Bu Nasıl Evsahibi Olmak?

0
2720

Avrupa Şampiyonası’nda hiç de kaybetmememiz gereken bir maçı yitirdik. Daha ilk maç olmasına rağmen gruptaki sıralamaya doğrudan etkileyecek bir yenilgi oldu bizim için. Umarız kaçırdığımzı bu galibiyeti sonra aramayız.

Maçın teknik kısmını, yaptığımız doğruları ya da yapamadıklarımızı saymadan önce hakemlerden bahsetmek gerekir. Turnuvalarda her zaman evsahibinin düdüklerde ama küçük ama büyük bir avantajı olmuştur. Yani açıkçası evsahibi takım çok fazla üzülmez! Ancak bu maç özelinde bakarsak hakemler tek başlarına Rusya’yı bir yenilgiden kurtardılar.

Tamam, biz sert savunma yapıyoruz. Ancak yaptığımız o sert faullerin arkasında bir kararlılık, bir duruş, bir kolay teslim olmama direnişi var. Fakat Milli takım aleyhine bu kadar kolay, ucuz faul düdüklerinin çalındığı bir maç da pek gördük diyemeyiz. Hele ki kendi sahamızda… Çalınması gerekenlere zaten bir itirazımız yok, ancak savunmadaki her hamleye bu faul cezasını kesmek Milli takımın hücum ritmini bulmasını engelleyen faktörlerden birisi oldu.

Üretmek konusunda sıfır

Eskiden futbolda 1 gol atıp üstüne yatan, sahasına kapanan Anadolu takımları vardı. Rusya, Alexei Shved’i kenara aldığında, Hantal Timofey Mozgov’u oyunda tutmadığı ancak üretmek konusunda ‘sıfır’ bir takım. 2-2-1 tam saha baskılı zone press ile rakibi hataya zorlayan Milli takım çok efor sarfetmesine rağmen rakibine kolay çembere bakma şansı vermedi. Bu baskıyla rakibi bunalttılar, çoğu zaman Rusya sahada doğru yerleşimi yapamadığı için toplar da kaybetti. İşte bu noktada bizim bu zone press’in avantajını ne şekilde kullandığımızı sorgulamak gerekir.

Cedi Osman’ın bire birde sorumluluk alması, üretemediğimiz dakikalarda Semih Erden’in sırtı çembere dönük oyuncu, Erkan Veyseloğlu’nun fast break bitiricliği dışında hücumda hiç de yaratıcı değildik. Nedense Cedi’nin enerjisi, seyircinin motivasyonu artırıcı üstün etkisine rağmen diğer oyunculara pek yansımadı.

40 Serbest Atış!

Rusya’yı 40 kez serbest atış çizgisine götürmemiz bu sadece bu şekilde 32 sayı yememiz böylesine kısır ve 70’lerde biten bir maç için çok fazla. Tabi bunda hakemin katkısını yok saymıyoruz. Maçta ürettiğimiz 73 sayının 40’ını pota altında bulmuşuz. 16’sını ise serbest atışlardan…Orta ve uzak mesafeden bulduğumuz sayı ise 17. Yaptığımız 10 asistin sadece 3’ünün guardlardan gelmesi de bizim de üretkenlik konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığımız gösteriyor.

Uyguladığımız doğru savunma stratejisinin karşılığı oyun kurucu problemli bu takıma karşı galibiyet olmalıydı. Şimdi grupta yollar biraz daha sisli bir hal aldı. Gruptan kolay çıkabiliriz ancak üst turlar hedefine giden yolda çapraz eşleşme için sıralama da önem kazanıyor.

Umarız bundan sonra yolumuzu kesen hakemler olmaz ve de sahada daha üretken bir takım oluruz.

LEVENT YÜCELMAN
levent.yyucelman@basketball.com.tr

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz