Ömer Onan: Türk Oyuncular Daha Fazla Şans Bulacak

0
0

Türkiye Basketbol Federasyonu üst yöneticisi Ömer Onan değişen yabancı kuralıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Onan, değişen yabancı oyuncu kuralıyla Türk oyuncuların daha fazla şans bulacağına değinerek, “Eskiden maç kadrosunda 6 yabancı bulunduran takımlar 40 dakikayı yabancılarla bitirebilirdi. Şimdi 5 yabancıyla 40 dakika oynamak çok büyük risk. İlla ki Türk oyuncular süre alacaktır. Bunu düşünerek bu kuralı getirdik. Oyuncularımızın ciddi dakika almasını ve maçın kritik anlarında sahada olmalarını istedik. Beş yabancı kontenjanından umutluyum. Daha çok Türk oyuncunun süre aldığını göreceğiz. Bu da bizi sevindirecek. Artık Türk oyuncularımız da şans geldiği zaman çok iyi değerlendirmeli.” ifadelerini kullandı.

Takımların süre veremediği genç oyuncuları başka ekiplere göndermesi gerektiğini aktaran Onan, “Avrupa’da çok üst düzey oynayan takımlarımız var. Onların çok kıymetli genç oyuncuları var. Bu süreçte kulüpler bir araya gelip, oynatamadığı basketbolcuyu birbirine verirse hem Türk oyuncular süre alma fırsatı bulur hem oyuncu daha da gelişmiş bir şekilde kulübüne dönebilir hem de alan takım daha ekonomik şartlarda kaliteli oyuncu transfer etmiş olur.” şeklinde görüş belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz