Modern Zamanlar: Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes!

4
0

Basketbol Süper Ligi‘nde ve Euroleague‘de yaşanan ikili rekabet modern zamanlarda inanılmaz bir seviyeye geldi.

Çok değil bundan 10 yıl önce herhangi bir Türk takımına önümüzdeki 10 yıl içinde 5 Final Four, 3 final, 1 şampiyonluk göreceksin denseydi, o takımın yöneticileri ya da taraftarları en hafif tabirle, ”Dalga geçecek başka adam mı kalmadı, git işine!” derdi.

2013 yazında Türkiye topraklarına ayak basan Avrupa’nın 1 numaralı koçu Zeljko Obradovic, Fenerbahçe’yi aldı ve bu seviyeye getirdi. Bunu yaparken, Anadolu Efes’in de bugün geldiği noktayı belirledi. Zira Fenerbahçe bu başarıları kazanmasaydı, Obradovic çıtayı arşa çıkarmasaydı, Efes bu denli aç ve iştahlı olmayacaktı. Rekabet dediğimiz olgu da, bu dönemlerde kendini gösteriyor ve olaya renk katıyor.

Anadolu Efes’in bu dönemde yakaladığı ivme de, rekabet içinde olduğu Fenerbahçe’yi daha iyi olması adına tetikleyecek ve kazanan aslında yine Türk basketbolu olacaktır.

Basketbol Kültürü Sınıfta Kalıyor

Euroleague’de basketbol seviyemiz ne kadar yükseliyorsa, kültürümüzün de bir o kadar yerinde saydığını itiraf etmemiz gerekiyor.

Tetikçi futbol yazarlarını ciddiye almıyoruz, lakin bu işe yıllarını vermiş bazı basketbol adamları bile, fırsat kollarmışçasına saldırıya geçtiler. Obradovic’e nedeni bilinmez bir kinle, her fırsatta, her kötü sonuçta nasıl saldırırızın hesabı içindeler.

Alınan molaları ağızlarına sakız edecek kadar düştüler. Başarıları yıllarda hapsoldukları ‘suskunluk’, en ufak bir sallantıda çenelerine vurdu.

Tarihi Değiştiremezsiniz

Henüz kaybedilmiş hiçbir şey yokken ortalığın yangın yerine verilmesi de ayrı bir konu. Fenerbahçe’nin sezon sonunda nerede olacağını şu an için kestirmek zor. İlk 8’e kendini atıp, oradan Final Four’a doğru yol alması ihtimaller dahilinde.

Yine de diyelim ki, Obradovic’in Fenerbahçe’si bu sezon Euroleague’de playoff dışı kaldı. Bu, sezonluk değerlendirmede başarısızlık olarak adlandırılır, ona göre eleştiriler yapılır. Ancak bu, Fenerbahçe’nin Avrupa’nın önde gelen markası ya da Obradovic’in bu işin 1 numarası olduğu gerçeğini değiştirmez. Biz de, 5 maçla koca 5 sezonu ‘hiç’ etme sevdası var.

Sırf birileri istiyor diye tarihi değiştiremezsiniz. Tarih, Fenerbahçe’nin altın dönemini çoktan yazdı ve yazar kısmına da Obradovic’in adını kayıtlara düştü.

Anadolu Efes Ezber Bozuyor

Bir şeyi çok istiyorsan, onu istemekle kalmazsın, gider söker alırsın. Ergin Ataman ve Anadolu Efes şu an o yolda ilerliyor. Geçtiğimiz sezonki final başarısının tesadüf olmadığını, Final Four’un gediklisi olabileceklerinin mesajını veriyor.

Ataman ya da Efesli oyuncular, başkaları gibi kolaya kaçarak, ”5 Final Four oynadılar ama 1 şampiyonlukları var ya…” gibi akıl dışı, komik ve kompleksli yorumlara girmek yerine, aynısını biz de yapabiliriz inancıyla hareket ediyor. Ve bu inancı taraftarına da aşılıyor. Bugün Anadolu Efes camiasında bu hırsı ve isteği görebiliyoruz.

Keşke bu tip kompleksi yorumların sahipleri de, yukarıdakini aşağı çekmek yerine, onu geçmeye uğraşabilse, tıpkı Efes’in yaptığı gibi.

Rekabetin Tadı Bozulmasın

Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes arasında Türk basketbol tarihinin en özel rekabeti oluşuyor. Hem BSL’de hem Euroleague’de bu rekabetin kazananı basketbolumuz oluyor.

Ancak bu tatlı rekabete, camiaların ekseni dışında ‘nifak’ sokmaya çalışanlar var ki, tadın kaçması için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu tuzağa düşmemek lazım. Şu an yaşanan bu rekabeti sonuna kadar hissetmek ve devam ettirmek için, herkesin elini taşın altında koyma zamanıdır.

Böyle bir dönemi bir daha ne zaman yaşarız, bilinmez. Elimizde böyle bir fırsat varken, buna zarar vermeden, olayın keyifini çıkaralım. Bu rekabeti bize yaşatan Obradovic’in Fenerbahçe’si ve Ataman’ın Anadolu Efes’ine de teşekkür edelim.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

4 YORUMLAR

  1. Gerçek basketbolu bilen, ve bu başarılar nekadar büyük bir emekle yetiştirilidiğini bilen sizin gibi biri böyle bir yazi yazabilir.

  2. belgradda ki sirbistan basketbolun besigidir fenerbahce efes lig maçını hem canlı yayınlayıp hem de tekrarını yayınlıyorlar işte seviye budur fenrbahceyi efesi tanimayan yok .. yok istifa yok uzun alin yok butceyi kisalim futbolcu alalim bu muhabbetleri yapanlar istedikleri kadar ingiltere primier ligi takip edebilir yillardir yaptiklari gibi

  3. Ülker arenada her türlü çirkefliği yapan bazı kompleksli türk basketbolcularıda unutmayın. Avrupa’da herkesin saygı duyduğu coacha,oyuncuya,taraftara yaptıkları terbiyesizlikleri unutmadık.

  4. Tas devrinde kalmis at kafali eski hakem bozuntusu sitesinde salya sumuk saldiriyor obradovic e neyseki akli basinda kimse iplemiyor
    İyiki varsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz