Enis Sipahi’ye Lisans Engeli

0
0

Amerika‘dan dönüş kararı alarak sezon başında Yeşilgiresun Belediyespor‘la anlaşan 1999 doğumlu genç oyun kurucu Enis Sipahi henüz resmi olarak maça çıkamadı.

Geçtiğimiz yaz Amerika‘ya giderek Montverde Academy‘de tam burslu olarak eğitimine ve basketbol kariyerine devam etme kararı alan Enis rotasını yeniden Türkiye‘ye çevirmişti. Yeşilgiresun’la anlaşan genç oyuncu yaşanan lisans krizi nedeniyle henüz maça çıkamadı.

Yeşilgiresun’un daha çok gençler liginde oynatmak için anlaştığı Enis’in önünde büyük bir engel var. Aylardır bir umut oynamayı bekleyen Enis, yaşanan sorunun aşılamaması nedeniyle bir türlü parkeye adım atamadı ve beklemek zorunda kaldı.

Lisans Krizi Aşılamadı

Tofaş altyapısından yetişen Enis, bilindiği gibi süreç içinde Amerika’ya gitmiş ve tekrar Türkiye’ye dönüş yapmıştı. Tofaş, altyapısında 5 yıl oynadığı gerekçesiyle Yeşilgiresun’dan yıllık 3.5 milyardan toplamda 17.5 milyarlık bir bedel talep etti. Yaşanan bu maddi kriz nedeniyle oyuncunun lisans işlemleri askıya alındı.

Yeşilgiresun’la Çalışmalarına Devam Ediyor

Yaşanan sorunun çözülmesinin bu aşamada zor olduğu belirtilirken, iki tarafın uzlaşamaması halinde genç oyuncunun sezonu pas geçmesi bekleniyor. Ancak yine de Enis’in takımla birlikte idmanlarına devam ettiği ve her an oynayacak gibi hazır halde olduğu ifade edildi.

Tofaş Cephesi Hakkını İstiyor

Tofaş cephesi ise TBF yönetmeliklerinin açık olduğunu ve kurallar gereği hakları olan bedeli talep ettiklerini belirtiyor. Genel Menajer Tolga Öngören, ”TBF’nin kuralları çok açık. Oyuncuya yaptığımız yatırım karşılığında büyük paralar da istemedik. Sadece yönetmeliklerde belirtilen ücreti istedik. Bu bedel için de gereken kolaylığı sağladık.” dedi.

Enis’in Tek İsteği Oynamak

Jenerasyonunun en yetenekli oyuncuları arasında yer alan Enis’in tek isteği ise bir an önce oynamak. TBF’nin yeni dönemde gençlere büyük önem verdiği biliniyor. Yeni bir jenerasyonun altına imza atmak isteyen federasyonun bu konudaki çalışmaları da büyük destek görüyor. Enis’i bu sezon izleyebilir miyiz, bilinmez. Ama önümüzdeki yıllarda Türk basketbolu için önemli bir değer olacağı onu yakından takip edenler tarafından vurgulanıyor.

Basketball.com.tr / Özel
Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz