Gerilim Filmi!

0
3041

Adeta Gerilim Filmi gibi başlayan finalin ikinci randevusu, Fenerbahçe’nin ilk maça oranla daha rahat galibiyeti ile sonuçlandı.

İlk maçtaki durgun performansı ve sorun çıkaran Michael Roll eşleşmesini düşünerek bu kez James Nunnally‘e şans veren Obradovic‘in Fenerbahçe, kötü yüzdeyle başladığı maçı iyi bitirdi.

İlk çeyrekteki 5’de 0’lık üç sayı performansının sonraki 3 periyotta % 50’ye (20’de 10) çıkması Fenerbahçe’nin galibiyetinde rol oynadı denilebilir. İlk yarıda skor üretiminde problem yaşayınca zaman zaman yaptıkları gibi Kalinic‘in yine sırtı çembere dönük oyunundan skor buldular. Beşiktaş’ın uyguladığı alan savunmasına karşı zaman zaman top çevirmede zorlanınca 5 kısaya dönüp, pas ritmini artırmanın ve de koridor bulunca çembere gitmenin yolunu kolladılar ve istediklerini de aldılar.

Beşiktaş’ın Stimac‘a endeksli hücum anlayışı ilk maçta olduğu gibi savunmada problem çıkarsa da bu bölgede ikili-üçlü sıkıştırmalar yapmaları Sırp oyuncunun etkinliği azalttı. Beşiktaş için de Stimac’ı nefeslendirme için kenara aldığı dakikalar üretim yapamadığı an’lar oldu. İlk maçın 2.yarısında etkinliğini gösteren Earl Clark, bu kez devreye giremedi. Thompson da skor üretmekten uzak kalınca Erkan Veyseloğlu ‘nun kenar katkısı ile yeterli olmadı.

Fenerbahçe’nin 2.yarının başında yakaladığı ve de maç sonuna kadar taşımayı başardığı 10 sayılık fark coach Obradovic‘e oyun içerisinde rotasyon yapma serbestliğini de getirdi. Ancak vites yükselttiklerinde iki takım arasındaki kapasite farkını ne kadar ortaya koydularsa, önde olduklarında kaybettikleri bazı basit top kayıplarını rakiplerinin değerlendirmesi, maçın hiç bir anında gevşememeleri gerektiğini bir kere daha gösterdi.

Fenerbahçe’nin galibiyetinde en önemli iki etken, hücumda pas organizasyonunu ilk çeyrek dışında iyi yapması ve de çabuk geri koşup rakibin hızlı hücumlarına karşı kolay sayı yememeleri buna bağlı olarak da Beşiktaş’ı set hücumuna hapsetmeleriydi. Bu sebeple Beşiktaş, ilk maçtaki rakip savunma yerleşmeden kullandığı atışları bu kez bulamadı. Fenerbahçe’nin bu maçta ilk karşılaşmaya göre farkı biraz daha fazla oyunu domine eden, tempoyu kontrol eden taraf olmasıydı.

Fenerbahçe’nin iki katı kadar hücum ribaundu almak Beşiktaş’a yetmedi. 2 sayı yüzdesi de Stimac ve Erkan Veyseloğlu’nu dışarıda tutarsak (9/13) diğer oyuncular için 25’de 10. 3 sayı yüzdesi de % 33’de kalınca bu kez oyunda kalamadılar. Zone pres ile rakibi hataya zorlamaya çalışıp risk aldılar ancak buna da hazırlıklı olan rakipleri sorun yaşamadı.

Fenerbahçe seride şimdi 2-0 öne geçerken psikolojik de bir avantaj yakalamış oldu. Akatlar’ın sahasındaki ilk maç serinin kırılma maçı olabilir. Bu sebeple o maç ilk iki maçtan bile gerilimli geçebilir.

Levent Yücelman
levent.yucelman@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz