Fenerbahçe Taraftarı Operasyonu Görmeli Ve Bu Tuzağa Düşmemeli!

9
0

Son günlerde sosyal medyada oldukça ilginç ve bir o kadar da garip bir algı operasyonuyla karşı karşıya olduğumuzu görmek en azından bir basketbolsever olarak beni üzdü.

Bu operasyonun merkezinde ise Fenerbahçe Spor Kulübü var.

Bazı trol hesapların (ki bunların bir çoğunun Fenerbahçeli olup olmadığı da tartışılır) erkek basketbol takımı üzerinden algı yaratma çabaları artık sağduyulu bir kesimin de tepkisini çekmeye başladı.

Trollerin hedefinde erkek basketbol takımına yapılan yatırım var. Onlara göre, buraya yapılan yatırım gereksiz! Yapılması gereken ise bu paranın da futbol takımına aktarılması. Ben açıkçası normal bir zeka seviyesinde olan bir insanın bunu inanarak söyleyeceğine ihtimal vermiyorum. Gerizekalı olmadıkları da aşikar. Belli ki bunu bilinçli ve hesaplı bir şekilde yapıyorlar. Bu operasyonun arkasında biri ya da birileri var mıdır, mutlaka vardır.

18 Aralık’ta yaptığımız haftalık analizde şunları söylemiştim;

”Fenerbahçe sponspor sorununu Beko’yla çözdü. Malum Beko da Koç Grubu’na ait. Sayın Başkan, suyu bulandırmaya çalışan, ”Basketbol takımı mali külfet, kapatalım gitsin..” deme noktasına kadar gelen bazı sözde yorumcuların gazına gelmeyecek kadar akıllı bir insandı zaten. Beko’nun sponsorluğu da en azından bu kişilerin heveslerini kursağında bıraktı. Basketboldaki başarıların maddi olarak dönüşümü elbette futboldaki gibi olmuyor. Bunu herkes görüyor, Amerika’yı yeniden keşfeder gibi ısıtıp ısıtıp aynı konuyu gündeme getirmenin manası yok. Ancak unutulmaması gereken konu Fenerbahçe’nin bir spor kulübü olduğudur. 111 yıllık çınarın gövdesi bu kadar sağlamsa bunda sporun her alanına yaptığı katkıyı yadsıyamayız. Futbol bir çark ise diğer şubeler de bu çarkın dişlisidir.

Kaldı ki, bu camianın son yıllarda gurur kaynağı olan, hatta bir adım ötesine geçelim Avrupa’daki başarılarıyla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan bir takımın devamlılığını sağlamak sadece Sayın Başkan’ın değil, her Fenerbahçelinin görevidir.”

Fenerbahçe taraftarının (en azından belli bölümünün, zira birçok taraftar basketbol takımına sahip çıkıyor) bu tuzağa düşmemesi lazım. Ortada çok açık ve net bir şekilde kulübün en başarılı şubesine karşı bir operasyon hazırlığı var. Alınan kupaları, Avrupa’daki başarıları ‘küçümseme’ ve ‘itibarsızlaştırma’ çabası görülüyor. Fenerbahçe taraftarının yapması gereken ise her zamankinden daha fazla basketbol takımına sahip çıkmasıdır. BSL’de ve Euroleague’de tribünleri doldurarak bu trol hesapların ve onların arkasındaki kişilerin oyununu bozmaktır.

Tekrar tekrar söylemekte fayda var;

Fenerbahçe sadece futbol değil, bir spor kulübüdür. Sporun her alınında olduğu için bu kadar büyüktür. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olduğunu her fırsatta dile getiren ve 3 Temmuz süreciyle birlikte bunu ispatlayan bir kulübün, sosyal medyadaki 3-5 çakalın ve TV’deki 3-5 şark kurnazı yorumcunun tuzağına düşmeyeceğini biliyoruz, umuyoruz.

Fenerbahçe futbol takımına gelince… Bizim işimiz futbol değil, onu yorumlamak bize düşmez bu safyalarda. Ancak orada yaşanan başarısız sonuçları, buraya fatura etmek kadar cahilce ve akıl fukarlığı gösteren bir yorum tarzı olamaz. Bu tip insanları çevremizden soyutlamamız gerekiyor. Bu tip insanlara hak etmedikleri değeri vermekten vazgeçmemiz gerekiyor. Bu tip insanlara prim vererek ortalığın karışmasına neden olmamak gerekiyor.

Son sözümüz de TV’deki bazı futbol yorumcularına gelsin. Basketbolla ilgilenen kaç tane yazar ve yorumcu futbolu bu kadar ağzına alıyor? Hangi basketbol yazarı, futbola yapılan yatırımlar ve alınan sonuçlar ortada, sürekli başarısızlık, oraya yapılan yatırımı basketbola yapalım diyor? Elinizin altında biraz güç bulunca pervasızca ve şımarıkca yorumlar yapmayı kendiniz de hak görüyorsunuz ya, başta Fenerbahçe olmak üzere bazı kulüplere de akıl verdiğinizi sanıyorsunuz ya, size en güzel cevabı yine bu taraftar verecek. Sizi kaale almayıp, o salonları doldurarak…

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

9 YORUMLAR

  1. F.B taraftarı akıllıdır oyuna gelmez bu oyunu bozar akıllı olun akınızı alırız.

  2. Sadece basketbolda degil bay ve bayan voleybol masa tenisi ve atletizmde de basarili olmak zorundadir. Ziraa ayni yil icerisinde tum branslarda gelen sampiyonluklari unutmadik. O yuzden burdan kes futbola aktar yok oyle birsey. Bence o ruhsuz futbolculari zorla basket maclarini izlemeye goturulmeli izlesinlerki forma icin nasil mucadele veriliyormus gorsunler o zaman belki o kutsal formanin degerini anlayabilirler.

  3. FENERBAHÇE dünyadaki en büyük spor kulübüdür dikkat edin futbol demiyorum varmı dünyada sporun bütün dallarında zirveye oynayan bir spor kulübü.FENERBAHÇE spor kulübüyle gurur duyuyorum.GERİSİ hikaye

  4. 64 yaşında ve daha ziyade futbol sever bir kişi iken, son yıllarda fenerbahçe sayesinde spor sever bir insan oldum… Hele basketbol artık benim için vazgeçilmez bir branş oldu… Fenerbahçe spor kulübüne yatırımları için teşekkür ediyorum… Bu ülkede maalesef medya yok. Hele son yıllarda tamamen yok oldu… 3 temmuz ve bunun medya uzantıları beni futboldan soğuttular… Beni anlayacak medya mensubu kaldı mı ondan bile emin değilim… İnanın artık TV ve gazeteyi takip etmiyorum… Elinde medya GÜCÜ olanlara sesleniyorum, ne olur, insanları bu ülkeden soğutacak sözler söylemeyin… 3 Temmuz sürecinde bilip bilmeden ağzından salyalar akan insanları uzaklaştırın ekranlardan…

  5. Basketbol maçlarını hiç izlemedim takii Obradovic diye bir LİDER görene kadar. Son yıllarda futbol izlemek sıkıcı gelmeye başladı. Sırf fanatik olduğumuz için izliyorum ama Basketbol ayrı bı güzel oyunmuş. Tebrikler Fenerim.

  6. Benim anlam veremediğim konu şu, basketbol takımımız bu ülkenin büyük gururu. Şampiyon olduğumuzda dünyada birçok kanal canlı yayınladı onun dışında final oynadık yine aynı. Bu sezon maşAllah çok iyi gidiyoruz her maç ülkemizin reklamı yapılıyor. Bakın milyonlarca dolar harcasanız bu reklamı yapamazsınız peki neden devletimiz bu konuda teşvik edici değil neden hakettiğimiz şekilde ödül verilmiyor? Rahatsızlarmı acaba bu başarımızdan

  7. Ben gs taraftarıyım. Ancak fb basket takımının eurolig deki bütün maçlarını heyecanla bekliyor ve seyrediyorum. Galip geldiğimizde mutluluk duyuyor ve gururla ayakta alkışlıyorum. fb futbol takımı sayesinde fenerden nefret ettim. Yine aynı kulübün basket şubesi ise fenere karşı bakışımın değişmesine sebep oldu…Aman haaa…bu takımı bozmayın…hatta imkan varsa daha fazla yatırım yapın….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz