Çanlar Ligin Dibindeki İstanbul BBSK İçin Çalıyor

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde alt sıralarda yer alan takımlar yavaş yavaş yeniden kazanmaya başlarken İstanbul BBSK ise son sıraya demir atmış durumda.

Geçmiş dönemde lige renk katan takımlar arasında yer alan İstanbul BBSK, sezona felaket bir başlangıç yaparken, bir türlü istediği galibiyetleri alamıyor. Hakan Yavuz yönetimindeki İstanbul ekibi, adeta kazanmayı unuttu ve 15 maçta 13 mağlubiyet aldı.

Son Galibiyeti 24 Kasım 2018’de

İstanbul BBSK ligde son olarak, o dönem büyük sıkıntı içinde olduğu bilinen Banvit karşısında 74-71’lik skorla kazandı ve o tarihten beri bir daha galibiyet yüzü göremedi.

Üst Üste 8 Maç Kaybetti

5 Aralık 2018’de oynanan Adatıp Sakarya BŞB Basketbol maçını 82-77 kaybeden İstanbul ekibi, o tarihle birlikte çıktığı 8 maçın tamamını kaybetti ve üst üste aldığı mağlubiyetlere bir türlü çare bulamadı.

Adatıp Sakarya BŞB Basketbol: 82-77
Fenerbahçe Beko: 86-103
Türk Telekom: 89-84
Arel Üniversitesi Büyükçekmece: 78-97
Gaziantep Basketbol: 80-69
Anadolu Efes: 80-93
Bahçeşehir Koleji: 103-86
Tofaş: 82-87

Transfer Tercihleri Sorgulanıyor

Sezon başında kadroya katılan ve belki de en iyi transfer olarak lanse edilen Damian Kulig takımdan giderken, yine sezon başında takıma katılan ancak istenen performansı gösteremeyen Shevon Thompson’la birlikte, sezon ortasında gelen Andre Spight gibi oyuncularla da yollar erken ayrıldı. Takıma ara dönemde Brady Heslip ve Perry Ellis takviyesi yapıldı.

Gençlerin Kredisi Sıfır

Erken kopan maçlarda dahi kadrodaki genç ve yerli oyuncular bir türlü süre bulamazken, onlara neredeyse hiç verilmeyen kredi, transfer yanlışı olarak daha sonra gönderilen Andre Spight ve Shevon Thompson gibi isimlere verilmişti.

Güven Bunalımı Yaşanıyor

Avrupa’da çıktığı 6 maçın tamamını kaybeden İstanbul ekibi, lig maçlarıyla birlikte toplamda 21 maçta 19 mağlubiyet alarak büyük bir güven kaybı yaşadı. Oyuncuların maç içinde kaybeden psikolojisine bürünmeleri, maç kazanmalarını daha da zorlaştıyor ve bu da doğal olarak sonuçlara yansıyor.

Kan Değişimi Bekleniyordu

Sezonun ilk yarısının bitimiyle birlikte İstanbul ekibinde koç değişimi, yani bir nevi kan değişimi bekleniyordu. Ancak gelen bilgilere göre, yabancı koç kriterinden dolayı yerli piyasasında da daralan havuz nedeniyle bu değişim askıda kaldı ve ikinci yarıya da mevcut düzenle başlandı.

Ligde Kolay Maç Yok

Ligin bu dönemde artık kolay maç kalmadığını söylemek için falcı olmaya gerek yok. Haftaya Karşıyaka deplasmanına gidecek olan İstanbul ekibi, dönüşünde ise Afyon Belediye SK karşısında bir nevi ölüm kalım maçına çıkacak. O maçın da kaybedilmesi halinde makas kapanmayacak noktaya gelecek ve gayri resmi olarak belki de ligden düşen takım belli olacak.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz