Doğum Sancıları!

0
1044

Grup maçları başlamadan bir çok kişi için ilk 4 takım, güç farkından dolayı belliydi. Ancak Rusya’nın 3’te 3’lük çıkışı (bizce sürpriz) ve grubun iki favorisini yenmesi hesapları karıştırdı ve de bir anda geri kalan karşılaşmalar, aslında çapraz elemedeki İspanya’dan kaçış mücadelesine dönüştü.

Yoksa Sırbistan’a milli takımın kaybetmesi, hiç olasılık dışı, görülmeyecek bir şey değildi.

Coach Ufuk Sarıca, maç boyunca zone press uyguladığı Rusya maçının tersine bu kez bu hamlesini maç içerisinde kullandı. Rakip uzunları yıpratıp, kendi uzunlarını saklamak için Barış Hersek ve Sertaç Şanlı ile oyuna başlaması belki de ezber bozma hamlesiydi. Ancak 4 numarasız oynamaya mecbur kalma modelinde, Barış’tan o pozisyonda verim alamayacağı netleşince tek uzunlu modele, Semih’e dönmek zorunda kaldı.

Tam da oldu derken…

İlk çeyrekteki 8 top kaybı ve de Sırbistan’ın pota altını domine etmesi nedeniyle oluşan fark şaşırtıcı değildi (21-13) Sadece Semih ile pota altını ayakta tutmak kolay olmadığı için kısaların baskısını ve içeriye yardımını artırdığı ikinci çeyrekte Sırbistan’ın pota altında at oynatmasının önüne geçtik diyebiliriz. Maçta geri dönüşümüz umutların artışı da bu sayede gerçekleşti. Çünkü 2.periyotta tek bir top dahi kaybetmezken, Sırbistan’da kısalarla uzunların pas alışverişini kestik. 3.periyot da bu ritmde oynandı ancak kazanmak için ekstra bir şey yapmak gerekiyordu. 5 kısaya dönüp tam saha zone press dahil tüm savunma hamlelerini kullanmıştık. Normal ritmde galibiyet Sırbistan’a dönmüştü bile.

Bu kez 2.periyottaki 12-0 seri gibi 4.periyotta 11-0’lık bir seri geldi. Tam da zamanında tam da olması gerektiği gibi. Yani bitime 6 dakika kala 10 sayılardan gelip öne geçmek bulunmaz bir fırsattı. Ufuk Sarıca maç öncesi belki böyle bir şeyi hayal bile edemezdi. İşte bugün kaybettiğimiz için üzülüyorsak maçın momentumunu elimize alıp sonrasında devamını getirememizdi.

Burada da iki takım arasındaki kapasite farkı ve bireysel yetenek üstünlüğü varlığını hissettirdi. Bogdanovic Fenerbahçe’deki dönemine döndü, sorumluluk aldı, attı, pas organizasonunu yaptı. Top kayıplarını daha az’a indirgeyen Sırbistan, Jovic, Lucic gibi kısalarla ya şut buldu ya da çembere gitti. Uzunlar çember altını iyice yıprattı.

Yine Hücumda Patladık

Biz ise sarfettiğimiz yüksek efor sonunda yine hücumda patladık diyebiliriz. Cedi ve Melih Mahmutoğlu ‘nun eline bakıp onlara yardımcı olarak 1-2 dış atıcı daha ekleyemediğimiz için maç ellerimizden kayıp gitti. Burada Cedi’den sonra saha da en fazla kalan ikinci oyuncu olan Furkan Korkmaz ‘ın da daha fazla çembere bakması gerektiğini düşünüyoruz. Sonuçta kaybetmemek istiyorsak bizim hamle yapmamız gerekiyor.

Sonuna kadar savaşan bir milli takım var sahada. Genel karakterimiz de bu yönde. Mevcut savunma modelimizi de turnuvanın sonuna kadar devam ettireceğimiz belli. Takımı kısaltıp, 2-2-1 tam saha baskılı zone press yaptığımız maçlar da gelecek.

Savunmaya yazık oluyor

Ancak turnuvada kaybettiğimiz iki maçı gözümüzün önüne getirirsek ikisinde de savunma olarak hata yaptık, kötüydük diyemeyiz ancak üretmedik, üretemedik. Rusya’dan sonra Sırbistan maçıyla bir kez daha gördük ki maç kazanmamız için sadece savunma yapmamız yetmeyebilir. Mevcut kadronun hücum gücünü maksimize etmek için teknik kadro uzun aylardır çalışıyordur, ona bir sözümüz yok. Ancak hücum kapasitemiz 70’leri aşmaya pek uygun değilse oyuncuların savunma çabalarına ve emeklerine de yazık oluyor. Sayı üretmek için adeta doğum sancıları çekiyoruz. Birilerinin çıkıp, bizi çekip çıkarmasını bekliyoruz. Ancak düşündüğümüz, hayal ettiğimiz olmuyor.

Karanlık Tablo Çizmeyelim ama..

Sırbistan yenilgisi ile karanlık bir tablo çizmeyelim. Sırbistan maçı bizim için “kaybedilebilir” maçlardandır. Sadece Rusya’ya da kaybetmiş olduğumuz için bıraktığı üzüntü daha fazla oldu. Belçika ve Letonya karşısında alınacak galibiyetler tekrar yaşama dönüş planlarının devreye geçmesini sağlayabilir.

Ancak benim hala hücum ve üretkenlik problemi konusundaki endişelerim azalmış değil.

Levent Yücelman
levent.yucelman@basketball.com.tr

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz