Operasyona Devam: Tetikçilerin Asıl Amacı Zeljko Obradovic Değil!

3
0

Futbolu da ne kadar bildiği tartışılır olan Serdar Ali Çelikler her zaman olduğu gibi can simidi olarak Fenerbahçe‘nin erkek basketbol takımına sarıldı.

Türkiye’de basketbolu ne kadar iyi bildiğin değil, ne kadar iyi salladığın önemli olduğu için adam sistemi çözmüş. Daha önce de Bogdan Bogdanovic hakkında ipe sapa gelmez söylemleri olmuştu. Hani şu Avrupa basketbolunun son dönemlerde yetiştirdiği en önemli yıldızlardan biri olan, Fenerbahçe’ye geldiği günden itibaren seviye atlayan ve bununla orantılı olarak takımına da atlatan Bogdanovic hakkında…

Bogdan Bogdanovic’in sahada verdiği cevaptan tatmin olmamış olacak ki, şimdi de Avrupa basketbolunun gelmiş geçmiş en iyi koçu olarak kabul edilen Zeljko Obradovic hakkında içi tamamen boş eleştirilerde bulunuyor. Hatta buna eleştiri demek ne kadar doğru olur bilinmez, eleştirmiyor, sallıyor.

Zaten amaç sahada herhangi bir cevap almak değil, gündemde kalmak ve kirli oyunlarına zemin hazırlamak.

Tetikçilerin Asıl Amacı Belli

Şimdi gelelim asıl konuya, en can alıcı noktaya, zira bu tip basketboldan uzaktan yakından alakası olmayan söylemlerinin perde arkasında, Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın bütçesinin öne atılması ve düşürülmesi için yapılmaya çalışılan operasyon var.

Başkan Ali Koç’un Beko’yu Fenerbahçe’ye sponsor yapması en çok bu kişileri üzdü. Bu hamle, o dönemde içlerine oturdu. Kafalarında nedeni bilinmez bir şekilde takıntı haline getirdikleri basketbol takımını bitirememenin kuyruk acısıyla sağa sola saldırmaya başladılar.

Daha çok bekleyeceksiniz, Fenerbahçe’nin spor kulübü olduğunun farkında olan ve geniş bir kitlenin oluşturduğu taraftar topluluğu bu oyuna gelmedi, gelmeyecek.

Zeljko Obradovic’ten Daha Fazlasını Beklemek

Son 5 yıldır üst üste 5 Final Four, 3 final, 1 şampiyonluk, bunun yanında geldiği günden bu yana 3’ü üst üste olmak üzere 4 lig şampiyonluğu yaşamış bir koçtan daha fazlasını beklediğini buyurmuş bu zat.

Yeryüzünde varolan başarıdan daha fazlasını getirecek bir isim varsa o da zaten Zeljko Obradovic’tir. Hiçbir zaman kazandığı başarıdan tatmin olmayan ve her yeni güne sıfırdan başlayan bir efsaneyi, bu ülkede basketbola yakınlığı aklıyla olan uzaklığıyla orantılı insanlar eleştiriyor. Ve buna basketbol camiası çıkıp tek ses etmiyor, edemiyor.

Kimsenin Obradovic’i ”Tanrı” diye kutsallaştırdığı yok. Kimsenin de şeyhine sarılan müridi gibi davrandığı yok. İnsanlar, yeri geldiğinde Obradovic’i de eleştiriyor ancak bu eleştirilerini basketbol sınırları dahilinde ve hiçbir çıkarı olmadan yapıyor.

Gelinen Seviyeyi Anlatmak İmkansız

Fenerbahçe’nin bu seneki Final Four performansı, sakatlıkların da etkisiyle, kimseyi tatmin etmedi. En başta koç bundan memnun kalmadı ve bunun da herkes farkında.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, artık Final Four’un başarı sayılmadığı, normal karşılandığı ve final kaybedildiğinde de çok sert eleştirilen bir takıma dönüştü Fenerbahçe. Bundan 5 yıl önce bir Türk takımının, Final Four’un abonesi olacağı ve günü geldiğinde bunun kimseyi tatmin etmeyeceği söylenseydi, en iyi ihtimalle ‘deli’ der geçerlerdi. Ben azından 5 yıl önce, ”Final Four yapsak yeter, başka bir şey istemem.” diyenlerin, bugün şampiyonluk harici hiçbir şeyi başarı olarak adlandırmama seviyesine geldiğini gördüm.

Obradovic sadece takımına değil, o takımın taraftarına hatta Türk basketboluna böyle bir seviye atlattı.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

3 YORUMLAR

  1. Muazzam bir yazı olmuş, tebrikler ve teşekkürler. Obradovic’in bu ülkeye, oyunculara, basketbol ve Fenerbahçe’ye kattıkları tartışılmaz. Sayesinde düne kadar hayal olan şeyler şimdi sıradan oldu. Futbolu bildikleri de tartışılır olanların köprü altı ağzıyla yazılar yazıp Obradovic’i eleştirmeleri akıl alır iş degil ama maalesef ülkemizde ne normal ki?

  2. Vakti zamanında Aziz Yıldırım yaygara koparıp Ülker ile birleşmeseniz hala Aydın Örs ün toplama adamlarla yaşadığı başarılarla övünürdünüz.

  3. turkiyedeki basketbolcu kardeşlerim abilerim Eğer kendi hocanızdan oyun taktiği aliyirsaniz Size tavsiyem.birde
    KOÇ OBRADOVIÇ İN oyun taktiklerini Gitsin izlesin ona şüphesiz çok şey katacaktır Bide böyle deneyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz