Çınar: Kulüp Tarihinde Bir İlki Başardık

0
35

Pınar Karşıyaka Genel Menajeri Selim Çınar’la bir tele-röportaj gerçekleştirdik. Spor Toto Basketbol Ligi’ni, Euroleague macerasını, gelenleri ve gidenleri sorduk içtenlikle cevapladı. Kendine teşekkür ediyor, bu keyifli röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Öncelikle son şampiyon olarak bu sezonu değerlendirir misiniz? Sizin için sezon nasıl geçiyor?
Geçen senenin şampiyonu olarak bu sezonki hedefimiz normal sezonu ilk 4’de bitirip saha avantajını almaktı. Ancak bildiğiniz gibi yaşadığımız şanssız sakatlıklarla ilk 4’ün dışında kaldık. Bundan sonra ligi en iyi yerde bitirip playoff’a avantajlı girebilmek istiyoruz.

Bu sezonki Euroleague ve Eurocup maceralarınız için neler söylemek istersiniz? Avrupa’da Karşıyaka’nın başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?
Euroleague’e katılarak kulüp tarihinde bir ilki başardık. Bu camiamız adına çok önemli bir olay. Bildiğiniz gibi Eureleague statüyü değiştirdi. Önceden lig şampiyonu doğrudan gidebiliyorken artık gidemiyor. Bu yüzden katılıp katılamayacağımız çok geç belli oldu. Bu da bizim kadro yapılanmamızı etkiledi. Mevcut oyuncuları kadroda tutmakta zorlandık. Şampiyon kadroyu koruyabilseydik çok daha başarılı olabilirdik. En büyük zorluğumuz kadroyu yenilemek ve yaşadığımız şanssız sakatlıklar oldu. Eurocup macerası için de aynı sebepler geçerli. Aslında Top 16’ya kadar geldik. Galatasaray’a elendik. Galatasaray şu an yarı finalde mücadele ediyor ve ilk maçta aldıkları avantajlı skorla finale çıkabilecek, hatta kupayı alabilecek bir takım. O yüzden çok da başarısız sayılmayız.

Karşıyaka yıllarca iyi yabancılar tercih etmiş ve bunda istikrarı sağlamış bir kulüp. Ancak bu sezon takıma katılan Josh Carter, Joe Ragland, Lazeric Jones gibi oyuncular biraz hayal kırıklığı yarattı. Bu düşünceye katılıyor musunuz?
Lazeric Jones’u ayrı tutuyorum onun için çok uğraştık. Bir NBA beklentisi vardı ve bu yüzden aramıza çok geç katıldı. Ancak yaşadığı talihsiz sakatlık sonucu aramızdan ayrılmak zorunda kaldı. Justin Carter, Josh Carter, Joe Ragland için hepsinin iyi oyuncu olduğu düşünüyorum. Ancak uyum sağlayamadılar. Hocanın sisteminde verimli olamadılar. Tabiri caizse aşı tutmadı diyebiliriz.

Karşıyaka’nın yıllardır genç basketbolcular önem veren ve onları parlatan bir camia. Karşıyaka için gençlerin önemi nedir?
Karşıyaka gençlere önem veren bir kulüp. Karşıyaka’nın hem kadrosunda bulunan gençler için hem de önümüzdeki seneler takıma gelecek genç basketbolcular için çok avantajlı bir kulüp olduğunu düşünüyorum. Kadromuzda Kenan, Samet ve Egemen gibi genç oyuncular var. Onlar tecrübe kazandıkca, tecrübelerini yetenekleriyle birleştirdiklerinde çok iyi yerlere geleceklerini düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde sitemizde Kemal Erdem’in Kenan Sipahi’yle ilgili bir yazısı yayımlandı. O yazıda Kenan’ın sürelerinin 20 ve 25 dakikanın üzerine çıktığında istatistiklerine olumlu yansıdığı sonucu çıkıyordu. Kenan ülkemizin çok şey beklediği oyunculardan ancak Karşıyaka hep bir yabancı guard daha düşündü ve Kenan beklediği süreleri alamadı. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
Kenan çok yetenekli bir oyuncu dediğim gibi ancak geçen sene çok süre alamadı. Ve Euroleague oynacağımız bu senede az oynayan bir Kenan’ı ana guard olarak tek düşünmek riskli bir tercih olurdu. O yüzden yabancı guard transferi düşündük.

Peki gündemdeki yabancı guard transferi ne durumda. Transfer olacak mı?
Biraz bütçeyle alakalı bir durum. Transfer olabilir de olmayabilir de. Bütçeyi ayarlamaya çalışıyoruz. Şu an o pozisyonu Kenan ve Soner iyi götürüyor.

Son olarak yeni transferiniz Thomas Abercrombie’yi sormak istiyorum. Geldiğinden beri çok iyi performans sergiledi. Siz Abercrombie’yi nasıl buluyorsunuz?
Abercrombie yeni Zelanda’dan ligini tamamlayıp geldi. Buraya eşiyle ve 2 aylık çocuğuyla geldi. Saha içinde ve saha dışında çok düzgün bir karakter. Bize çok çabuk uyum sağladı. İki maçta çok iyi performans gösterdi. Bir oyuncudan daha ne istenebilir ki..

Özel Röportaj/Özgün Çamkuşu

 

 

Paylaş
Önceki HaberNBA Yıldızları Finale Ne Dedi ?
Sonraki HaberUfuk AKYÜZ / Hurşit Abi Hakem Kovaladı
Duis mattis laoreet neque, et ornare neque sollicitudin at. Proin sagittis dolor sed mi elementum pretium. Donec et justo ante. Vivamus egestas sodales est, eu rhoncus urna semper eu. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Integer tristique elit lobortis purus bibendum, quis dictum metus mattis.