Darüşşafaka Tekfen’de Mert Akay Olayının Perde Arkası

0
0

Bu yaz gelişimi için Sırbistan‘a gitme kararı alan Mert Akay‘la ilgili olarak sular durulmazken Darüşşafaka Tekfen‘in son açıklaması da işin tuzu biberi olmuştu.

Darüşşafaka Tekfen bugün bir açıklama yayınlarken, Mert Akay sürecine kendi penceresinden bakmıştı. Basketball.com.tr olarak biz de konuyu uzmanına sorduk.

Spor Hukukçusu ve aynı zamanda ailenin de avukatlığını yapan Özcan Yüksel, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve transfer süreci hakkında net bilgiler verdi.

Yüksel açıklamasında, ”Açık konuşmak gerekirse kulüp, Mert Akay’ı bir kayıp olarak görüyor ve haklılar. Ama bunu yaparken, ‘Çocuğun böyle bir hakkı vardı ve gitti.’ demek yerine her zaman bir suçlu aranıyor. Modern yöneticilikte biraz da bu böyle. Darüşşafaka, yetiştirme bedeli yerine oynatma bedeli istedik tarzı bir yorumda bulunmuş. Süreci oldukça amatörce yönettiler. Futboldaki benzer model basketbolda da uygulanıyor. Buradaki temel fark ise futbolda 20.000-100.000 euro arası bedeller söz konusu, basketbolda ise bunu FIBA belirliyor. Oyuncu zaten serbest oyuncu statüsünde, Daçka’yla hiçbir sözleşme imzalamamış. Biz bu süreci zaten 1 senedir takip ediyorduk. Oyuncu, kariyerine Amerika’da devam etmek istiyordu ancak daha sonra kendini geliştirebileceği bir takıma yani Sırbistan’a gitti.” dedi.

Üçüncü Bir Takım Yok

”Birinci ağızdan söyleyebilirim ki, üçüncü bir takım yok. Türkiye’den hiçbir takım yok. İleride Türkiye’den bir takımla elbette anlaşabilir ama şu an için öyle bir şey söz konusu değil. Daçka eğer FIBA’dan böyle bir şey talep etmeseydi, oyuncunun Türkiye haklarını da elinde tutacaktı ama şu an böyle bir hakları da kalmadı. Böyle bir şüpheleri varsa Türkiye’deki haklarını ellerinde tutmak için FIBA’dan böyle bir talepte bulunmazlardı.”

Mert Akay Sözleşmesiz Bir Oyuncu

”Mert Akay konusunda ciddi bilgi kirliliği var. Öncelikle şunun farkına varmamız lazım FIFA, FIBA gibi üst düzey federasyonların amacı her zaman sporcunun profesyonel olarak sportif faaliyette bulunmasının sağlanmasıdır. Açıklanan karar ise malumun ilamı olmuştur.

Mert Akay’ın sanılanın aksine Darüşşafaka’yla sözleşmesi yoktur. Zaten sözleşmeli basketbolcuların transferlerinde farklı prosedür uygulanır. Mert reşit ve sözleşmesiz bir sporcu olarak Sırbistan kulübüne transfer olmuştur. Yani başka bir deyişle serbest oyuncudur.”

Kartal Özmızrak’ın Kontratı Yollandı

”Darüşşafaka’nın hakkı yetiştirme bedelidir. Yani İngilizce adıyla training compenstion. FIBA yetiştirme evraklarını ve yapılan masrafların dökümünü talep etmiş ancak Darüşşafaka bunun yerine FIBA’ya Kartal Özmızrak’ın sözleşmesini göndermiş o bedeli talep etmiş.

Sonuç itibariyle FIBA’dan çıkan karar malumun ilanıdır. Darüşşafaka talep ettiği bedelin yaklaşık %1’ini yetiştirme tazminatı olarak alıyorsa iki şeyi düşünmesi gerekir. İlki Mert Akay gibi oyunculara ne kadar maaş verdi, ikincisi ise maaş dışı ne kadar yatırım yaptı.

Basketbolda nasılsa şeffaflık yok. Kulüp talep ettiğinin %1’ini ancak alır, yöneticiler kendileri hariç herkesi suçlar. TBF mevzuatı suistimale açık, oyuncular 5 sene kulübün belirlediği bedele oynamak zorunda bu konuşulmaz sonra altyapıya yatırım yapılmıyor denir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz