Darüşşafaka’dan Mert Akay’la İlgili Sert Açıklama

0
0

Sırbistan’ın Dynamic Basketbol takımına transfer olan Mert Akay‘la ilgili olarak Darüşşafaka Tekfen cephesi sert bir açıklama yaptı.

Daçka açıklamasında, ”Mert Akay’a her türlü destek verilmiştir.” derken, genç oyuncunun ikinci lige gitmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu savundu. Kulüp, yaşanan sürecin planlı ve organize olduğunu belirtti.

Darüşşafaka’dan yapılan açıklama şöyle:

”Son 4 yılın tamamında Euroleague veya Eurocup organizasyonlarına katılarak tarihi bir şampiyonluk kazanan, Türk Basketbolunun kupalar sahibi 105 yıllık köklü çınarı olan Kulübümüzden forma giyme şansı bulmuş bir oyuncu olan Mert Akay’ın, 5 yıl önce kurulmuş ve ABA 2. Liginde yer alan bir kulübe gitmek istemesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu açıktır.

Bu durum kulübümüzce söz konusu transferin hukuksuz olmasının yanı sıra 3. bir kulüp tarafından organize edilen muvazaalı (hülle) bir transfer olduğu şüphesini uyandırmakta, Mert Akay’ın bilinçli veya bilinçsiz olarak, bonservisine sahip olması ile doğrudan veya dolaylı olarak menfaat sağlayacak çıkar grupları ile işbirliği yaptığı hissiyatımızı kuvvetlendirmektedir.

En detayına kadar hesaplanan organize uygulanan bir plan

Sürecin başından beri her adımın bu çıkar organizasyonu tarafından en detaylı şekilde planlanarak uygulandığı geriye dönüp bakıldığında daha net görülmektedir. Süreç boyunca takınılan tavır ve alınan aksiyonlarla, TBF ve FIBA düzenlemelerindeki hukuki boşluklardan yararlanarak, kulübümüz elinde bulunan oynatma haklarının gasp edilmesi amaçlanmış. FIBA’nın hükmedeceği cüzi yetiştirme bedeline kulübümüz mahkum edilmek istenmiştir.

Sosyal medya algı operasyonu

En ince detayına kadar planlanmış bu organize hareketin olmazsa olmazı sayılan sosyal medya ise yine aynı güç odakları tarafindan organize bir şekilde planlanmıştır.

Çeşitli sosyal medya hesapları, belirlenmiş tarihlerde bahsi geçen oyuncu ve söz konusu olay hakkında lehlerine algı yaratmak amacı ile düzenli olarak paylaşımlarda bulunmuş ve yasal süreç manipüle edilerek bilinçli şekilde bilgi kirliliği yaratılmıştır.

Yetiştirme bedeli değil oynatma haklarımızı talep ettik

FIBA’nın tarafımızdan istediği savunmada yetiştirme bedeli talebinin değerlendirilmeksizin, oyuncunun haklarının Kulübümüze iadesi talebimizi açık olarak iletmemize karşın FIBA ilk kararında 15,000 Avro yetiştirme bedeline hükmetmiştir.

Karar, Kulübümüz kadar basketbolda altyapıdan oyuncu yetiştirmenin değerini bilen tüm basketbol camiasını şaşkınlığa uğratmıştır.

105 yıldır çalışanları, tesisleri, destekçileri ve tüm bilgi birikimiyle maddi ve manevi tüm varlıkları ile “sporda fırsat eşitliği” amacıyla harcama yapan, yaptığı harcamaları bağımsız denetimden geçmiş mali tabloları ile belgeleyen kulübümüz için belirlenen bu yetiştirme bedeli gerçekten oldukça uzak bir meblağdır.

Bu karar emsal olur

FIBA’nın bu kararı 18 yaşına gelen her oyuncunun sözleşme yapmaktan kaçınmasının önünü açarken, kulüplerin altyapı yatırımlarından vazgeçmelerine sebebiyet verecektir.

Kulüp olarak Türk basketbol kulüplerinin altyapıya yatırımını kesmesine sebebiyet verecek bu kararın doğru, mevzuata uygun ve hakkaniyetli olmadığına inanıyoruz. Doğru olmadığını düşündüğümüz bu kararın; misyonumuza zarar vermesini önlemek ve Türk basketboluna yapılacak yatırımların güvenliğinin sağlamak amacıyla FIBA’nın kararının düzeltilmesi için tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı ve kararı yetkili üst organlara taşıyacağımızı kamuoyuna belirtmek isteriz.

Bu süreçte kulübümüze destek olan TBF Yönetimi, diğer kulüpler ile tüm basketbolseverlere ve taraftarlarımıza teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Kamuoyuna duyurulur

Darüşşafaka Spor Kulübü Derneği”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz