hangi oyuncu gelirse gelsin belli bir basketbol seviyesini yakalamış olacağız. Zaten 3-4 sene önceki periyotta bizim en büyük hedeflerimizden biri milli takım düzeyinde fark yaratacak oyuncu yetiştirmekti. Bu anlamda da bu seviyeye yaklaştığımızı düşünüyorum. Hala almamız gereken yol var ve arkadaşlarımızın da geliştirmesi gereken yönleri var.” diye konuştu.

Türkiye’de oynanan basketbol ve Avrupa basketbolunu gelen bir soru üzerine savunma yönünden karşılaştıran Orhun Ene, Avrupa’da oynanan maçlarda daha fazla sayı görmelerine ilişkin “Bunu Eurocup’ın kaliteli bir lig olmasına bağlıyorum, kaliteli takımlar var. Orada da çok sayı yememize rağmen aynı zamanda çok sayı atan da bir takımız. Eurocup’ta en çok sayı atan takımlardan biriyiz. Kolay değil, oynadığımız grupta Alba Berlin gibi hızlı bir basketbol oynayan takım var, baktığınız zaman Lokomotiv Kuban ofansif anlamda kaliteli oyunculardan oluşmuş bir takım. Onlarla oynadığınız zaman 90 sayı üzeri sayılar normal hale geliyor. Ligimizde Fenerbahçe ve Anadolu Efes’i bir kenara koyduğumuzda bu denli hücum potansiyeli olan takım sayısı az. Daha çok savunmalarını sertleştiriyorlar. O anlamda ligimiz iyi savunma yapanın maç kazandığı bir lig. Avrupa’da ise sayı atmak zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

12 Aralık Çarşamba günü Eurocup’ta sahalarında ağırlayacakları CSP Limoges maçına ilişkin de konuşan Orhun Ene, “Limoges maçı bizim için çok zor bir maç olacak. Belki istediği sonuçları alan bir takım değil ama iyi bir takım. Bizim için en önemli avantaj sahamızda 1 sayıyla yenmemiz bile bizi üst gruba çıkaracak. Onların almış oldukları galibiyet güçlerini yansıtmıyor. Şimdi tekrardan bir antrenör değişikliği ile beraber yapılanma içerisine girdiler. Üst tura geçmeyi çok arzu ediyoruz, kazanırsak ilk defa üst tura çıkacağız. Geçen sene de ucundan döndük. Önce hafta sonu ligde Büyükçekmece maçımızı oynayalım. Ondan sonraki bütün enerjimiz ve konsantrasyonumuzla bu maça hazırlanacağız.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz