Mert Konuk; Yeni Bir Hikaye Yazmaya Hazırlanıyor!

0
0

Genç oyuncularla ilgili yazı dizimizin bu bölümünde Türk basketbolunun kanayan yarası haline gelen şutör pozisyonuna uzun vadede çare olabilecek bir isimle karşınızdayız.

Tofaş altyapısında yetişen ve bu sezon gelişimi için kiralık olarak Balıkesir BŞB forması giyen 2000 doğumlu Mert Konuk, içinde barındırdığı potansiyelle heyecan veren gençlerin başında geliyor.

Şutörlük Doğasında Var

Sadece genç oyuncular değil, yılların tecrübeli oyuncuları bile zaman zaman şuta kalkarken tereddüt eder. Özellikle de birkaç şut kaçırdıktan sonra bu psikolojiyi aşamaz. Ancak Mert Konuk’un genlerinde bu ‘tereddüt’ yok. Doğru şutu bulduğu anda kullanmaktan çekinmiyor. Çekinmemesi de gerekiyor ve onun bu şutları kullanması için gerekli ortamı hazırlımak da herkese düşüyor. Zira bu ülkenin önümüzdeki 15 yılında şutör açığı kapatılacaksa, Mert ve onun gibilere bu özgürlüğü sağlayacak ortamı yaratmak elzem gözüküyor.

Mert’in varsa eksik yönlerini, aşması gereken yolları, yanlışlarını ve hatalarını elbette göstermek şart. Ancak bunu kaçırdığı ilk şutta, yaptığı ilk hatada kenara alarak değil, oyunda ısrarla tutarak süreç içinde göstermek gerekiyor. Oyuncu böyle kazanılır, kenarda paslandırarak değil, oyun içinde o güveni hissettirerek. Genç oyuncularla ilgili en önemli sorunlarımızdan biri de bu. Birçok genç oyuncu, oyuna girdiği anda ‘Acaba hata yapar mıyım?’ endişesi nedeniyle aslında normal şartlarda yapmayacağı birçok hatayı yapmaya başlıyor.

Mert bugün Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan ya da İspanya gibi bir iklimde yetişseydi çok farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. Belki de bu akşam onun Euroleague sahnesindeki ilk maçını analiz ediyor olurduk. Türk basketbolunun aşması gereken sorunlarından biri de bu işte. Başka bir ülkede olsaydı çok başka bir hikayenin kahramanı olabilecek bir gencin, bizim ülkemizde karşılıklı güven sorununu aşma ihtimali üzerine dem vuruyoruz.

Çok Yönlü Bir Yapıya Geçiş Yapabilir

Mert’in şutunu çok öne çıkartıyoruz, ki gerçekten kusursuz bir şut mekaniği var, bu da çok doğal. Ancak şutunun dışında içeriyi zorladığı her an, potaya yöneldiği her pozisyon sayı bulma ihtimali de çok yüksek. Topla çok hızlı hareket edebiliyor ve bir anda hızını arttırarak rakip savunmacıyı gerisinde bırakıyor. Bu yönüne biraz daha ağırlık verirse, hem dışardan şut tehditi hem de içerden farklı bir tehdit oluşturabilir.

El hassasiyeti de pozisyonuna göre olması gereken noktada. Zaman zaman bir oyun kurucu gibi oyunu yönlendirip, boş pozisyonundaki arkadaşını çok çabuk bulabiliyor. Bu da koçunun elini bollaştıracak bir nokta aslında. Her ne kadar 2 numara pozisyonunda çok fazla süre alması gerekse de, yeri geldiğinde 1 numarada aldığı süreleri de verimli kullanabilir.

Fiziksel olarak güçlü duruyor ve bu da onu kısa beş tercihlerinde az da olsa 3 numara kullanmına açık tutuyor. Modern basketbolda artık 2 orjinli oyuncuların yeri geldiğinde 1 ya da 3 pozisyonlarında şaşırtma amaçlı kullanıldığını da görüyoruz. Mert, sahadaki duruşuyla alacağı hiçbir rolde geri adım atacak izlenimi de vermiyor. Bu da onu yine uzun vadede çok yönlü bir silaha dönüştürebilir.

Enerji Patlaması Yaşıyor

Mert’in hassas dengesi ise içinde barındığı enerji, hırs ve isteğin doğru kullanımı noktasında olacak. İnanılmaz bir enerjisi var. Saha içinde hem oyunda hem kenarda maçı yaşıyor. Bu bir oyuncuda olması gereken ufak ama önemli bir detay.

Hırslı ve istekli yapısı bu enerjisiyle birleşince zaman zaman oldukça agresif bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Bunu doğru kullandığı sürece oyununu çok farklı bir seviyeye getirebilir. Ancak rakiplere bunu bir koz olarak verirse, saha içinde en çok uğraşılan oyuncu olmaktan kurtulamaz. Bu noktada nerede ve ne zaman sakin kalacağını iyi hesaplaması gerekiyor.

İçinde barındığı bu ateşi işin savunma kısmına taşıyabilirse komple bir oyuncuya doğru evrilebilir. Ki fiziksel olarak da geri adım atmayan yapısı savunma özelliklerine büyük değer katar.

Yeni Bir Hikaye Yazmaya Hazırlanıyor

Balıkesir’deki kiralık sezonu Mert Konuk için tam da olması gereken zamanda geldi aslında. Geçiş sezonu olarak adlandırabiliriz bu durumu. Burada yapacakları, bundan sonra yapacaklarına da bir ışık olacak.

Mert, potansiyeli itibariyle sınırlarını kendi belirleyecek bir konumda. Ne kadar sıçrayacağını ve nereye kadar çıkacağını yine kendisi belirleyecek. Bazı oyuncuların tavanı bellidir ve o tavana gelmesi için uğraş verilir. Ancak Mert’in tavanını görmek imkansız. Belki de kendini öyle bir noktaya çekecek ki, bu tavanı kendisi bile göremeyecek.

Bu sezon gözler onun üzerinde olacak. Ne çok yakın ne çok uzak bir noktada. Eğer gelişimine yüksek perdede devam ederse, bunu abartısız söylüyorum Bogdan Bogdanovic’e çok yakın bir oyuncu kazanma ihtimalimiz oldukça yüksek. Zira barındırdığı yeteneklerle bunu gerçekleştirme şansı hiç de az değil.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz