Ergin Ataman: Shane Larkin İçin TBF Geç Bile Kaldı

0
0

Anadolu Efes koçu Ergin Ataman oyun kurucu Shane Larkin‘in milli takımda oynaması konusunun uzun süredir gündemde olduğunu belirtti.

Ergin Ataman, Shane Larkin konusunda TBF’nin bir türlü adım atamadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra gerekli adımların hızlıca atılacağını söyledi.

Ataman, “Basketbol Federasyonu bir türlü adım atmadı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız bu konudaki fikrini söyledi, her konuda olduğu gibi bu konuya da ışık tuttu.” dedi.

Larkin’in son bir yıl içinde Avrupa’nın en önemli oyuncusu durumuna geldiğine dikkati çeken Ataman, “Bunu da geçen sezon Dörtlü Final’de ispatladı. Bu sezon da aynı şekilde devam ediyor. Larkin, Türkiye’yi çok seven, kendisine milli forma hediye edildiğinde bunu sosyal medyasından coşkuyla paylaşan biri. Larkin, milli takımı uzun zamandır istiyordu.” diye konuştu.

“Türkiye Basketbol Federasyonu erken karar verseydi Larkin, Dünya Kupası’nda oynayabilirdi” diyen Ataman, “Dörtlü Final zamanında bu isteğini belirtmişti. Bize de bunu iletmişti, biz de federasyona aktardık. Cumhurbaşkanımız fikrini söyledi. Sanırım kısa zamanda Larkin, Türk vatandaşlığına geçecektir. Ondan sonra önemli olimpiyat elemeleri var. İyi bir kadromuz olduğunu düşünüyorum. Cedi Osman, Furkan, Ersan gibi NBA’de ciddi dakikalar alan, tecrübeli oyuncular var. Melih ve Sertaç gibi Avrupa’da katkılar veren oyuncularımız var. Diğer oyuncular da katkı yapıyor.” dedi.

Larkin’in, milli takımda oynaması halinde önemli katkı vereceğini anlatan Ataman, “İyi organizasyonla takımımızın olimpiyatları sonuna kadar kovalayacağını düşünüyorum. İyi teknik kadromuz var. Federasyon da hazırlığını iyi yapacaktır. Artık gençleştirme dönemi bitti. Bunu söylediğim için eleştiriliyorum ama bir sene jenerasyon geçişi olur. Ama milli takımımız dünya ikinciliğinin ardından 8. ve 22. oldu. Aşağı doğru gidiş var. Artık buna son vermenin zamanı geldi. İyi kadromuz var, Larkin de mutlaka katkıda bulunacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

– Müthiş basketbol oynuyoruz

THY Avrupa Ligi’ndeki performanslarına değinen Ataman, “İlk 14 haftada hakikaten müthiş bir basketbol oynuyoruz. Deplasmanda oynadığımız 8 maçın 7’sini kazandık. Avrupa Ligi’nde bu başarılar kolay değil. Lider durumdayız. Gerek Türkiye’de gerek Avrupa’da gerekse dünyada takdir topluyoruz.” diye konuştu.

Göze hoş gelen bir basketbol oynadıklarını kaydeden Ataman, “Organizasyonumuz NBA havası içinde geçiyor. Takımımız NBA’de oynasa playoff’lara kalacak basketbol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Takımın elde ettikleri başarının yanında taraftarların desteğinin de önemli olduğunu belirten Ataman, “Türkiye’de yeniden Anadolu Efes sevgisi yarattık. Güzel basketbol oynayan ve fair-play içinde bizi destekleyen taraftarlarımız var. Eğlenerek izleyen seyirci kitlemiz var. Avrupa’da her branşta eşi az görülen bir olay; seyirci ortalamasını 3 binden 10 bine çıkarıyorsunuz. Oyuncularımın bunda büyük payı var, hepsini kutluyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz