BSL’de Bu Yazı En İyi ve En Kötü Geçiren Takımlar

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde bu yaz transfer dönemini bütçeleri doğrultusunda verimli ya da verimsiz geçiren bazı takımlara tanık olduk.

Önümüzdeki günlerde bütün takımların bu yazı nasıl geçirdiğiyle ilgili daha detaylı analizlerle karşınızda olacağız. Şimdilik yaz döneminde dikkat çeken ve diğerlerine göre biraz daha öne çıkan takımlara göz atmak istedik.

İşte bu yazın olumlu ya da olumsuz şekilde öne çıkan 6 takımı:

Yazı Verimli Geçiren Takımlar

– Anadolu Efes

Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes bu sezon hem BSL’de hem de Euroleague’de başarılı olabilmek için oldukça iddialı bir kadro kurdu. Ligin öne çıkan yerlilerini (Metecan Birsen, Buğrahan Tuncer, Sertaç Şanlı) kadrosuna katan Efes, Shane Larkin, Rodrigue Beaubois ve James Anderson gibi takviyelerle de dikkatleri üzerine çekti. Kadrosunu baştan sona yenileyen Efes sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın genelinde de transfer dönemini en verimli geçiren takımlardan biri oldu. Son yıllarda büyük düşüş yaşayan Efes, Ataman yönetiminde yeniden eski günlerine dönüşün sinyalini veriyor.

– Pınar Karşıyaka

Yazı en verimli geçiren takımlardan biri de Karşıyaka oldu. Yeni jenerasyonun önemli koçları arasında yer alan Özhan Çıvgın’la doğru bir seçim yapan Karşıyaka, kariyerine yeniden ivme kazandıran ligin en önemli yerli uzunlarından İlkan Karaman’ı da kadrosuna kattı. İlkan’la birlikte yine taraftarın seveceği türden bir oyuncu olan Ervin Walker da yabancılar arasında öne çıkan isim oldu. Assem Marei mevcut bütçe düşünüldüğünde alınabilecek en iyi yabancı uzunlardan biriydi. İstanbul’dan talipleri olmasına rağmen iç transferde geçen sezonun en iyi gençlerinden olan Berk Uğurlu’nun kadroda tutulması da önemli bir başarı olarak gösterilebilir. Potansiyelli yerlilerini, aldıkları yabancılarla iyi harmanlamaları halinde playoff yapmaları sürpriz olmayacak.

– Banvit

Banvit’in yerli havuzu özellikle genç oyuncuları düşünürsek hepimizin malumu. Muazzam bir genç jenerasyon yakalayan Banvit, bu yaz işi fazla uzatmadan yabancı transferinde de oldukça planlı bir şekilde hareket etti. Yeni sezonda Tolga Geçim, Rıdvan Öncel, Şehmus Hazer, Erkin Şenel ve Berke Atar gibi gençlerin daha fazla süre alması beklenirken, ligi iyi tanıyan Stefan Bircevic, Marcus Thornton, Alex Perez, Jordan Morgan ve Devin Oliver gibi yabancıların da sisteme çabuk adapte olup, iyi bir kimya oluşmasına yardımcı olacağını öngörmek zor değil. Gençlerin dilinden iyi anlayan Ahmet Gürgen için de bu sezon büyük bir fırsat olacak.

Yazı Verimsiz Geçiren Takımlar

– Darüşşafaka

Koç tercihini Ahmet Çakı’dan yana kullanan Darüşşafaka’nın bu yaz belki de yaptığı tek doğru hamle bu olarak gösterilebilir. Transfer dönemini tartışmalı bir şekilde geçiren Daçka, gerek yerli gerekse yabancı tercihleriyle eleştiri oklarının hedefi haline geliyor. Kariyeri düşüşe geçen Jon Diebler, sağlık sorunları nedeniyle alındıktan kısa süre sonra gönderilen Cory Jefferson sonrası yine sakatlık sicili soru işareti olan Jeremy Evans hamlesi ve kapalı kutu Markell Brown transferleri en büyük sorun olarak duruyor. Kontratları bahane edilerek Okben Ulubay ve Furkan Aldemir gibi vasatın üstü yerliler gönderilmek istenirken, performansı oldukça yetersiz olan Doğuş Özdemiroğlu ve son dönemde kadroda hiç düşünülmeyen Oğuz Savaş ise takımda tutuldu.

– Beşiktaş Sompo Japan

Ufuk Sarıca sorununu aylar geçmesine rağmen daha yeni çözüme kavuşturan Beşiktaş, koç koltuğu için maliyeti yüksek olan Dusko Ivanovic’te karar kıldı. Bütçenin küçülmeye gideceği bu dönemde yüksek maliyetli bir koçun getirilmesi ise soru işareti yarattı. Bu çelişkinin dışında transferde çok geç kalınması da ayrı bir sorun olarak duruyor. Beşiktaş halen kadrosuna şekil verebilmiş değil. Üstelik hemen hemen her takım çalışmalarını yarılamışken, siyah-beyazlı ekibin bu kadar ağırdan hareket etmesi sezon içinde büyük sıkıntı yaratacak gibi duruyor.

– Trabzonspor Basketbol

Sezon bitimiyle birlikte bu döneme kadar halen somut bir adım atılmış değil. Kulübün devam edip etmeyeceği belirsiz. Başta koç Ozan Bulkaz olmak üzere çalışanlar mağdur olma noktasına geldi. Bu saatten sonra devam edilse dahi transfer süreci teknik ekibi zorlayacak. Yabancı transferleri bir şekilde halledilse bile iyi yerli bulmaları neredeyse imkansız hale gelecek. Trabzonspor devam etse de, etmese de bu yaz yönetim şekli bakımından sınıfta kaldı.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz