Kızılyıldız’da Mali Kriz Kapıda

0
37

THY Euroleague’de Perşembe günü Fenerbahçe‘ye konuk olacak olan Kızılyıldız’da maddi sıkıntılar baş gösterdi. Belgrad kulübünün başkanı Nebojsa Covic, ödemelerde yaşanan gecikmelerden dolayı açıklama yapmak zorunda kaldı.

Kadrosunda en yüksek ücretli oyuncunun net 350 bin dolar kazandığı Sırp kulübünde geçen yıl forma giyen Sofoklis Schortsanitis, Gal Mekel ve Ryan Thompson transferlerinin kişisel olarak kendi hatası olduğunu söyleyen kırmızı-beyazlıların başkanı, ”Zalgiris Kaunas karşısında alınan yenilginin sorumluluğunu sadece Marko Simonovic’in almasını istemiyorum. Bu konuda sadece Sima suçlu değil” dedi.

Kendilerinden çok daha büyük bütçeli kulüplerde de yaşanan ödeme gecikmelerinin Kızılyıldız’da yaşandığında haber olmasına tepki gösteren Başkan Covic, ”Zalgiris ile maç öncesi oyuncularla bir toplantı düzenledik. Birbirimizi anlamak için konuştuk. Size yalan söylemeyeceğim. Oyunculara ve coach ekibine yapılacak ödemelerdeki gecikmeler, kulübün finans durumu, uzun zamandır beklenen pivot pozisyonun iyileştirilmesi konularında da bilgi verdim” şeklinde görüş bildirdi.

THY Euroleague’deki televizyon hakları gelirleri karşılaştırıldığında Kızılyıldız 200 bin euro alırken, Maccabi FOX’un bu rakamı 3,2 milyon euro‘ya taşıdığını söyleyen Covic, ”Durum oldukça ciddi ve karmaşık. Bu kısıtlı gelirle bütçeyi kendi kendini yeten bir hale getirmeye çalışıyoruz. Elimizdeki sadece hükümet’in katkılarıyla verilen Telekom sponsorluğu ile küçük sponsorluklar var. Bu arada Belgrad Belediyesi 200 ile 250 bin euro’luk destek veriyor. Bu arada yeniden yapılanan Union Olimpija Ljubljana’nın gelirleri 1.6 milyon euro’yu bulmuş durumda.” dedi.

Sorunları aşmak için devletten destek beklediklerini bildiren Kızılyıldız Başkanı, ”Büyük rakamlar ödemeye istekli sponsorlara ulaşmak hiç de kolay değil. Sponsorlardan gelen gelirin beklenmedik düşüşü bizi zor duruma getirdi. Şimdi küçük bütçeli 50 veya 100 sponsoru kazandırmak için bir konsept düşünüyoruz. Devletin ATM olduğuna inanmak üzücü bir başlangıça neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Basketball.com.tr (Özel)

[fav-module-7 module_7_type=”three_columns” category_id=”56″ hide_title=”show_title” posts_limit=”6″ custom_title=”THY Euroleague Haberleri” image_size=”370_277″ module_space=”” module_meta=”false” author_name=”1″ time_diff=”1″ post_date=”0″ post_time=”0″ post_view_count=”1″ post_comment_count=”1″ text_align=”” module_bg=”” module_padding=””]