Bir Galibiyetten Daha Fazlası..

0
47

Herkesin hatta Darüşşafaka ‘nın kendisinin bile şaşacağı bir galibiyet oldu. Kolay değil, Euroleague deneyimini ilk kez geçen yıl yaşamış bir takımın, kadrosu oturmuş, en pahalı bütçeye sahip, kupa için şartlanmış bir takımını yenmesi.

Aslında bu bizce bir galibiyetten daha fazlası. Çünkü bu yıl, iki defa İstanbul’da kazanmış (Galatasaray ve Anadolu Efes), 6’da 6 yapmış, “bu gruptan yenilgisiz çıkar mı” denilen CSKA Moskova karşısında öyle bir güç gösterisi yaptılar ki bundan sonrasının hep böyle devam edeceği izlenimini bıraktılar. Güç olarak “CSKA ve diğerleri” kavramını da bir 40 dakikada altüst ettiler.

Şifre Kararlılık!

Oyun içinde hatalar yaptılar, top kayıpları yaptılar, iyi ve kötü oynadıkları dönemler geçirdiler ancak en önemlisi tüm maçı aynı kararlılıkta ve savaşarak oynadılar. İşte Darüşşafaka’nın son Avrupa Şampiyonu karşısında maça iyi başlamış olsa da devamında bir yaprak gibi savrulup gitmemesinin arkasında bu kararlı duruş vardı. Bu sebeple Darüşşafaka için bir galibiyetten çok daha fazla anlam ifade ediyor olması lazım.

Deşifre ettiler

Darüşşafaka bu 40 dakikayla grubun yol haritasını da yeniden çizmiş oldu. CSKA’nın yenilmez bir takım olmadığını, uzaydan gelmediğini ve zaafiyetlerinin olduğunu, kararlılığınız karşısında direncini kaybedebileceğini, sinirlenebileceğini oyundan düşebileceğini gruptaki diğer takımlara da gösterdi. Bir anlamda CSKA Moskova’yı rayından çıkararak deşifre etti.

CSKA Moskova gibi bir takıma karşı 15-0 ile başlamak ne kadar önemliyse bunun arkasına sığınmayıp tüm maçı hiç bu avantajı sağlamamış, ilk çeyrekte şampiyon takıma 30 sayı atmamış gibi oynamamaları bizce daha değerliydi.

Caydırıcılık ateşi

Semih Erden de sağlam olduğunda takıma nasıl bir dinamizm katacağını ilk dakikalarda gösterdi. CSKA Moskova’nın çembere gidememesindeki en önemli faktör olarak Rusların karşısına çıktı. Çemberi iyi korudu, kısa sürede 2 de blok yaptı. Sakatlıktan yeni kurtulduğu için sahada kaldığı sürenin 5 dakika olmasına bakmayın, pota altında caydırıcılık ateşini yakan isim oldu. Sonrasında Semih’in verdiği rotayı izleyen Furkan Aldemir ve Marcus Slaughter nöbeti devralarak pota dibindeki 40 dakikalık savunma direnişinin taşıyıcı kolonları oldular.

Kısaların uyguladığı baskılı savunma, ikili sıkıştırmalar ve uzunlarla yardımlaşmaları CSKA Moskova’nın içeri penetre yollarını tıkayan etkenler oldu. Savunmaları yarıp geçen Nando DeColo gibi isimler, 1-2 kez, savunmada adam değişimi sırasındaki zamanlama hataları dışında kolay çembere gidip sayı bulamadılar. Dış atışlara zorlamaları ve de çemberden püskürtmeleri Darüşşafaka’nın kazanmasında önemli pay sahibiydi.

Zaten Wanamaker, James Anderson ve Will Clyburn gibi fiziksel özeliklerini ihtiyaç durumuna göre ön plana çıkarıp skor üretimine katkı yapan isimlere sahip olan, tüm bu hücum gücüne karşın savunma zaafiyeti nedeniyle hedefine ulaşamıyordu.

CSKA Moskova karşısında pota altından başlayan ve de tüm takıma yayılan savunma direnciyle zaten iyi olan hücumları da bir değer kazanmış oldu. CSKA’nın savunmada sertlik dozajını artırdığı dönemlerde hücumda erken top kullanma yanlışına düşmeyip, sabırla ve seri top çevirerek doğru oyuncuyu bulmaları da üzerinde durulması gereken bir değerdi. % 56 iki sayı, % 48 üç sayı yüzdesinin arkasında da hücum planlamasını doğru yapmaları yatıyordu diyebiliriz.

Top adedinin düştüğü son bölümlerde CSKA’nın hataya zorlayan bölümdeki tuzaklarına düşmelerine rağmen ayakta kalmaları da önemliydi.

Ya bundan sonrası?

Şimdi bundan sonra Darüşşafaka’yı dikkatle izlemek lazım. Bu galibiyet, Euroleague şampiyonuna karşı ekstra bir motivasyonla alınmış bir zafer mi yoksa bundan sonraki yol haritasının ilk provası mı? Kalıcı başarı için bu galibiyetin değeri bilinmeli ve de üzerine koyularak gidilmeli. Savaşarak kazandıkları bu maçın galibiyetinin değeri 2 Puan değil, Olmamalı da!

LEVENT YÜCELMAN
levent.yucelman@basketball.com.tr
@levyuc70

[fav-module-7 module_7_type=”three_columns” category_id=”739″ hide_title=”show_title” posts_limit=”12″ header_color=”#ff750c” header_text_color=”#ffffff” custom_title=”Önceki Yazıları” image_size=”370_277″ module_space=”” module_meta=”false” author_name=”1″ time_diff=”1″ post_date=”0″ post_time=”0″ post_view_count=”1″ post_comment_count=”1″ text_align=”” module_bg=”” module_padding=””]