Kamil Novak: Euroleague Basketbola Zarar Veriyor

0
0

Basketbolda milli takım müsabakalarının 16 Euroleague kulübü tarafından fiili boykotla çok sert bir şekilde zarar gördüğünü belirten FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak endişelerin geldiği bu son noktada Avrupa Birliği‘nin spor konusunda oynaması gereken role dair açıklamalarda bulundu.

Kamil Novak açıklamasında, “Geçtiğimiz ay Brüksel’de bir araya gelen Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Konseyi (EYSC) Konseyi’ne katılan Avrupa spor bakanları, milli takımların hayati önemini kabul eden Avrupa spor modelini destekleyen açıklamalarda bulundular.Yerel liglerin rekabet gücünü birkaç büyük spor kulübüne akan para dengesizliğine karşı koruma ihtiyacını vurguladılar. Açıkça söylemek gerekirse, 28 bakanın tümü, AB çapında gerçek ve ortak bir endişe olduğunu ileri sürdü.” diyerek milli takımların önemine vurgu yaptı.

“Milli takım müsabakaları aidiyet duygusunu güçlendiriyor”

Milli takımların önemine değinen de Novak, “Milli takım müsabakaları bu süreçte kritik bir rol oynamakta ve her ülkede sporun gelişimi için bir lokomotif görevi görmektedir. Milli takımlar altyapılardan başlayarak spor ile dayanışmayı teşvik eder ve spor yoluyla entegrasyona katkıda bulunurlar. Aynı zamanda Avrupa çapında ve hayatın her kesiminden gençlere ilham vererek, onlara yeni fırsatlar sunar.Bir dereceye kadar, EuroBasket ya da UEFA Euro gibi milli takım müsabakalarını hem Avrupa’daki diğer ulusların keşfini ve hem de kişilerin kendi ülkesine ait olma duygusunu güçlendirmek anlamında Erasmus değişim programına eşdeğer olarak hayal edebiliriz.” dedi.

“Euroleague basketbola zarar veriyor”

Euroleague’in uluslararası basketbola verdiği zararın altını çizen FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak, ”Euroleague Ticari Varlıkları (ECA) tarafından çıkarılan bir takvim çatışması nedeniyle, Eylül 2017’de düzenlenen Basketbol Avrupa Şampiyonası’ndamilli takımlarını temsil eden 77 Euroleague oyuncusu arasından sadece 13’ü Kasım 2017’deki FIBA Basketbol Dünya Kupası Elemeleri maçlarına katılmak üzere kulüpleri tarafından serbest bırakıldı. Bu yüzde 80’lik düşüşün,ECA’nınikinci müsabakası olanEuroCupmaçlarının Kasım 2018’deki Milli Takım pencereleri sırasında oynamasına karar vermesi nedeniyle, yaklaşan eleme maçlarında da devam etmesi bekleniyor.Kulüplerin büyük çoğunluğunun orada mücadele etmek için her sene yeterlilik kazanmasının gerekmediği elit bir lig de, yerel liglerdeki rekabetin seviyesi ve yoğunluğunu etkilemektedir. Bu da Avrupa sporunun ruhuna aykırı bir durumdur.” dedi.

“Sporun geleceği korunmalı”

Kamil Novak son olarak, “Avrupa spor modeli, sporun evrenselliği ile kulüpler, oyuncular, arenalar, sponsorlar ve medya için mevcut kaynakların ve yetenek geliştirme fırsatlarının mümkün olan en geniş şekilde paylaşılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Buna karşılık, ECA tarafından sürdürülen kapalı lig sistemi, sınırlı sayıda ülkede, zenginliği birkaç seçkin kulüp ve sponsorun ellerine yoğunlaştırmayı amaçlamaktadır.ECA’nın uygulaması, milli takımların ve ulusal lig müsabakalarının değerini doğrudan azaltarak, onları izleyen taraftarlar ve sponsorlar için daha az cazip kılmayı hedefliyor.FIBA şu anda bu durumla karşı karşıyadır, ancak aynı temel sorunlar diğer birçok sporu etkilemektedir. Artık milli takımların kapsayıcı, sorumlu ve ileriye dönük toplumlar oluşturmaya katkısı ve nihayetinde sporda sürdürülebilir bir geleceğin korunması için resmi olarak kabul edilmesi ve yasal olarak savunulması zamanıdır.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz