Hidayet Türkoğlu: Final Serisinde Adaletli Olduğumuzu Düşünüyoruz

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde tartışmalı geçen final serisinde adaletli olduklarını söyleyen TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde tartışmalı geçen final serisinde adaletli olduklarını kaydetti.

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Türkoğlu, final serisiyle ilgili şunları söyledi:

“Eleştirileri her zaman halkımızın takdirine bırakıyorum ama bazı konulara da açıklık getirmek istiyorum. Kimse tribünlerin boş olmasını istemez ama bir kurumun başındaysanız disiplin ve adaleti sağlamamız gerektiğine inanan bir ekibiz. Fenerbahçe tribünlerinin bir kısmı, kendi takımlarına verdiği zarardan dolayı disiplin kurulumuz, şiddet ve kötü tezahüratlara bir şekilde ‘dur’ demesi gerekiyordu. Disiplin kurulumuz böyle bir cezayı uygun görmüştür. Disiplin kurulumuzun son maçta Fenerbahçe’ye verdiği deplasmana seyirci götürmeme cezasını Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu erteledi. Burada federasyonumuzun hiçbir konuda bir tercihi olmamıştır. Bu tamamen Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulunun bir kararı. O yüzden bir şekilde bunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Demeçler bizi üzdü ama adaletli ve disiplini sağlayan temiz yönetimle görevimize devam edeceğiz. Halkımızın eleştirme hakkı vardır ama biz bu süreçte adaletli olduğumuzu düşünüyoruz.”

Final serisinin 5. maçında sakatlanan Fenerbahçe Bekolu Luigi Datome’ye ambulans verilmediği iddiasıyla ilgili kendilerinin yetki alanında olmadığını vurgulayan Hidayet Türkoğlu, “Bazı olayların federasyona yüklenmesi bizi çok üzüyor. Ambulans vakası federasyonumuzun her yönetmeliğine baktığınızda tamamen ev sahibi takımın sorumluluğundadır. Hiçbir kulübün veya yöneticinin bir sporcunun sağlığını riskte olduğu zamanlarda bu tip sorumluluklar ya da kararlar alacağına inanmıyorum. Mutlaka bir yanlış anlaşılma olmuştur. Bu tip olaylarda nihai kararı her zaman ev sahibi takım verir. Federasyonun bir karar verme yetkisi yoktur. İnşallah bu tip olaylarla önümüzdeki sezon karşılaşmayız. Sporcu sağlığı her şeyden önemlidir.” şeklinde görüş belirtti.

Basketbolun marka değeri için çalıştıklarını ve önemli hamleler yaptıklarını anlatan Türkoğlu, “Federasyon olarak son 2,5 yılda sponsorlukta yüzde 70 oranında artış sağladık. Bize destek olan sponsorlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Biz eski sporcular olarak her zaman dolu tribünlere oynamayı sevdik ve bundan keyif aldık. Ben kulüplerimizin de bundan rahatsız olduğuna inanıyorum. İnsanlar, yaptığı çirkin ve kötü tezahüratlarlar kulübüne zarar vermiş oluyor. İnşallah bunlar azalır. Tribünlerde ailesiyle gelen insanları görmek istiyoruz. Salon, taraftarlarla daha güzel oluyor, sporcular onların desteğiyle daha iyi oynuyor. Basketbolu sahiplenen, her fırsatta tribünleri olduran herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz