İlkan Karaman: Uzun Yıllar Avrupa’da Kalmak İstiyorum

0
0

Kariyerine Avrupa‘da devam etme kararı aldıktan sonra Fransa Ligi‘nde Erman Kunter‘in çalıştırdığı Cholet Basket‘le anlaşan İlkan Karaman önemli açıklamalarda bulundu.

İlkan Karaman, Fransa günlerini değerlendirirken, kısa süre içinde yaşadıklarıyla ilgili özel açıklamalar yaptı. Basketball.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Karaman, koç Erman Kunter’den ve takım arkadaşlarından da bahsetti.

Özellikle Avrupa’yı Bekledim

Sezon başında BSL’den gelen tekliflere rağmen Avrupa’yı beklemesiyle ilgili olarak tecrübeli oyuncu, ”Hedeflerim var, zaten 2-3 sezondur bunu istiyordum. Avrupa’da oynamak her zaman aklımda vardı. Buraları da tecrübe edip, bir üst seviyeye çıkmak istiyorum. Bunun yolu da Avrupa’dan geçiyor.” dedi.

Fransa Ligi Biraz Daha Farklı

Fransa Ligi’nin yapısının farklılığıyla ilgili olarak Karaman, ”Fransa, diğer liglerden daha farklı. Türkiye’ye göre daha bireysel, daha atletik ve daha çok koş-koşa dayalı bir basketbol var. İlk geldiğimde doğal olarak bir adaptasyon süreci oldu. Avrupa’yı da beklediğimden dolayı, bireysel olarak çalışsam da, takımla birlikte çalışmamanın eksikliği oldu. Kasım ayına kadar tek başıma formda kalmaya çalıştım.” cevabını verdi.

Erman Kunter Büyük Şans Oldu

Adaptasyon süreciyle ilgili ise, ”Adaptasyon sürecini hızlı atlatmamın en önemli faktörü Erman abi. Her şeyime yardımcı oldu. Günlük yaşantımdan, idman performansıma kadar ilgilendi benimle. Benim ilk Avrupa’ya çıkışım için de büyük şans oldu. Sonuçta kendi ana dilimde derdimi de anlatabileceğim biri var. Burada yabancı bir koç olsaydı belki adaptasyon sürecim uzayabilirdi. Bambaşka bir kültür ve bambaşka bir vizyon var. İstediğin kadar yabancı dilin olsun, ilk defa Avrupa’ya çıkıyorsun, bu noktada Erman abinin büyük etkisi oldu.” ifadelerini kullandı.

Uzun Yıllar Kalmak İstiyorum

Kariyerinin bundan sonrası için İlkan, ”Avrupa’da uzun yıllar kalmak istiyorum. Bu kapıyı da yeni açtım. Hayallerimizin peşinden koşuyoruz. Ama sonuçta bu profesyonel bir iş. Yarının ne getireceği belli olmaz. Şartlar olgunlaşırsa belki yeniden Türkiye’ye de dönüş yapabilirim. Bu konularda kesin konuşmamak gerekiyor.” dedi.

Bu Takımda Herkes Yıldız

Karaman, takım kimyasının üst seviyede olduğunu vurgularken, ”Michael Stockton’la iyi anlaşıyoruz. Çok iyi bir karakter. Ama takımdaki herkes için bu geçerli. Erman abi burada takım kimyasını müthiş kurmuş. Kurduğu sistem çok iyi işliyor ve oyuncu karakterleri de üst seviyede. Bu yüzden de başarı geliyor zaten. Takımda kimse maç içinde aldığı sürelere takılmıyor. Herkes, oyuna girdiğinde ne kadar süre alırsa alsın, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. O yıldız, bu yıldız yok bizim takımda. Herkes yıldız, herkes rol oyuncusu. Böyle bir takım kimyamız var.” diye konuştu.

Hedef Bu Olmalı

Türk oyuncuların Avrupa’ya geçişleriyle alakalı sorumuza da cevap veren İlkan, ”Hedef bence biraz da bu olmalı. Bu yapıda düşünmek gerekiyor. Elbette ilk geldiğiniz zaman süreç kolay olmuyor. Yabancı bir ülkede, kültürde ve bambaşka bir basketbol oynanan bir yerdesin. Bu tamamen senin ne hayal ettiğinle alakalı bir şey.” dedi.

Burada NBA Felsefesi işliyor

Fransa’da insanların basketbola bakış açısıyla ilgili ise Karaman, ”Burada biraz NBA felsefesi işliyor. Burada insanların önem verdiği şey birliktelik. Maçtan sonra yaptığımız bir organizasyon oluyor. Yöneticiler, teknik ekip ve oyuncular. Kaybetsek de bunu yapıyoruz. Maçtan sonra toplanıp, yemeğimizi yiyoruz, sohbetimizi ediyoruz ve öyle dağılıyoruz. Kaybeset bile ya da takım yenik durumda olsa da, taraftarlar her zaman aynı istekle bizi destekliyor. Önemli olan senin sahada her şeyini vermen, mücadele etmen ve savaşman. Bunu yaptıktan sonra diğer hiçbir şeyin önemli olmuyor.” cevabını verdi.

Röportaj: Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz