Fikret Orman: Fenerbahçe ile Gurur Duydum

0
1293

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman AA’nın Spor Masası programına katıldı. Programda pek çok soruya yanıt veren Fikret Orman amatör sporlar hakkında da görüşlerini belirtti.

Fikret Orman, Beşiktaş’ın bir spor kulübü olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beşiktaş bir futbol kulübü değil, bir spor kulübü. Beşiktaş’ın içinde birçok branş var. Futbol tarafında artık belli bir dengeye oturdu. Geçen sene kar ettik, bu sene de karlılıkla bitireceğiz. Futbol artık harcadığından daha fazla gelir elde edecek bir pozisyona geldi. Fakat amatör şubeler tarafında biz de rakiplerimiz de ciddi zarar ediyoruz. Bunlar taşınabilir durumu geçti. Türk sporuna hizmet etmek amacıyla yapıyoruz ama faizle para alıp, ödeme konusunda büyük sıkıntılar içine girdik. Yasal bir düzenleme gelmediği taktirde amatör branşlarda sürdürebilirlik zor. Hatta imkansız duruma geliyor. Bunu da zaten Gençlik ve Spor Bakanımıza ve Maliye Bakanımıza ifade ettim. Oralarda bir düzenleme yapılması lazım yoksa radikal kararlar almak zorundayız.” dedi.

Orman: Bu Para nerede?

Fikret Orman çok tartışılan Euroleague hakkındaki sözleri arkasında durduğunu da belirtti. Orman, “Euroleague bir şirket organizasyonu. Türkiye ligini Beşiktaş şampiyon bitirse, ikinci Galatasaray, üçüncü Darüşşafaka, dördüncü Banvit, altıncı Anadolu Efes, yedinci de Fenerbahçe olsa, 7 ile 8 gidiyor. Geçen sezon Darüşşafaka sponsorluk parası verdiği için gitti. Sponsor olan takım 10. sıradan gidiyor, şampiyon olan ben gidemiyorum. Ben sponsor olmaya mecbur muyum? Takımları biz kuruyoruz. İzleyenler kim, bizim taraftarlarımız. Seyahat masraflarını, oyuncuların masraflarını kim karşılıyor, biz ödüyoruz. Burada toplanılan para nerede? Ben Euroleague’in kendisini küçümsediğimden söylemiyorum. Aziz Bey (Yıldırım) 100 ülkede bizim şampiyonluğumuz yayınlandı dedi. Gerçekten bir vatandaş olarak gurur duyuyorum ama ben de diyorum ki 100 ülke buna 1 milyon dolar verse 100 milyon dolar eder. Nerede bu para? Hangi kritere göre bu parayı dağıttınız? Sponsorlar da oldu. Hangisine göre aldınız bu parayı?” açıklamasını yaptı.

Bunu düzeltecekler

Euroleague’e karşı olmadığını belirten Orman, “Ben faizle para alacağım ne için, o şirkete para kazandırmak için. Ben buna karşıyım. Yoksa Euroleague gayet güzel bir organizasyon. Bunu düzeltecekler. Düzeltmedikleri sürece Beşiktaş kulübü bununla alakalı hiç bir organizasyona katılmayacak. Katılmak isteyenler katılıp, orada bütün paralarını harcayıp, götürüp oraya verip, senede de 1 milyon euro almak istiyorlarsa Allah yollarını açık etsin. Futboldan Şampiyonlar Liginde maç kazanırsan 1.5 milyon euro alacaksın. Turu geçersen 6 milyon euro alacaksın. Hepsi belli. Kriteri belli. Burada ne belli değil” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz