Krizden Çıktık!

0
895

Rusya ve Sırbistan karşılaşmalarında maçın sonunu getiremediğimiz için son 5.5 dakikada skor 60-60 olunca endişelenmedik değil.

Ancak neyseki maçın sonunu bu kez iyi oynadık. Hatta “Krizden Çıktık” da denilebilir

İyi top çevirdik, topu doğru oyuncuyla buluşturduk, bunu yapamıyorsak çembere gidip ya skor aradık ya faul aldık. En önemlisi “eyvah kaybediyoruz” diye panik yapmadık. İşte bu yaptıklarımız, Rusya ve Sırbistan maçında son bölümlerde yapamadıklarımızdı. Gerçi Belçika ile Rusya veya Sırbistan’ı güç ve kapasite olarak kıyaslamak doğru olmaz ama herşeye rağmen bizim için “Krize” dönüşen grup maçlarında galibiyet çıkarmak önemliydi.

Semih pota altını domine etti

Semih Erden karşısında kendisiyle eşleşecek fizik kapasitesinde bir oyuncu bulmayınca pota altını tek başına domine etti. Kısalar da Semih’i iyi besledi, oyunun pota altına yıkılmasına katkı sağladı. Özellikle ilk çeyrekte yapılan sert savunmanın fast break ödülünü bize getirdiğini de söyleyelim. Hatta ilk yarıda Belçika’nın, çembere bakamadan ya da 24 saniye süresini kullanamadan döndüğü hücum sayısını hatırlamıyoruz.

İkinci yarıda Belçika’nın oyuna ortak olduğu bölüm, bazı erken atışlar kullandığımız, basit top kayıpları yaptığımız ve Semih kenardayken içeriyi verimli kullanamadığımız, çemberden uzaklaştığımız döneme denk geldi. Sonrasında ‘en iyi’ olduğumuz yeri, pota altını hatırlaık. Şutlarda da şansımız yaver gitti, serbest atışları kaçırmadık. Tam tersine Belçika son 5 dakikada paniğe kapıldı ve de biz de bunu iyi kullandık.

Takımın hücumdaki üretkenliğinin yetersiz olduğundan ve de bunu savunmayla kapamaya çalıştığımızdan bahsetmiştik önceki yazımızda. Pota altından % 72 isabetle çıkarılan 36 sayı ve savunma kaynaklı 15 fast break sayısı skor olarak 80’lere yaklaşmamızın anahtarıydı. Ancak hücum problemi sonraki maçlarda yine karşımıza çıkabilir.

Top 16’yı cebe koyduk

Bu 40 dakika öncesinde Top 16 belirsizliğimiz vardı. Kazanarak, bunu cebimize koyduk. Şimdi sıra Letonya maçında. O maçı kazanırsak milli takımın rakibi Hırvatistan olacak. Eğer kaybedersek İspanya ile eşleşeceğiz.

Bizce bu gruptan 1-2 çıkmadıkça, eşleşebileceğimiz İspanya ya da Hırvatistan arasında kapasite ve yetenek açısında büyük bir uçurum yok. Çünkü ikisi de iyi takımlar. Belki Letonya karşısında alınacak bir galibiyet, gruplar başladığında son iki sıraya yazdığımız, İngiltere ve Belçika’yı yenmekten daha farklı bir anlam taşıyabilir. Ayrıca sonrası için de kim çıkarsa çıksın “çantada keklik” değiliz.

Levent Yücelman
levent.yucelman@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz