Gidesim Var; Mert Akay ve Darüşşafaka Tekfen Çıkmazı!

1
0

Geçtiğimiz günlerde Darüşşafaka Tekfen‘in genç oyuncusu Mert Akay‘ın gelişimini devam ettirme adına yaptığı Sırbistan hamlesi gündemin önemli konuları arasında yer aldı.

Mert Akay daha fazla süre alabilmek ve bunun yansıması olarak gelişimini hızlandırmak için Dynamic Belgrade tercihini yaptı. Darüşşafaka Tekfen ise konuyla ilgili bir açıklama yayınladı ve ortalık bu noktada biraz olsun karıştı.

– Açıklamayı tekrar okumak isteyenler linke tıklayabilir.
– Bu olaydan önce benzer temalı bir konu üzerine yazı için ise bu linke tıklayabilirsiniz.

Biz özellikle son yıllarda genç oyunculara bakış açısında ne Sırbistan ne de İspanya gibi değiliz. Bunda gençlerin de hataları yok değil. Onlar da kendilerine güvenmeyenlere yeteri kadar malzeme verecek saçmalıkların altına imza atıyor. Ancak adı üzerinde ‘gençler’ ve bu toyluklarını zamanla üzerlerinden atacaklardır.

Konuyu üç biçimde ele almakta fayda var. Birincisi Mert Akay’ın, ikincisi Daçka’nın gözünden. Üçüncüsü ise bahsi geçen olaydaki bazı tutarsızlıklar.

Mert Akay Cesur Davrandı

Mert eğer Türkiye’de kalsaydı muhtemelen bir adım ileri, iki adım geri gidecekti. Ki Daçka’nın açıklamasına göre hala bu ihtimal var. Günün sonunda ön kapıdan arka kapıya doğru yol alabilir.

Bu çocuk henüz 2000 doğumlu ve aldığı karar öyle ya da böyle cesurca. Değil 19, 29 yaşındaki bir oyuncu bile böyle keskin bir karar alırken tereddüt eder, biraz düşünür. Ki Mert de uzun uzun düşünmüştür zaten. Gerçi Mert ve ailesi yerine düşünen çok. Sipariş üzerine akıl verenler, kalması için telkinde bulunanlar ve kariyer planlamasını yapanlar. Siz daha öve öve bitiremediğiniz kendi gencinizin verdiği karara güvenmiyorsunuz, tek başına bazı şeylere aklının yetmeyeceğini düşünüyorsunuz ve sonra da bu çocuğa koca takımı emanet edeceğinizi söylüyorsunuz.

Daçka açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor:

”2019-20 sezonu planlaması esnasında da, EuroCup oynayacak takımımızın ana oyun kurucu (main guard) rolünün Mert Akay’a verileceği ve bu planlama ile kadro oluşumuna gidileceği Mayıs ayında önce kendisine, sonrasında oyuncunun ailesi ile açık olarak paylaşılmıştır.”

Ana oyun kurucunun Mert Akay olacağı bir rotasyona Joe Ragland neden alınır? Ki Kartal Özmızrak ve Doğuş Özdemiroğlu da kadroda yer alıyor.

Aynı Daçka cephesi çok değil daha birkaç hafta önce Doğuş’u milli takım oyuncusu yapacaklarını, Kartal’a güvendiklerini, ki lafım yok ama üstüne bir de Ragland’ı getirmişken, Mert’in ana dakikasının minimum 20 dakika olacağına kimi inandırabilir? Çift guard oynayabilirler derseniz, daha bu takımın 2 numara rotasyonunda da oyuncular var.

Yani Mert’e gerçekten bu denli güvenen bir organizasyon önüne yabancı oyuncu almaz, elindeki 3 yerli oyun kurucuyla yola çıkardı.

Euroleague’de unun elenip, eleğin asıldığı dönemde Mert’e süre vermekle ya da BSL’nin iyiden iyiye sulandığı zamanda çık oyna demekle genç yetişmiyor. Mert ya da onun gibi gençlere gerçekten sorumluluk veriyorsanız ve bunu hissettirmek istiyorsanız, en başından en sonuna kadar ısrarla oynatmaya devam edin. Kaybetseniz de edin, hata yapsa da edin, hatta ne kadar hata yaparsa o kadar ısrar edin.

Böyle Bir Kulüp Var Mı?

Darüşşafaka Başkanı Ümit Başkırt, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada doğrudan olmasa da, dolaylı olarak Türkiye’den bir kulübün bu işin arkasında olabileceğini ima ediyor. Üstelik bazı haberlerde açık açık bir menajerlik şirketinin de adı geçiriliyor. Yani parça parça yapılan haberleri birleştirince hedef gösterilen kulübü tahmin etmek de zor olmuyor. Lakin doğrudan değil de, imalı sözler olunca buna düz bir cevap da verilemiyor.

Bence başkan eğer bu ihtimali düşünüyorsa, ki düşünüyor da söylüyor ya da kulağına bir bilgi gelmişse bunu açık ve net olarak söylemeli. Aksi halde insanların aklına kurt düşürmekten öteye gitmiyor bu durum.

Bu Saatten Sonra Kalırsa Hayır Gelir Mi?

Bu saatten sonra aklında gitmek olan bir çocuğu, bir şekilde takımda tutsanız bile ne kadar faydalı kullanabilirsiniz muamma. Üstelik 19 yaşındaki bir çocuk, sistemli bir şekilde bazı çevrelerce hedef tahtası haline getirilmişken ve kulüp de buna çanak tutmuşken, bu yoğurt nasıl maya tutar belli değil.

Süreçte Mert Akay’ın suçu günahı yoktur diye bir tezim yok. Oyuncu ve kulüp arasındaki görüşmelere herkes kadar hakimiz. Yapılan açıklamalar zaten ortada. Ancak sürecin kulüp tarafından çok iyi yönetilmediği de aşikar. Bunu görmek için işin çok içinde olmaya da gerek yok.

Biz bazı şeyleri kırıp dökmeden, yakıp yıkmadan, soğukkanlılıkla halledemiyoruz. Aslında bu olayda bunlardan sadece biri. 19 yaşındaki bir çocuk, isterse %100 hatalı olsun bu denli hedef gösterilmez ve ailesi de böyle malzeme edilmez. Umarım, hem Mert hem de Daçka için hayırlısı neyse o olur.

Adettendir, son zamanlarda bazı yazıların finalini başlığın bir kısmını alıntıladığımız şarkılardan yapıyoruz. Belki de birçok genç şu an bu sözleri mırıldanıyor olabilir;

”Sağdan soldan yetti artık
Aranızdan çekip gidesim var…”

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

1 YORUM

  1. Kemal Bey;
    Size mutlaka bir çok yerden mesaj geliyor ve bunların belki de bir çoğunu okuyamıyorsunuzdur. Ben 1999 doğumlu bir oyuncunun babasıyım. Oğlum Galatasaray da oynarken ilerisi için bir umut göremediğimiz için genç takıma yükseldiği sene hem akademik hem sportif gelişimi için amerika dan Tamer Türkmen vasıtası ile amerika ya gönderdik. Bizimle birlikte Galatasaray dan o dönem 3 çocuk amerika ya gitti. Bu çocuklar Galatasaray genç takımında ilk 5 oynayabilecek çocuklardı. Orada liseyi bitirdiler ve şu anda NCAA D1 de hem basketbol oynuyor hem de akademik olarak başarı gösteriyorlar. Ne acı ki yıllardır ne Galatasaray dan ne de Basketbol federasyonundan bu çocukları arayıp soran, takip eden yok. Klüpler yarışma ortamında sürekli hazır oyuncu arıyorlar ama bu oyuncular ağaçta yetişmiyor ki. Amerika dan kolej mezunu fiziksel ve mental gelişimi ilerlemiş oyuncuları alırken ülkemizde böyle bir yağı, organizasyon olmadığından çocuklar arada kayboluyor. Oğlumun Montana Üniversitesinden mezun takım arkadaşı Michael Oguine Düzce Spora transfer olabilirken oğlum veya bu jenerasyondaki Türk çocuklar takım bulmakta, süre bulmakta zorlanıyorlar. Bu işlerin klüp tarafı mutlaka var ama oyuncu ve ailelerin penceresinden bakıldığında işler bambaşka.
    İyi günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz