Euroleague’in Yeni Takvimi Avrupa Komisyonu’na Taşındı

0
0

FIBA ve Euroleague arasındaki anlaşmazlık her geçen gün farklı bir boyuta ulaşırken konuya Avrupa Komisyonu‘nun da dahil olacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu’na 9 Kasım 2017’de Euroleague basketbol takvimiyle ilgili bir soru yönelten Avrupa Parlamentosu Üyeleri bu hafta komisyona Avrupa basketbolu ve milli takımlarla ilgili endişelerini dile getiren başka sorular yönelterek yazılı bir cevap talep ettiler.

Avrupa Parlamentosu Üyeleri, gelecek sezon için, bir kez daha milli takım müsabakaları ile çakışan bir takvim hazırlayan EuroLeague ile sorunların daha da artacağını belirterek, Avrupa Komisyonu’ndan bir soruşturma başlatmasını ve rekabet kanunu ihlallerini önleyen önlemleri almalarını talep etti.

Avrupa Komisyonu, daha öncesorulan bu soruya cevaben, milli takımların önemli olduğuna dair görüşlerini paylaşmış ve Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ileEuroleagueTicari Varlıkları’nı (ECA) sporcular ve tüm sporun iyiliği için bir çözüm bulmaya çağırmıştı.Bu sürecin ardından FIBA, EuroLeague’e yeni bir değişiklik önerisinde bulunmuş ama bu öneri EuroLeague tarafından kabul edilmemişti. Tüm bunların üzerineEuroLeague yeni sezon takvimini, bir kez daha,tarihleri 2015 yılında belirlenmiş olan FIBA’nın Dünya Kupası Elemeleri maçlarının olduğu günlere denk getirecek şekilde düzenleyerek açıklamıştı.

Bütün bu olanlar üzerine, Avrupa Parlamentosu Üyeleri’nden oluşan bir heyet aşağıdaki açıklamayı yayınlayarak, komisyona yeni sorular yönelttiler ve yazılı bir cevap talep ettiler.

Konu: FIBA-Euroleague anlaşmazlık çözümü

Avrupa Komisyonu’nun FIBA ile EuroLeague’e çözüm bulma daveti üzerinden sekiz ay geçmesine rağmen bir çözüm bulunamamış ve problem sonraki aylarda daha da ağırlaşacak gibi gözükmektedir. Milli takımlarına katılanEuroleague oyuncularının sayısı%30’un altındadır ve iyi oyuncular kulüpleri tarafından tutulmaktadır. Bunların üzerine EuroLeague gelecek sezon için bir kez daha milli takım müsabakaları ile çakışan bir takvim düzenlemiştir.

Avrupa Komisyonu’na yöneltilen sorular;

– Komisyon, tüm paydaşların yararına olacak ve rekabet kanunu ihlallerini önleyecek şekilde gerekli önlemleri alacak mı?
– Komisyon, özellikle Aralık 2017’de aldığı kararın ışığında, bu konuda bir soruşturma başlatacak mı?
– FIBA ve ECA arasındaki bütün eski arabuluculuk girişimlerinin başarısız olduğu anlaşıldığı için, Komisyon bu konuda bir soruşturma açmanın acil olduğunu kabul etmekte midir?

Katılan Avrupa Parlamentosu Üyeleri: Santiago Fisas Ayxela (EPP) İspanya, Bogdan BrunonWenta (EPP) Polonya, Tiziana Beghin (EFDD) İtalya, Marc Tarabella (S&D) Belçika, Theodoros Zagorakis (EPP) Yunanistan, Virginie Roziere (S&D) Fransa,Julie Girling (EPP) Birleşik Krallık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz