Kimler Ders Almalı?

0
37

İlk maçtaki durgunluk ve ikinci maçta Kenan Sipahi’nin oyundan çıkmasının sebep  olduğu savunma direncinin düşüşü sayesinde elde edilen 9-0 seri sonrasında alınan galibiyet, 3.maç öncesi Galatasaray’ın ayaklarını yere basmasını sağlamış. Eurocup şampiyonu olarak başladıkları play-off’lara ilk turda havlu atabilirlerdi. Ancak coach Ergin Ataman bu maça takımını iyi hazırlamış, oyuncularına direkten döndüklerinin altını iyi çizmiş, işin hafife alınacak yanı olmadığını işlemiş.

Pınar Karşıyaka’ya hücumda nefes aldırmayan sert savunma yapıları sayesinde maçı ilk yarıda da koparabilirlerdi. İlk devrede ikinci yarıdaki kadar yüzdeli atamadıkları için Karşıyaka maçın içinde kaldı. 2.yarıda daha fazla sabırla top çevirip doğru oyuncuyu bularak Karşıyaka’nın savunmasını sarstılar. Karşıyaka’nın tam saha presine karşı da doğru yerleşimle alana iyi yayılarak top kaybı tuzağına düşmediler. Çaldıkları topları fast breaklerle bitirmeleri de Karşıyaka’nın direncini kırdı. İlk yarıda Lasme’yi iyi kullanırken 2.yarıda dış atıcıların da devreye girmesiyle problemsiz bir maç oynadılar.

Karşıyaka adına ise maçın kırılma noktası Colton Iverson‘a maçın daha ilk periyotunun ortasında çalınan 3.fauldü. Tek uzun Stephane Lasme ile oynayan Galatasaray’a karşı avantajlı olduğu tek pozisyonda, Iverson’ın 3.faulü ile bu şansı kullanamayan Pınar Karşıyaka, rakibinin sertliğine de yanıt veremedi. Iverson ‘ın dönemde Samet Geyik ile “idare” etmeye çalışsalar da bu da pek mümkün olmadı. Zaten Kerem Gönlüm‘ü yaşı gereği ekonomik kullanma zorunluluğu da uzun rotasyonunda çaresizliğe yolaçtı. Uzunları olmayınca ve dış atışlara endeksli bir yapı kötü hücum performansı tüm maça yayıldı. İlk devredeki savunma yapıları ile tüm maçı domine edemezlerdi. Bazı faul düdüklerinde çifte standarta maruz kaldıklarını söyleyebiliriz. Maçın ilk yarısında Errick McCollum‘un karşısında iyi duran Kenan Sipahi de 2.yarıda hücumda yaptığı hatalar, top kayıpları, yanlış pas ve şut tercihleri ile kendini kenarda buldu. Coach Ufuk Sarıca’nın, dar rotasyona rağmen üstelik zone press uyguladığı anlarda dahi Kenan’a bir daha şans vermemesi, ona olan kızgınlığının belki de bir göstergesiydi.

Pınar Karşıyaka aslında turu bu maçta değil İzmir’de aldığı yenilgide kaybetti. Bir nevi İstanbul’da 1-0 yapmışken ayağına kadar gelen fırsatı tepti. Pınar Karşıyaka yönetimi, bazı şanssız sakatlıklar yaşasalar da, play-off’larda takviye yapmayıp, zorlu serilere takımı 4 yabancı ile yollayarak coach Ufuk Sarıca‘yı yalnız bıraktı diyebiliriz. Şampiyon takımı keşke yarı final belki de final şansı varken bu kadar kaderiyle başbaşa bırakmasalardı. Belki bu yılki kadro yapısı ve bütçe kullanımından ders alıp gelecek yılın planlamasını ona göre şekillendirirler.

LEVENT YÜCELMAN
levent.yucelman@basketball.com.tr
http://twitter.com/levyuc70Tüm yazılar