İspanya’da Gerilim Kapıda

0
1062

Sezon içinde milli karşılaşmaların oynanacağının açıklanması, kulüplerin nasıl bir tutum içinde olacağı en büyük merak konusu… NBA ve Euroleague’de mücadele eden kulüplerde forma giyen oyuncuların milli takımlarına gelmeme ihtimali kafaların karışmasına sebep oldu.

Barcelona Basketbol Operasyonları Sorumlusu Albert Soler, önceliğinin kulüp olduğunu söyledi. Kevin Seraphin ve Adrien Moerman’ın imza töreninde konuşan Soler, “Oyuncularımızın önceliği Barcelona Lassa olacak, milli takım değil” dedi. İspanya’da çağrıldığı zaman oyuncuların zorla gitmesi gerektiğini ifade eden Soler, “Ülkemizde de bu yasa geçerli. İspanyol oyuncularımıza davet gelmesi halinde sorun yaşayacağız. Oyuncuların milli takıma gitmemesi halinde cezalar gelecektir. Umarım FIBA ve Euroleague bu konuda bir anlaşma zemini bulur” dedi.

Oyunculara baskı yapıldığını ifade eden Albert Soler, “İspanya Basketbol Federasyonu, İspanyol kulüplerinin durumunu biliyor. Sözleşmelerine göre oyuncularımızın Euroleague maçlarında bizlerle olması gerektiği çok açık. NBA oyuncuları da aynı sorunu yaşıyor. Onların federasyon ile sözlü bir anlaşması var mı, bilemiyorum. Eğer onlar gelmiyorsa, Euroleague oyuncuları da gitmemelidir” şeklinde konuştu.

İspanya Basketbol Federasyonu Başkanı Jorge Garbajosa, Barcelona yöneticisi Soler’in yaptığı bu açıklamalardan bir süre sonra konuştu. Oyuncuların milli takıma mı, kulüp takımına mı gideceği yönünde serbest olduğunu ifade eden başkan Garbajosa, şu ifadeleri kullandı: “Euroleague’de oynayan oyuncuları da kadroya davet edeceğiz. Euroleague bu dönemde devam edeceğini açıkladı. Oyuncular milli takım veya kulüp takımında hangisine gideceği konusunda özgür. Kendimiz kandırmayalım; eğer Dünya Kupası’na katılamazsak bu büyük bir sorun olur. Umarım Euroeague ve FIBA bir anlaşma yolunu bulur. Ancak Kasım ayına kadar bunun olmasını zor görüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz