BSL’de Kritik Viraja Girildi

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde 24 hafta geride kalırken artık son 6 haftalık bölüme girmiş bulunuyoruz.

Buna aslında son viraj diyebiliriz. Bu virajı almak isteyen takım sayısı çok, alacak olanlar ise sınırlı. Ligin alt kısmında, düşme hattında amansız bir yarış var. Artık öyle bir noktaya geldik ki, en ufak bir hatanın çok büyük bedellere gebe olacağı haftalara girdik.

Tehlike Hattı

11- Pınar Karşıyaka 9-15
12- Trabzonspor 9-15
13- Yeşilgiresun Belediyespor 8-16
14- Demir İnşaat Büyükçekmece 7-17
15- Gaziantep Basketbol 7-17
16- Muratbey Uşak 4-17

Gerçekçi bakarsak eğer Pınar Karşıyaka ve Trabzonspor’un düşme ihtimali çok düşük gözüküyor. Zira 9 galibiyetin kendini kurtaracağı bir dönem yaşayabiliriz. Bu 2 takım şimdiden 9 galibiyete gelmiş durumda ve minimum 1 maç kazanmaları zaten yüksek olasılık. Muratbey Uşak, bir mucize yaratıp kalan 6 maçı alsa dahi işi kurtaramama durumu var. Yani düşen takımlardan biri belli oldu diyebiliriz.

Yarışın Yeşilgiresun, Büyükçekmece ve Gaziantep arasında geçeceği aşikar. Bu 3 takımdan 1’i veda edecek, kalan 2’li kendini kurtaracak.

Yeşilgiresun Kapalı Kutu

Yeşilgiresun kalan 6 maçın 4’ünü içerde oynayacak, ki bu iç sahada kazanmaya daha yatkın bir takım için büyük fırsat. Ancak şu da bir gerçek ki, bu 4 maçta çok zor maçlar.

İ – Fenerbahçe Doğuş
D – Eskişehir Basket
İ – Demir İnşaat Büyükçekmece
D – Trabzonspor
İ – Darüşşafaka
İ – Tofaş

Fenerbahçe ve Eskişehir maçlarını kazanma ihtimali çok düşük duruyor Yeşilgiresun’un. Kritik maç ise Büyükçekmece maçı olacak. Bu iki takımın maçı düşme hattının resmini de doğrudan ortaya koyabilir. Büyükçekmece bu deplasmana en az 1 galibiyet alarak gelirse eğer ve bu maçı da kazanırsa işte o zaman Yeşilgiresun’u dönüşü olmayan bir yola sokabilir.

Şartlar son haftalarda neler gösterir, playoff’u garantileyen takımlar nasıl bir rotasyon uygular, motivasyonları ne durumda olur bunlar tahminlerin ötesinde bir olgu olarak karşımızda duruyor. Tahminlerimizi normal şartlara göre yaparsak eğer Yeşilgiresun bu fikstürden 5 mağlubiyet alırsa bu şaşırtıcı olmayacak. En iyi ihtimalle, ki bunu düşük görüyorum, 2 galibiyet alabilirler.

Tahimini G-M: 1-5 / 2-4
Tahmini derece: 9-21 / 10-20

Büyükçekmece’nin Yolu 2 Hafta İçinde Belli Olabilir

Büyükçekmece de 6 maçın 4’ünü içerde oynayacak. Önümüzdeki ilk 2 hafta içerde üst üste 2 maç oynamaları bir avantaj getirebilir. Bu 2 maçtan birini kazanmaları halinde ligde kalma ihtimalleri diğer rakiplerine göre daha fazla.

İ – Darüşşafaka
İ – Trabzonspor
D – Yeşilgiresun Belediyespor
İ – Tofaş
D – Muratbey Uşak
İ – Beşiktaş Sompo Japan

Büyükçekmece’nin ilk etapta hedef maçı muhtemelen Trabzonspor olacaktır. Ancak Daçka karşısında sürpriz bir galibiyet çıkarmaları halinde bunun getireceği moral ve motivasyon kalan maçlara olumlu yansıyacaktır. Minimum 2 maç kazanmalarını bekliyorum kalan 6 haftada, Daçka maçında yapacakları bir sürprizle bu 3 olabilir.

Şunun da altını çizmekte fayda var. Maçlar 35 dakika üzerinden oynansa muhtemelen bugün playoff tablosu içinde ilk 4’ü zorlar hale gelebilirlerdi. Ne kaybediyorlarsa maçın sonlarında kaybediyorlar. Maç sonunu oynamak zor iştir, ancak bu seviyede ayakta kalmak istiyorsanız eğer araya en az 1-2 tane son dakikalarda çevrilen bir maç da sıkıştırmak zorundasınız. Bu özgüven açısından da takımı farklı bir noktaya çekebilir.

Tahmini G-M: 2-4 / 3-3
Tahmini derece: 9-21 / 10-20

Gaziantep Basketbol İvme Yakaladı

Gaziantep son haftalarda fikstür avanatjını da iyi değerlendirdi ve araya kritik galibiyetlet sıkıştırdı. Ancak kalan 6 haftada işleri çok da kolay değil. Çok zorlu bir fikstür onları bekliyor.

D – Beşiktaş Sompo Japan
İ – Sakarya Büyükşehir Belediyespor
D – İstanbul BBSK
İ – Banvit
D – Anadolu Efes
D – Darüşşafaka

Son 3 hafta playoff’u garantilemiş takımlarla oynayacaklar. İş bu noktada biraz karmaşık bir hal alıyor. Açık konuşalım normal şartlarda o 3 maçtan galibiyet çıkarmaları çok düşük ihtimal. Ancak bu takımlar playoff’larda eşleşme hesapları yaparlar mı, rakip seçerler mi, başka bir rakipten kaçmak isterler mi, bu durum maçların gidişatını nasıl etkiler tamamen soru işareti.

Normal şartlarda bu fikstürden 1 galibiyet çıkartmalarını bekliyorum. En iyi ihtimalle 2 galibiyet. Ancak dediğim gibi son haftalarda playoff takımlarıyla oynayacak olmaları ligin kaderini büyük ölçüde etkileyebilir.

Tahmini G-M: 1-5 / 2-4
Tahmini derece: 8-22 / 9-21

En Ufak Bir Hata Bir Takımın Kaderini Değiştirebilir

Artık en ufak bir hatanın çok pahalıya patlayacağı haftalara geldik. Bu en ciddi nokta, en ciddi bölüm. Hakemlerden, basına kadar herkes olabildiğinde tarafsız, olabildiğince dengeli ve olabildiğince eşit mesafede durmalı. Herhangi bir takımın arkasından rüzgar verirken, aslında bir diğer takımı ya da takımları geriye sürüklediğinin farkında olmalı kişiler ya da kurumlar.

Bugün oynanan Gaziantep Basketbol-Muratbey Uşak maçında bazı hatalı düdükler maçın sonucuna etki eden türdendi. Uşak’a düştü gözüyle bakılması bu hataları hoş görmemize neden olmamalı. Uşak bugün kazansaydı Gaziantep’le arasındaki maç farkını 1’e indirecekti. İşi çok zor ama bu bizim değil, onların düşünmesi gereken bir durum. Takımların pozisyonlarına göre bu kadar ‘rahat’ düdükler çıkmamalı. Bunlar Uşak kadrosundaki oyunculardan, teknik ekibe kadar herkesin olası transferlerini de etkileyen bir durum olabilir. Kazandıkça, mücadele ettikçe öne çıkarsın. Kaybedene kimse bakmaz, şartlar ne olursa olsun kazanan her zaman öne çıkartılır.

Anadolu Efes-Beşiktaş maçından sonra Ufuk Sarıca isyan etti. Dün oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor maçında da bazı düdükler tartışma yarattı. Fenerbahçe maçı farka götürdüğü için konu gündeme gelmedi. Peki ya Fenerbahçe zorlansaydı ya da son anda kaybetseydi? Ki Beşiktaş son dakikalarda kaybetti ve Sarıca da maçtan sonra bazı düdüklere anlam veremediğini söyledi.

Kimsenin niyetini sorgulamıyoruz elbette. Hata dediğimiz olgu da insana mahsus bir durum. Hata olacaktır, doğasında var bu işin. Ancak bazı şeylerin belli bir standartı olmalı. Olmadığı zaman sıkıntı büyüyor. Bazı maçlarda çalınan düdükler, bazı maçlarda çalınmıyor. Standart ortadan kalktığı zaman da adalet duygusu zedeleniyor. Bir koç, bir oyuncu grubu için en kötü şey, ”Ne yaparsak yapalım bize bu maçı kazandırmazlar.” duygusudur. İnsanlara bu duyguyu hissettirmemek de hakemlerin işidir. Bu kritik haftalarda en motive ve konsantre olması gereken kişiler hakemler.

Hazırlayan: Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz