Kemerler Sıkıldı Ve….

0
47

İlk karşılaşmada, biraz da Wilbekin’in desteğiyle müthiş bir geri dönüşüne şahit olduğumuz Anadolu Efes, belli ki ilk maçtan alması gereken dersleri çıkarmış. Şansının her zaman ilk maçtaki gibi yaver gitmeyeceği bildiklerinden bu kez en baştan işi sıkı tuttular, kemerler sıkıldı ve de onlar için belki de en önemlisi tüm maçı (4.periyotun başı hariç) aynı standartta oynadılar.

Boyalı Alanda Fark!

Özellikle Dunston’ı içeride iyi besleyip boyalı alandan skor üretmeleri maçın nasıl devam edeceğini şekillendirir nitelikteydi. Dış atışlara hapsolmayacağını maçın başında ilan eden Anadolu Efes’in aksine Darüşşafaka Doğuş’un enerjisi ilk maçın kat kat altındaydı.

Sezona tatile erken gitmeyi bekleyen takımlar gibi, savunmada direnç sağlamadıkları gibi daha ilk 15 dakikada Efes’in basılı savunmasına karşı 11 top kaybı yapmaları herşeyi özetliyordu. Bu süreçte aldıkları 8 hücum ribaundu bile onları canlandırmaya yetmedi. Efes’e karşı savunmada o kadar direnç koymaktan uzaktılar ki devre sonunda rakipleri sadece iki kez serbest atış kullandı. Pota altını iyi kullanarak rakibinin dengesini bozan Anadolu Efes, bu sayede saha içi yüzdesini de Darüşşafaka’yı demoralize edecek seviyeye taşıdı diyebiliriz (Devre 26’da 14) Buna karşılık Darüşşafaka’nın 23 şut girişiminden 17’sini kaçırmasının arkasında çemberden uzak kalmasının payı vardı. Savunma direncini çember altından başlatmak isteyen Darüşşafaka, Semih ile birlikte elindeki tüm uzun rotasyonunu denedi, kullandı ama olmadı.

3.çeyrekte Efes dış atışlarda da yüksek yüzde elde edince Darüşşafaka için geri dönüş giderek imkansızlaştı.  Çünkü Daçka pota altını hiç koruyamadı. 27 sayılık avantajla son çeyreğe giren Efes’in savunmayı biraz gevşetmesi ve de oyunu domine eden oyuncularını dinlendirmesi sayesinde 17-3 seri yakalayan Darüşşafaka için bu bile küçük bir umut oldu. Zone presle ve alan savunmasıyla geri dönmeyi yoklasalar da top kayıpları yapmaya devam edip, dış atışlarla çemberleri dövünce ve de net olarak hiç bir oyuncudan tam anlamıyla verim alamayınca Efes kolay bir maç kazandı.

Mahmuti’nin işi zor

İlk maçta geri dönüşü ile takdir toplayan Anadolu Efes, bu kez tüm maça hükmederek oynadı. Nerede ne yapması gerektiğine takım olarak tepki veren Anadolu Efes, psikolojik bir avantaj da yakaladı. İlk maçı 15-16 sayıdan kaybeden Darüşşafaka ise belli ki 1 günlük aradan sonra halen bu yıkımın etkisinden kurtulabilmiş değil. Kaybettikleri ilk maçın çok uzağındaydılar. Şimdi yine 1 günlük bir arayla ne şekilde kendilerini yenileyeceklerini izleyip görmek lazım. Ancak üstüste iki maçı evinde oynayacak olsalar da oyuncuların vücut dillerine baktığımız coach Oktay Mahmuti’nin işi hiç de kolay değil.

LEVENT YÜCELMAN
levent.yucelman@basketball.com.tr