Meğer Bütün Suç Yugoslav Kökenli İnsanlarınmış

4
0

Bazı isimler ülke basketbolunda zaman zaman kendi deyimleriyle ‘Yugoslav kökenli’ insanlara karşı tuhaf bir tutum içine girebiliyor.

Başarısız bir yabancının sırtına vurarak, kendini aklama çabasındaki insanların bu şovanist tutumu ciddi anlamda provokasyondur. Bilerek ya da bilmeyerek ektikleri ırkçı tohumlar, bulundukları her ortamın altına dinamit döşemektedir.

Ahmet Kandemir yaptığı bir açıklamada, Dusko Ivanovic üzerinden bir genellemeye giderek, ‘Yugoslav kökenli’ insanların iletişim sorunundan dem vurup, eleştirisini sıralamış. Yugoslav kökenli insanlar dediğin zaman, geniş bir kalıp kullanmış oluyorsun ve bu kalıba sadece hedef almak istediğiniz Sırplar girmiyor. Kendini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gören birçok Yugoslav kökenli insana da ayıp etmiş oluyorsunuz.

Kaldı ki, ülke basketboluna Yugoslav kökenli insanlar kadar hizmeti olmayanların bu eleştirileri de biraz trajik olabiliyor.

Milli takımlar düzeyinde tarihimizin en büyük başarısını Yugoslav kökenli koç Bogdan Tanjevic’le yaşadık. Bizden biri gibiydi. Zaman zaman çok eleştirdik ancak birçok Türk oyuncunun gelişiminde katkısı büyüktü. Olmaz denilenleri bile bir şekilde oldurdu.

Kulüp bazında ülke tarihinin en büyük başarısını yine Yugoslav kökenli bir koç Zeljko Obradovic’le elde ettik. En çok eleştirildiği konu yerli oyuncular üzerineydi. Ama en çok eleştiri aldığı konuda bile milli takıma Melih Mahmutoğlu’nu hediye etti.

Milli takımlar ve kulüpler seviyesinde birçok Yugoslav kökenli oyuncunun bu ülkeye büyük hizmetleri oldu. Mirsad Türkcan’ın yaptıklarıyla göğsümüz kabardı. Cedi Osman’la halen gururlanıyoruz. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu görevinin başında. Liste uzar gider aslında. Bunların hepsi de Yugoslav kökenli isimler. Ama bizden, içimizden biriler.

Şovenizmin dibine vururken şöyle biraz durup düşünmek ve lafın nereye, nasıl gideceğini hesaplamak lazım.

Her konuda ayrıştığımız yetmiyormuş gibi sıra bu konuya geldi. Bu ülkenin basketboluna kim hizmet ediyorsa, kim olumlu katkı yapıyorsa, kökeni ne olursa olsun başımızın tacıdır. Bir yerli başarısız olunca bunu nasıl bütün yerlilere mal etmek yanlışsa, bir yabancının başarısızlığı üzerinden ırkçı bir tutuma girip, yabancı karşıtlığı yapmak da o derece yanlıştır.

Tuhaf olan bir nokta daha var. Yerli koçların bir çoğu, içlerinde böyle olmayanlar da var elbette, konu kendi işleri olunca her türlü yabancı sınırlamasını ve kriterini savunabiliyor. Türk koçlarına inanılmasını ve güvenilmesini istiyorlar. Ama iş sahaya gelince, kendilerine istedikleri o inancı ve güveni yerli oyunculara göstermiyorlar. Sırtlarını beş yabancıya dayayıp maç kazanma yoluna gidiyorlar. Bunun izahını yapabilirer mi ya da yapmak işlerine gelir mi, çok merak ediyorum.

Hani şarkıda dediği gibi;

Nerden baksan tutarsızlık,
Nerden baksan ahmakça…

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

4 YORUMLAR

  1. ben bu adamın ırkçı bi kafada olduğunu düşünmüyorum bence doğrudan kafası yok. ergin ataman içinde allah herkese ergin ataman şansı versin demişti. başarılı olan herkese karşı kompleks içinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz