Bitirici Wanamaker!

0
1202

Darüşşafaka Doğuş ligde iki kez yenildiği Banvit’i, bu kez ligde ilk 4’e kalma yarışında safdışı bırakmak adına ilk raundu aldı.

2 sayılık atıştan (29) fazla 3’lük deneyen (30) Darüşşafaka istediği yüksek verimi elde edemese de her iki yarıda ortaya çıkan Brad Wanamaker ve Dairis Bertans gibi ‘bitirici’ oyuncuların çokluğuyla maçı kazandı.

İlk yarıda oyuna tutunan Banvit, 3.periyotta, daha iyi önlem alınan Jordan Theodore‘un birebirlerini kullanamadığı, Vidmar‘a gelen ikili sıkıştırmalarla da içeriden de skor çıkaramadığı sürece girildiğinde yaptı Darüşşafaka yapacağını. Zaten maç da işte bu süreçte koptu. İlk devreye oranla daha fazla çembere bakmaya başlayan Wanamaker, 2.yarı 14 dakikaya 14 sayı sığdırarak hücumda tıkanan Darüşşafaka’nın elini rahatlatan isim oldu. İlk yarıda attırmaya yoğunlaştı. 2.yarıda baktı olmuyor atmaya başladı. Tüm oyunun ritmini kendi kontrol etti, takımına liderlik etti ve ‘her takımda olması gereken guard’ sözünü haklı çıkardı.

Banvit ise % 38 iki sayı, % 27.3 üç sayı, % 56 serbest atış yüzdesiyle maçı zaten kazanması zordu. Maçı 5 sayı ile kaybettilerse bunda 17 hücum ribaundu almalarının ve rakiplerinin 12 top kaybı yapmasının payı vardı. Uzunlarını 2.devrede çember altında kullanamayınca son bölümde Furkan Korkmaz ve istatistiklerini düzeltmeye çalışan Theodore ‘un katkıları dışında skor sıkıntısı yaşadılar. Bu yılın fark yaratan oyuncusu Theodore’un maç kazandıran özelliklerinin yanında kimin zaman kontrolden çıktığını böyle zamanlar da takımın yarardan çok zarar verdiğini belirtelim.

Üstte bahsettiğimiz istatistikler Darüşşafaka’yı da aslında ilgilendiriyor. Kazanmış olmasına rağmen rakiplerine verdikleri 17 hücum ribaundu ve 2.yarıdaki top kayıpları üzerinde durulması gereken bir sorun. İlk yarı Bertans 2.yarı Wanamaker çıktı, yüzdeli oynadı ve Darüşşafaka’yı kurtardı.

Maçın belki de en içaçıcı yanı, Furkan Korkmaz‘ın 27 dakika süre almasıydı. Bu sürede, sahadaki duruşu, liderliği ve özgüveni, bizce 18 sayı atıp, 10 ribaunt alarak double double yapmasından bile daha değerliydi.

Maçın hakemleri ise tamamen sorunsuz bir maçta özellikle faul düdüklerinde tutarlı değillerdi.

Levent Yücelman
levent.yucelman@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz