Jorge Garbajosa’dan Euroleague’e Çok Sert Sözler

0
0

Euroleague’in basketbola çok büyük zarar verdiğini belirten Jorge Garbajosa bunun çözümü zor bir mesele olduğunu belirtti.

İspanya Basketbol Federasyonu Başkanı Jorge Garbajosa, ABC Gazetesi’ne Euroleague’in basketbola verdiği zararlardan ötürü duyduğu endişeyi anlatan açıklamalarda bulundu. Euroleague’in basketbola çok büyük zarar verdiğini belirten Garbajosa bunun çözümü zor bir mesele olduğunu belirtti.

Jorge Garbajosa’nın açıklamaları şu şekilde;

“Euroleague’in basketbolla ilgili tutumu büyük hasar, bu hasarın sebep olduğu yıpranma ve aşınma, basketbola ve İspanya’ya çok zarar veriyor ve bu durum gelecekte de devam edecek. Euroleague bize çok zarar veriyor ve bu çözümü zor bir mesele.”

Herhangi Bir Dış Turnuva Ulusal Basketbola Bu Derece Fazla Zarar Veremez

“Bu mesele, İspanya Yüksek Spor Konseyi (CSD) eski Başkanı Jose Ramon Lete’nin de çözümünü bilmediği bir problem. Tabii ki onun şartlarını da anlamak gerekir, kendisi sadece birkaç ay görevde kaldı. Onunla bu konu üzerine sayısız kez toplantılar yaptık, sonuçta bu zor bir durum, en azından Milli Takımlar seviyesinde olunca zor. Burada Avrupa’dan bir rekabet komisyonu, Avrupa’daki bir organizasyon ve kıtalararası şubeleri olan uluslararası bir federasyondan bahsediyoruz ve bu durum biraz karmaşık.Bu problem bir inatçılık sorunu değil, gerçek verilerin kendisi. Çünkü Euroleague, oyuncuların sağlığını önemsediğini söylüyor. Peki o zaman neden kim daha fazla maç oynatıyor? Neden turnuvalarına iki takım daha ve maç oynanacak fazladan dört gün ekliyorlar? Sorun, antrenörlerin oyuncuları değil, sorun Jordi Bertomeu’nun turnuvasını oynayan takımlar. İnsanları kandırmaya devam edemez. Bu birçok takım ve federasyonu etkileyen bir sorun. Herhangi bir dış turnuva, ulusal basketbola bu derece fazla zarar veremez ve biz bunu değiştirmek için savaşmaya devam edeceğiz.”

Birisinin Basketbolumuza Bu Kadar Zarar Vermesine İzin Veremem

“Bu konu, bu iki yılın en büyük zorluğu oldu, çünkü beni çok fazla yıprattı ve uzun zamanımızı aldı. Ama ben İspanya BasketbolLigi de dahil olmak üzere İspanyol basketbolunun iyi olmasını sağlamaktan sorumluyum. Üzgünüm, ama birisinin basketbolumuza bu kadar zarar vermesine izin veremem. Çünkü sonunda bütün bunlar küçük ve mahalle kulüplerini etkiler ve bu da bu adamın zarar vermek istediği birçok insanı içerir.”

Sadece İspanya Değil Tüm Spor Piramidi Risk Altında

“Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun (FIBA) milli maç pencelerinin sportif anlamda bir başarı olduğunu düşünüyorum, bu sene çok iyi geçti diyebilirim. Daha önce denenmiş bir sistem tasarladık, oyuncularla büyük bir temas kurduk ve yalan söylemeden, çok dürüst bir şekilde davranarak, bu ülke için basketbolda bir “kahraman” ekibi yarattık.İlk turdaki son maçın sonunda oyunculara söyledim. İspanyol basketbolunu tarihinin en büyük krizinden kurtardılar. Onlarane kadar teşekkür etsek az. Taraftarlar önceden daha az tanıdığı oyuncularla özdeşleşmeye başladı. Bu oyuncuların hepsi üst düzey oyuncular. Bir örnek vermek gerekirse, Fran Vázquez basketboldan uzaklaşmış gibi görünüyordu, şimdiyse bizim özel oyuncularımızdan. Bu, çatışmanın düzeldiğini ve Euroleague’nin duracağı anlamına gelmez. Sorun daha da kötüye gidiyor ve benim İspanyol basketbolundan istediğim tek şey,çıkarları radikal bir şekilde basketbolumuzun iyiliği ile karşı karşıya kalan kişiye karşı birlik olması. Ayrıca sadece İspanya değil, aynı zamanda tüm spor piramidi risk altında.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz