BSL’de Playoff Hesapları Başladı

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde 23 hafta geride kalırken son 7 haftada özellikle 8. sıra için büyük bir çekişme yaşanacak.

Fenerbahçe Doğuş ve Tofaş’ın matematiksel olarak da garantilediği yarışta Beşiktaş Sompo Japan, Anadolu Efes, Banvit, Darüşşafaka ve Sakarya BŞB Basketbol’un da potadan çıkması zor gözüküyor.

7. sırada yer alan Sakarya, 9. sırada yer alan İstanbul BBSK ve 10. sırada yer alan Galatasaray Odeabank’ın 3 maç önünde yer alıyor.

(11-12) Eskişehir Basket

9 maç üst üsta kaybederek playoff yarışında kendini sıkıntıya sokan Eskişehir, bu hafta Darüşşafaka karşısında kazandı ve nefes aldı. Eskişehir ekibinin kaderi kendi elinde. Kazandığı sürede 8. sıradaki koltuğu kaptırmayacak. Ancak arkadan gelen 3 takım en ufak bir hatayı değerlendirmek için tetikte bekleyecek.

İ – Demir İnşaat Büyükçekmece
D – Trabzonspor
İ – Yeşilgiresun Belediyespor
D – Tofaş
İ – Muratbey Uşak
D – Beşiktaş Sompo Japan
İ – Sakarya BŞB Basketbol

Kalan 7 maçın 4’ünü içerde oynayacak olan Eskişehir, özellikle deplasmanda oynayacağı Trabzonspor maçında ya rakibini saf dışı bırakacak, ya da tamamen olayın içine çekecek. Bu bakımdan o maç playoff yarışı açısından kilit bir rol oynayacak.

(10-13) İstanbul BBSK

Eskişehir’in düşüş yaşadığı dönemde çok büyük bir fırsatı geri tepti İstanbul BBSK. Kadro kalitesini sahaya yansıtmakta zorlandıklarını söylemek yanlış olmaz. Bir türlü istikrar yakalayamadılar ve bu da doğal olarak istikrarsız sonuçları beraberinde getirdi. Normal şartlarda playoff yapmaları çok da şaşırtıcı olmayacaktı.

D – Darüşşafaka
İ – Banvit
D – Anadolu Efes
İ – Gaziantep Basketbol
D – Galatasaray Odeabank
İ – Pınar Karşıyaka
D – Fenerbahçe Doğuş

Görece olarak çok zor bir fikstürleri var. Son gelen haberlere göre Stefan Bircevic’in sezonu kapatacak olması da handikap yaratabilir. Ozan Bulkaz’ın Trabzonspor’da uyguladığı yüksek tempolu, hücumda daha özgürlükçü sisteminin bir benzeri aslında İBB kadrosundaki birçok oyuncunun verimini arttırabilir. Özellikle şuta yatkın oyunlarıyla dikkat çeken Ryan Toolson ve Mert Çevik gibi isimlerin potansiyellerini daha fazla açığa çıkartabileceği bir ortam oluşabilirdi. Bu noktada Michael Thompson’ın düzen dışına çıkmasına engel olabilecek bir ‘fren’ tuşu da icat etmek gerekebilir.

(10-13) Galatasaray Odeabank

Yanlış bir yapılanmayla sezona başlayan Galatasaray Odeabank halen bu yanlışların sıkıntılarını çekiyor. Kötü bir kadro kimyası olduğu aşikar ve burada bir sistem oturtmak çok zor. Oktay Mahmuti gibi bir sistem adamı için de en zor sezonlardan biri oluyor. Bir şekilde yarışın içinde kaldılar ancak zorlu bir süreç yaşayacaklarını söylemek lazım.

İ – Tofaş
D – Muratbey Uşak
İ – Beşiktaş Sompo Japan
D – Sakarya BŞB Basketbol
İ – İstanbul BBSK
D – Banvit
İ – Anadolu Efes

Deplasmanda Uşak dışındaki 2 maçı almaları çok zor. Bu da iç sahada alacakları sonuçlara odaklıyor bizi. İçerde de işleri hiç ama hiç kolay değil. İstanbul BBSK doğrudan rakipleri konumunda. Kalan 3 takım ise playoff takımları. Galatasaray bu fikstürden çıkarak playoff yaparsa eğer hak edilmiş bir playoff olacaktır onlar için.

(9-14) Trabzonspor

Ozan Bulkaz’ın göreve gelmesiyle birlikte küme düşme hattından playoff yarışına doğru hamle yaptı Trabzonspor. Ne oynadığı belli olmayan bir takımdan artık kimliği olan bir takıma dönüştüler. Halen devam eden savunma defoları var ama bunu da hücum gücüyle kapatmaya çalışıyorlar ve iç sahada başarılı da oluyorlar.

D – Fenerbahçe Doğuş
İ – Eskişehir Basket
D – Demir İnşaat Büyükçekmece
İ – Darüşşafaka
İ – Yeşilgiresun Belediyespor
D – Tofaş
İ – Muratbey Uşak

Fikstüre baktığımız zaman Fenerbahçe maçını atlattıktan sonra kalan 6 maçı da alacak güçteler. Bu fikstürden 5 galibiyetle çıkmaları yüksek ihtimal. Ancak o 5 galibiyet onlara yeter mi, bu da rakiplerinin alacakları sonuçlara bağlı.

Sıralama Tahmini

Kalan 7 haftalık süreçte takımların yaşayabileceği olası sakatlıklar, rakiplerin durumu ve erken havlu atmalar mutlaka gidişatı değiştirecek faktörler arasında yer alıyor. Bu nedenle yapılabilecek tahminlerin de havada kalma ihtimali her zaman var. Ancak mevcut şartlarda bir dğerlendirme yaparsak şu an playoff için favori Eskişehir Basket gibi duruyor.

Eskişehir 15-15
Trabzonspor 14-16
Galatasaray Odeabank 13-17
İstanbul BBSK 12-18

Trabzonspor oynadığı basketbol ve iç saha performansıyla hem Galatasaray’ın hem de İstanbul BBSK’nın bir adım önünde. Eskişehir’in hata yapması durumunda da bileti kapmak için en şanslı takım olduklarını söyleyemek lazım.

Hazırlayan: Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz